Басманний суд Москви 8 березня постановив заарештувати п’ятьох підозрюваних у вбивстві російського опозиційного політика Бориса Нємцова. Двоє з них, імовірно, були затримані в Інгушетії 5 і 6 березня, троє – 7-го і 8-го. Один із затриманих, Заур Дадаєв, виявився колишнім військовослужбовцем батальйону «Північ», створеного в 2006 році під патронажем президента Чечні Рамзана Кадирова, і кавалером ордена Мужності. Уранці в неділю в Грозному була спроба затримати ще одного підозрюваного, яка закінчилася невдачею: він загинув від осколка кинутої ним самим гранати. Дадаєв заарештований до 28 квітня, суддя заявила, що він визнав свою причетність до вбивства. Глава Чечні Рамзан Кадиров увечері в неділю написав у інстаграмі, що прекрасно знав Дадаєва, вважає того «справжнім патріотом Росії» і знає, що він був ображений карикатурами на пророка Мухаммеда у журналі «Шарлі Ебдо». Услід за цим агентство «Росбалт» поширило слова анонімного джерела в правоохоронних органах про те, що сам Дадаєв у своєму зізнанні прямо сказав про те, що мотивом вбивства Нємцова слугували якісь «негативні висловлювання про мусульман, зроблені політиком». Ці заяви повністю відповідають одній з трьох версій, про які представник Слідчого комітету Росії Володимир Маркін говорив з перших днів після вбивства. Соратники Нємцова наполягають на ретельному розслідуванні усіх можливих версій.
На відміну від Заура Дадаєва, четверо інших підозрюваних свою провину визнавати відмовилися і висловили незгоду з вимогою прокуратури їх заарештувати, але так само були узяті під варту. Двом з п’яти заарештованих, Дадаєву та Анзору Губашеву, офіційно висунуті звинувачення у вбивстві і незаконному зберіганні зброї. Адвокати мають намір оскаржити рішення суду про арешт, а прокурор в суді говорив про можливість нових затримань.
Арешт підозрюваних у вбивстві Бориса Нємцова Басманний судом – репортаж Мумина Шакірова:
Ще вдень 7 березня про затримання двох підозрюваних у випуску новин «Першого каналу» повідомив голова ФСБ Росії Олександр Бортников. Відразу ж були названі імена та прізвища: Анзор Губашев і Заур Дадаєв. Пізніше стало відомо, що затримані вони були в різні дні, 6 і 5 березня відповідно, в різних районах Інгушетії, Малгобекському та Назранівському. Про це розповів виданню «Кавказький вузол» виконуючий обов’язки секретаря Ради безпеки Інгушетії Альберт Барахаєв. Він же згадав третього затриманого – разом із Анзором Губашевим був затриманий його брат Шахід (Шагід) Губашев, і пояснив, що брати Губашеви є двоюрідними братами Дадаєва. Водночас «РІА Новости» з посиланням на представника Радбезу Інгушетії повідомило про те, що разом і з Зауром Дадаєвим був затриманий чоловік, який перебував з ним у машині.
До Басманного суду Москви у неділю, однак, доставили не чотирьох, а п’ятьох підозрюваних у цій справі – крім Заура Дадаева і братів Анзора та Шагіда Губашевих, це Хамзат Бахаєв і Тамерлан Ескерханов. Один з них може бути тою самою людиною, про затримання якої в машині разом із Зауром Дадаєвим повідомлялося раніше.
Суд розглядав окремо справи Заура Дадаева і Анзора Губашева, окремо – Шагіда Губашева, Тамерлана Ескерханова і Хамзата Бахаєва. Як повідомив із зали суду кореспондент видання «Медіазона», першим двом були висунуті звинувачення за статтями «вбивство, вчинене організованою групою з корисливих мотивів або за наймом» і «незаконне зберігання або перевезення зброї».
На іншому засіданні суду, у справах Шагіда Губашева, Ескерханова і Бахаєва, прокурор пояснив, що затримані вони були 7 і 8 березня – тобто на кілька днів пізніше, ніж Заур Дадаєв і Анзор Губашев. Це спростовує слова Альберта Барахаєва про те, що Анзор Губашев був затриманий разом зі своїм братом 6 березня. Ніхто з цієї трійки своєї провини не визнав. Журналісти цитують слова затриманих: Шагід Губашев сказав, що «не скоював злочину, має виразку дванадцятипалої кишки», Ескерханов «перебував під час злочину на робочому місці».
За словами Хамзата Бахаева, він «жодним чином не брав участь в цьому, жодним рухом, ні про що не знав, був удома, коли приїхали співробітники, не намагався втекти». Бахаєв додав, що є єдиним годувальником шістьох дітей. Незважаючи на це, суд заарештував усіх трьох: Шагіда Губашева до 7 травня, Тамерлана Ескерханова і Хамзата Бахаева до 8-го. Виступаючи на цьому засіданні суду прокурор заявив, що поки встановлені і затримані «не всі співучасники злочину».
На засіданні, що відбувалося паралельно, не визнав провини, відкинувши звинувачення, і Анзор Губашев. На його обличчі і зап’ясті кореспонденти в залі суду помітили садна. Лише Заур Дадаєв, як повідомляє «РІА Новости», зізнався в причетності до злочину, хоча відомо про це тільки зі слів судді, що посилається на надані ним свідчення. Дадаєв, якщо вірити свідченням репортерів, що працювали в залі, був не дуже схожий на людину, яка зізналася в убивстві:
Заур Дадаєв в суді. Єдині його слова – «Я люблю пророка Мухаммеда»:
Ще троє затриманих, справи яких розглядав інший суддя:
Заур Дадаєв і Анзор Губашев були арештовані судом до 28 квітня. Цією датою, як сказав у суді старший слідчий з особливо важливих справ Ігор Краснов, зараз визначений термін слідства у справі щодо вбивство Бориса Нємцова. Решта, які поки що в статусі підозрюваних, на два місяці від дня затримання – до 7-8 травня.
Незважаючи на те, що четверо підозрюваних були затримані в Інгушетії (про те, де був затриманий п’ятий, поки не повідомляється), всі вони є етнічними чеченцями, пояснив Альберт Барахаев «Кавказькому вузлу», їхні сім’ї з 60-х років переїхали до Малгобекського району тодішньої Чечено-Інгушської АРСР. Останні 10 років ніхто із затриманих за місцем прописки не проживав.
Заур Дадаєв, за словами його дядька, останні 10 років служив у батальйоні «Північ» (створений в 2006 році під особистим патронажем президента Чечні Рамзана Кадирова, командир – Алібек Делімханов, герой Росії, брат найближчого соратника Рамзана Кадирова Адама Делімханова – ред.), який структурно входить до 46-ї Окремої бригади оперативного призначення Внутрішніх військ МВС Росії. Неодноразово був нагороджений.
Слова дядька Дадаєва підтвердив увечері в неділю і глава Чечні Рамзан Кадиров, який назвав Заура Дадаєва «справжнім патрітом Росії».
«Басманний суд Москви санкціонував арешт Заура Дадаева, який підозрюється в причетності до вбивства Бориса Нємцова. Я знав Заура, як справжнього патріота Росії. Він з перших же днів створення полку, що входить до складу 46-го ОБРОН ВВ МВС Росії, служив у ньому. Мав звання «лейтенант». Обіймав посаду заступника командира батальйону. Заур був одним з найбільш безстрашних і мужніх військовослужбовців полку. Він особливо відзначився в бою поблизу Беноїт, коли проводилася спецоперація проти великої банди терористів. Нагороджений орденом Мужності, медалями «За відвагу», «За заслуги перед Чеченською Республікою», Листом подяки Глави Чеченської Республіки та ін. Я твердо переконаний, що він щиро відданий Росії, був готовий віддати за Батьківщину життя. Мені незрозумілі справжні причини і мотиви звільнення Заура з лав Внутрішніх військ МВС Росії. Кажуть, він пояснював це хворобою матері. ЗМІ передають, що Заур в суді підтвердив свою причетність до вбивства Бориса Нємцова. Усі, хто знає Заура, стверджують, що він є глибоко віруючою людиною, а також, що він, як і всі мусульмани, був вражений діями Шарлі і коментарями на підтримку друкування карикатур. Я доручив секретарю Радбезу Чеченської Республіки Вахітові Усмаєву провести ретельне розслідування обставин звільнення Заура, вивчити його поведінку, настрій перед відходом зі служби. У будь–якому випадку, якщо суд підтвердить провину Дадаева, то, вбивши людину, він скоїв тяжкий злочин. Але хочу знову зазначити, що він не міг зробити й кроку проти Росії, заради якої багато років ризикував власним життям», – зазначив Кадиров.
На офіційному сайті глави Чеченської Республіки, дійсно, є список, де ім’я та прізвище Заура Дадаєва в 2010 році згадуються в переліку нагороджених на честь 10-річчя бригади. З нього випливає, що Дадаєв був нагороджений орденом Мужності, який отримав безпосередньо з рук міністра внутрішніх справ Росії Рашида Нургалієва. У цьому списку Заур Дадаєв згадується як сержант, хоча Кадиров говорить про нього як про лейтенанта. Раніше в неділю інші ЗМІ приписували Дадаєву різні посади і звання, аж до заступника командира полку. Не було ясності і щодо того, чи продовжував він служити на момент вбивства Бориса Нємцова. Якщо вірити словам Кадирова в Інстаграмі, Дадаєв звільнився зі збройних сил.
Увечері в неділю агентство «Росбалт» поширило з посиланням на анонімне джерело в правоохоронних органах слова самого Заура Дадаєва. Згідно з ним, він організував вбивство Бориса Нємцова «через неодноразові негативні висловлювання політика про мусульман і їхню релігію». Ця інформація, як і запис Кадирова в Інстаграмі зі згадкою карикатур в «Шарлі Ебдо», повністю вписується в одну з трьох версій злочину, про які говорило слідство з перших днів після вбивства – «ісламсько-екстремістський слід». 28 лютого на сайті Слідчого комітету було опубліковано заяву представника цього відомства Володимира Маркіна, в якому говорилося, що Нємцов «отримував погрози у зв’язку з його позицією щодо розстрілу журналістів редакції журналу «Шарлі Ебдо» в Парижі». Ця версія, як і дві інші («провокація для дестабілізації політичної обстановки в країні» і «внутрішньоукраїнські події»), викликала сумніви у багатьох, хто знав Нємцова, і просто у представників російської опозиції. Висловлювання Нємцова про трагедію «Шарлі Ебдо», дійсно, були далеко не найрадикальнішими серед низки подібних.
Коментар Рамзана Кадирова пролив світло і на ранковий інцидент в Грозному. У неділю в столиці Чечні поліція спробувала затримати ще одного підозрюваного, який на той момент вважався п’ятим. Однак, за версією «Інтерфаксу», що посилається на неназване джерело, чоловік кинув у поліцейських гранату, від одного з осколків якої загинув сам. Кадиров назвав ім’я та прізвище загиблого – Беслан Шаванов, охарактеризувавши його як «хороброго воїна»: «Таким же хоробрим воїном [як Дадаєв] був і Беслан Шаванов, загиблий напередодні під час спроби затримання. Ми віримо, що буде проведено ретельне розслідування, яке покаже, чи дійсно винен Дадаєв, і що насправді було причиною його вчинку».
Що стосується братів Анзора і Шахіда (Шагіда) Губашевих, то вони, за словами Альберта Бахараєва, працювали в Підмосков’ї, Анзор, за словами родичів, працював в супермаркеті (ймовірно, охоронцем, як випливає з інформації «РІА Новости» – ред), Шагід був водієм вантажівки. Рідні затриманих братів не вірять в їхню можливу причетність до вбивства Бориса Нємцова і говорять про «провокації». «Що мій син, що мої племінники, вони вже дорослі люди, їм вже більше за 30 років, і я не вірю, що вони могли піти на такий злочин. Племінники мої Губашеви останні роки працювали в Москві. Я ніколи не чула, що вони займаються протиправними діями», – сказала «Інтерфаксу» мати Заура Дадаєва Аймані Дадаєва.
Соратники Нємцова поки відреагували на новину про затримання підозрюваних стримано. Колишній прем’єр-міністр Росії Михайло Касьянов, один з керівників партії РПР-ПАНРС, сказав, що прізвища затриманих «йому ні про що не говорять». Опозиціонер Ілля Яшин написав у Фейсбуці, що у справі про вбивство Нємцова – незалежно від того, чи причетні до нього затримані, – має бути допитано вище керівництво Росії. Яшин, втім, додав, що на «нахабний чеченський стиль виконання» вбивства йому вказував один із експертів, з якими він спілкувався:
Борис Нємцов був убитий, за офіційною версією, на Великому Москворецькому мосту в центрі Москви пізно увечері 27 лютого. Невідомі кілька разів вистрілили йому в спину. Деякі блогери та журналісти піддають офіційно оприлюднені обставини вбивства сумнівам, вказуючи на їхні нестиковки із загальнодоступними фото- і відеоматеріалами з місця подій.
Оригінал матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода
На цю ж тему:
Яшин назвав «ісламський слід» у вбивстві Нємцова замовленням Кремля Офіційна версія слідства не витримує ніякої критики, «вона повністю виводить з-під удару Путіна» − соратник Нємцова далі |