Можливі дії Росії: від дестабілізації кордону до захоплення Сходу України (світова преса)

Чи вдасться Росія до подальших військових кроків, щоб закріпити свої інтереси в Україні?

Шість військових сценаріїв, які Росія може використати на сході України, змальовує організація Stratfor. Російських солдатів в Україні, можливо, аж 90 тисяч, повідомляє «Бі-Бі-Сі». Путін розповів, що наказав запланувати анексію Криму у той день, коли колишній президент України Віктор Янукович втік із Києва, повідомляє американський сайт Vice News. Україна зможе отримати 15,4 мільярда доларів після переговорів із кредиторам, повідомляє Reuters.

Приватна американська аналітична організація Stratfor провела військову симуляцію сценаріїв потенційних воєнних дій Росії в Україні. Опублікувавши свій звіт, його автори сподіваються, що він допоможе читачам краще зрозуміти, як військова ситуація в Україні може розвиватися, якщо угода про припинення вогню не буде діяти, а криза загостриться.

Чи вдасться Росія до подальших військових кроків, щоб закріпити свої інтереси в Україні? «Щоб відповісти на це запитання, Stratfor розглянув шість військових сценаріїв, які Росія може використати для вирішення власних проблем безпеки в Україні, починаючи від невеликих військових операцій і закінчуючи відкритим вторгненням на схід України», – написано в звіті.

За підрахунками організації, якщо Росія вирішить захопити достатньо української території для створення наземного мосту від Донбасу до Криму, Кремлю знадобиться від 24 до 36 тисяч військових, які можуть загарбати ці землі за час від шести до чотирнадцяти днів. Крім того, Росія потребувала б від 40 до 55 тисяч військових вдома для захисту від потенційної атаки НАТО у відповідь на російське вторгнення в Україну.

Американський журналіст Крістофер Міллер: «Аналіз можливостей російської армії в Україні від Stratfor: наземний міст, східний і береговий сценарії»

Stratfor вважає, що Росія може побажати захопити все чорноморське узбережжя України аж до Молдови. Третій сценарій передбачає ситуацію, коли російська армія – гіпотетично – захоплює весь Схід України аж до Дніпра, який у такому разі використовує як оборонну лінію фронту.

«Ми розглядали варіант, коли Росія займає лише південну частину Східної України, щоб запобігти серйозним бойовим діям, однак, це залишило б росіян з відкритим флангом. Так само, ми розглядали невелике розширення поточних сепаратистських кордонів на північ, щоб захопити решту Донецької та Луганської областей. Обидва варіанти можна виконати, однак при погляді на перспективу, вони нічого не дають», – вважає організація.

Останній варіант, який вивчала Stratfor, – це дестабілізація по всій довжині українсько-російського кордону. Організація зробила висновок, що російська армія технічно може піти всіма шістьма шляхами. Однак, жоден із них не може досягти політичних цілей або цілей безпеки при використанні обмежених та розсудливих засобів. «Жодне теоретичне моделювання не може точно передбачити результат війни, однак воно може надати лідерам уявлення про те, яких заходів слід вжити, або чи варто їх вживати взагалі», – підсумовує свій звіт Stratfor.

«Бі-Бі-Сі»: «Скільки росіян воює в Україні, запитує редактор Марк Урбан»

Згідно з новою оцінкою присутності російських військ на Сході України, яку зробив професор британського аналітичного центру Ігор Сутягін, щонайменше 90 тисяч російських солдатів мали б у той чи інший час воювати на Донбасі, повідомляє редактор британської телерадіокомпанії «Бі-Бі-Сі» Марк Урбан. За підрахункам Сутягіна, в Україні померло близько 800 росіян. Професор базує свою оцінку на інформації, що перебуває у відкритому доступі, як, наприклад, репортажі та журналістські розслідування.

Однак, зазначає Урбан, дуже важко розрізнити місцевих росіян або тих, які приїхали в Україну волонтерами, від навчених солдатів-строковиків російської армії не лише журналістам, але й країнам НАТО з їхніми розвідувальними ресурсами.

«Дивно, що найбільш переконливі докази того, що армія російського президента Володимира Путіна несе на собі основний тягар бойових дій проти українського уряду, надходять від журналістів або матерів загиблих солдатів, але не Заходу», – пише Урбан.

Путін розповів, що наказав спланувати анексію Криму у той день, коли колишній президент України Віктор Янукович втік із Києва, про що повідомляє американський сайт Vice News. Це стало відомо з трейлера документального фільму «Крим. Дорога на батьківщину», над яким працює державний телеканал «Россия 1». На відео Путін розповідає про те, як врятував Януковича та почав планувати анексію українського півострова.

«Я запросив у Кремль керівників наших спецслужб, Міністерства оборони та поставив перед ними завдання врятувати життя президента України. Його просто знищили б. Ми закінчили біля 7 години ранку. Прощаючись, я всім своїм колегам сказав: ми змушені розпочати роботу над поверненням Криму до складу Росії», – сказав Путін.

Україна зможе отримати 15,4 мільярда доларів після переговорів із кредиторами, пише Анна Юхананов у ексклюзивній статті для новинної агенції Reuters. Ця сума дозволить державному боргу України зменшитися до 70 відсотків від суми ВВП до 2020 року, тобто до рівня, який МВФ вважає прийнятним. «За правилами, МВФ не може позичати гроші країнам без впевненості у тому, що вони зможуть колись повернути ці гроші», – написано в статті.

Юхананов отримала цю інформацію від чотирьох джерел, знайомих із документами МВФ. Речник фонду наразі не надав коментарів.