Де були «швидкі» під час теракту?

Your browser doesn’t support HTML5

Організатори ходи не розуміють, чому під час масового заходу не чергували медики

Харків – Сьогодні у Харкові – день жалоби за загиблими внаслідок терористичного акту під час Маршу гідності, який проходив у неділю. Біля Палацу спорту, як тільки-но рушила хода, спрацювала вибухівка, яка складалася з тротилу і шрапнелі – одразу загинуло двоє людей: міліціонер і активіст Євромайдану. До лікарень Харкова в тяжкому стані доставили 11 поранених. В понеділок у лікарні помер ще один постраждалий. Наразі в місті введено найвищий рівень терористичної загрози, триває антитерористична операція. СБУ в неділю повідомила про затримання 4 осіб, імовірно причетних до організації вибуху.

Низка громадських організацій патріотичного спрямування, серед яких «Громадянський форум Харкова», «Євромайдан», «Самооборона», «Автомайдан», «Правий сектор», наполягли через звернення до обласної та міської влади на скасуванні всіх розважальних заходів і на проведенні загальноміської хвилини мовчання о 13.00.

Ми закликаємо... оголосити День жалоби у пам’ять загиблих в теракті, 23 лютого о 13.00 оголосити хвилину мовчання. Ми просимо... на одну хвилину зупинити весь міський транспорт
Гліб Тимошенко

«Ми звертаємося до мешканців Харкова, до обласної та міської влади! Ми закликаємо усіх об’єднатися і висловити свою громадянську позицію. Обласній та міській владі, оголосити день жалоби у пам’ять загиблих в сьогоднішньому теракті, 23 лютого о 13.00 оголосити хвилину мовчання. Ми просимо Харківську обласну державну адміністрацію, міську раду, комунальні підприємства на одну хвилину зупинити весь міський транспорт, включно з метро, і вшанувати звуковим сигналом пам’ять загиблих, висловити протест проти тероризму», – озвучив звернення активіст «Громадянського форуму Харкова» Гліб Тимошенко.

Наразі у Харкові введено найвищий рівень терористичної загрози та розпочато проведення антитерористичної операції, повідомив секретар РНБО Олександр Турчинов.

Керівництво СБУ звітує, що вже встигли затримати чотирьох осіб, можливо причетних до терористичного акту. За словами радника голови СБУ Маркіяна Лубківського, слід втілювачів злочину веде до російського Бєлгорода, де базується штаб терористичної організації «Харківські партизани».

Представники харківського СБУ стверджують, що вибуховий механізм дуже схожий на той, що був задіяний у січні під час терористичного акту на подвір’ї суду Московського району Харкова.

Є тяжка відкрита черепно-мозкова травма – заступник міського голови

Учасники мирної ходи, присвяченої подіям Революції гідності, шоковані. Кажуть: це – перша пролита кров у мирному Харкові, адже крові вдалося уникнути навіть під час сутичок з так званими «тітушками», коли вони нападали з битами на проукраїнських патріотів.

Наразі у трьох медзакладах Харкова перебуває в тяжкому стані 11 людей. Серед поранених: четверо міліціонерів, двоє 15-річних хлопців і дві жінки.

Є проникаючі поранення черевної порожнини. Є тяжка відкрита черепно-мозкова травма… Є ушкодження м’яких тканин
Світлана Горбунова-Рубан

«Є, на превеликий жаль, проникаючі поранення черевної порожнини. Є тяжка відкрита черепно-мозкова травма… Є ушкодження м’яких тканин», – повідомила заступник міського голови Харкова Світлана Горбунова-Рубан.

Вибух забрав життя двох харків’ян: 52 річного активіста Євромайдану Ігоря Толмачова, який за іронією долі був секретарем громадського штабу територіальної оборони Харківської області,який створений для координації зусиль патріотичних громадських організацій з місцевою владою для посилення територіальної безпеки регіону; а також загинув 37 річний підполковник міліції Вадим Рибальченко – заступник начальника Первомайського районного відділку МВС, який до Харкова прибув на завдання – супроводжувати численний мітинг Євромайдану.

«Братику, що болить?» – свідок вибуху

Вибух буквально затьмарив гасла, присвячені Україні і національному прапору. Вибухівка здетонувала після того, як колона активістів Євромайдану пройшла двісті метрів від Палацу спорту.

«Слава Україні! Героям слава! (Вибух) Ось це серйозно. Тікай швидше. (Жіночі крики) Стоп-стоп спокійно. (Крики пораненого( Братику, що болить? Тут медики є? Негайно швидку», – такий опис одного з очевидців на відео тепер копіюють користувачі соціальних мереж.

Your browser doesn’t support HTML5

Момент вибуху у Харкові

Пристрій спрацював, коли з місцем закладки вибухівки (Снігова Кучугура), порівнялися перші ряди кілька-сотенної ходи євромайданівців.

«Приблизно о 13.15 на вулиці маршала Жукова в районі Палацу спорту відбувся вибух. Попередньо – спрацював саморобний вибуховий пристрій, нашпигований нарізаною арматурою. Попередньо, пристрій в целофановому пакеті, прикопаний у снігу і задіяна або за наперед виставленим часом, або з дистанційного керування – це точно встановлять вибухотехніки», – розповів головний прокурор харківської області Юрій Данильченко.

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ, яка у неділю працювала на місці вибуху у Харкові, повідомила про те, що українські правоохоронці поінформували її: вибухівка складалася з тротилу і шрапнелі, її активували дистанційно. Про це йдеться у звіті СММ ОБСЄ.

«За даними міліції, (вибуховий) пристрій був аналогічним до того, що використали у Московському райсуді Харкова (вибух 19 січня – ред.)», – повідомили в СММ ОБСЄ.

Спостерігачі зазначили, що моніторили перебіг Маршу гідності, під час якого стався вибух у Харкові, і зафіксували, що інцидент стався у «голові» колони.

Попереду колони разом з Ігорем Толмачовим йшов побратим з євромайданівського руху Ігор Росоха. Активіст каже, що коли почув вибух, то подумав, що це звичайнісінький вибухо-пакет.

«Ми провели мітинг і сформували колону, зокрема, з жовтим та синім полотнищами. Ми йшли з Ігорем Толмачовим. Там йшли хлопці з міліції та батальйону «Харків-1». І ось – за тою машиною (Газель – ред..) начебто спрацював вибухо-пакет, дуже сильно під ногами. І біля мене почали падати люди. Ігоря взагалі відкинуло. Я намагався допомогти, але марно. Коли приїхала швидка, то сказали, що втрапили в артерію над серцем», – розповів Радіо Свобода Ігор Росоха.

Де були «швидкі»?

Кількість поранених могла б бути і більшою, кажуть очевидці, якби демонстрантів не загородила Газель, що перед тим припаркувалася обабіч дороги.

Попри те, що швидка прибула на місце трагедії за 7 хвилин, організатори ходи євромайданівців не розуміють, чому при проведенні масового заходу не чергували медики, як це відбувається при проведенні загальноміських заходів. Джерела Радіо Свобода в міській раді визнають, що до них не зверталися із запитом про забезпечення чергування швидкими під час Маршу гідності.

У правоохоронних органах Радіо Свобода щодо цього питання порадили звернутися до самих організаторів акції.

«Чому не було забезпечено швидкими? Ніхто не передбачав, що буде теракт. Ми повсякчас проводимо Євромайдан і швидкі працюють дуже рідко. Ми розраховуємо на адекватну діяльність правоохоронних органів, які мали забезпечити порядок», – наголосив активіст Євромайдану Харкова Іван Діденко.

При цьому, активісти Євромайдану і громадських організацій, що підтримали проведення урочистої ходи, присвяченої річниці Революції гідності заявляють, що їх попереджали про небезпеку і можливі провокації. В обладміністрації так само підтверджують, що благали відмовитися від цієї ходи і провести в неділю лише одну акцію в місті «Громадську панахиду за загиблими в АТО», але лідери євромайданівського руху не дослухалися до порад правоохоронців і влади й влаштували ще одну акцію – урочисту ходу.

Інформація про можливий теракт надходила до всіх тут присутніх
Андрій Санін

«Інформація про можливий теракт надходила до всіх тут присутніх – це не секрет і люди, що загинули – це герої нашого міста. Люди, що не побоялися вийти, хоча знали, що вони можуть вмерти», – зазначив Радіо Свобода голова харківського осередку «Правого сектору» Андрій Санін.

Активіст «Автомайдану» Ігор Черняк каже, що оприлюднені міліцією дані про закладену вибухівку свідчать про те, що прилегла територія біля Палацу спорту була оглянута правоохоронцями неналежним чином.

«Якщо це так і було, то це свідчить про те, що правоохоронні органи неналежним чином спрацювали, не були проведені відповідні превентивні заходи, для того щоб унеможливити будь-які теракти. Їм маршрут був відомий заздалегідь. І треба ці речі називати своїми іменами», – прокоментував Ігор Черняк.

У міліції та СБУ переконують, що заздалегідь їхні фахівці обстежили територію, де мали пересуватися учасники ходи.

Наразі Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження за частиною 3 статті 258 Кримінального Кодексу України (терористичний акт, що призвів до загибелі людей).

Досудове розслідування проводитиме СУ УСБУ в області. Хід слідства перебуває під особистим контролем прокурора області.