У Чехії активіст «Празького майдану» Павел Черня закликав президента Петра Порошенка як головнокомандувача Збройних сил України віддати наказ офіцерові запасу Надії Савченко припинити голодування у московському слідчому ізоляторі.
За словами активіста, довготривале голодування Савченко викликає в нього страх, що стан її здоров’я може так погіршитись, що матиме тривалі наслідки або що вона помре.
Він висловив сподівання, що, якщо Порошенко здійснить цей крок, Савченко цей наказ виконає і «дасть нам тут більше часу вести боротьбу за її свободу».
«Влада Путіна має на собі вже тисячі жертв на Сході України, також життя багатьох сміливих російських громадян, які піднялись проти цього… Думаю, непотрібно, щоб Надія Савченко приєдналась до цього довгого списку жертв. Гадаю, що над режимом Путіна вона вже здобула перемогу, довела це своєю силою вистояти і після кількох довгих місяців ув’язнення. Її підтримує весь цивілізований світ. Ось чому я думаю, що вона мала б зупинити голодування і дати нам шанс воювати за її свободу», – сказав Павел Черня Радіо Свобода.
Він також закликав саму Надію Савченко зупинити голодування. «Звичайно, її рішення я буду поважати, яким би воно не було. Та все ж сподіваюсь, що вона зупинить голодування і нам дасть час боротись за неї», – сказав Черня.
Надія Савченко голодує вже 81-й день на знак протесту проти її незаконного увʼязнення на території Росії. Адвокати повідомляють про погіршення стану здоровʼя українки. Але, за словами адвокатів, вона має намір усе-таки зупинити голодування, коли «стане зовсім жахливо», бо обіцяє «пам’ятати, що українці і росіяни її закликають не вмирати».
Натомість у Федеральній службі виконання покарань Росії заявляють, що наразі патологічних змін у стані здоров’я Савченко немає.
У Росії Надію Савченко звинувачують у причетності до загибелі російських журналістів, які нелегально перебували на Донбасі в лавах сепаратистів, а з кінця січня ще й у незаконному перетині російського кордону. Наприкінці червня минулого року сепаратисти захопили її в полон, насильно перевезли через кордон і передали російським силовикам. За доказами, які надав захист, вона не могла бути причетною до загибелі журналістів, бо потрапила в полон іще до їхньої смерті. Савченко всі звинувачення відкидає.
Надія Савченко, народний депутат України 8-го скликання, є делегатом Верховної Ради в Парламентській асамблеї Ради Європи й відтак має міжнародний імунітет.
Усі пакети мінських домовленостей передбачають якнайшвидше звільнення всіх заручників і незаконно утримуваних осіб.
Попри все це, Росія відмовляється звільняти Савченко.