Донецьк: порожні полиці і зростання цін

Your browser doesn’t support HTML5

Як живуть донеччани після оголошення перемир’я?

Після оголошення режиму припинення вогню на Донбасі, жителі Донецька все частіше виходять з бомбосховищ і укриттів. Нинішні поодинокі обстріли практично не лякають тих, хто звик до цілодобової канонаді. Районні магазини і аптеки – це єдині місця, де люди можуть поділитися новинами та хоч щось придбати. Але через війну, особливий пропускний режим в регіоні, падіння гривні і зростання цін – порожні прилавки стали звичною картиною. За словами донецьких фармацевтів, поставки медикаментів в аптеки впали на 80%.

«Ціни виросли реально у кілька разів, і на ці прибутки, які є, купувати ліки нереально. Живемо на колишні заощадження, оскільки отримавши пенсію, уже нічого не можна буде купити», – розповідає пенсіонерка, яка прийшла до однієї з аптек Донецька.

Інша жінка каже, що у нинішній ситуації їй доводиться купувати дешевший аналог ліків, ніж ті, які вона вживала раніше.

«Шукаю дешевий варіант. Від дечого відмовляюся, а також допомагають діти», – каже літня жінка.

Донецький ринок. Полиці практично порожні, лише на кількох «точках» лежать продукти.

«Скоро підемо з протягнутою рукою. На найнеобхідніше просто ціна просто шалена – на яйця, на сосиски, молоко… Дитину ж годувати потрібно. Але довго ми так не протягнемо», – зазначає донеччанка, яка прийшла за продуктами.

Сподівання на «гуманітарку»

Утім ціни у Донецьку зросли не тільки на харчі та ліки.

«Ціни дуже зросли. Бензин зараз дуже дорого коштує – середня ціна за літр бензину є близько 30 гривень», – розповідає місцевий житель.

Відтак багато мешканців Донецька покладаються лише гуманітарну допомогу.

«Цукор як і давали, так і дають. Причому за колишньою ціною, не такою, як зараз. Консерви дають, згущене молоко. На це ми не ображаємося, «гуманітарка» є дуже доброю», – ділиться враженнями донецький пенсіонер.

Донецьк наразі перебуває під контролем сепаратистів. Вони захопили це, найбільше на Донбасі місто, у липні 2014 року.

Матеріал підготували Шахіда Якуб і Тетяна Ярмощук