Як Україні побороти корупцію у медицині? (Світова преса)

Українські лікарі беруть хабарі, щоб мати кошти на утримання медичної техніки та рятувати життя своїх пацієнтів – журналіст британської газети

Британська газета публікує журналістське розслідування про корупцію в українській сфері охорони здоров’я. Журналіст детально спостерігав за історією та корупційними скандалами довкола Національного інституту раку. Тим часом, міжнародна правозахисна організація звинувачує українські урядові війська у використанні касетних бомб, а американські ЗМІ сперечаються про необхідність надання Україні летальної зброї.

Британська газета Guardian опублікувала журналістське розслідування про корупцію в українській сфері охорони здоров’я. Головним сюжетом статті є історія Національного інституту раку, що, як і багато інших державних установ країни, «хворіє» на корупцію. Заголовок статті: «Ласкаво просимо до найбільш корумпованої нації Європи».

Консультант-анестезіолог інституту Костянтин Сидоренко розповів автору статті, Оліверу Буллогу, що державні гроші, які мають бути витрачені на сферу охорони здоров’я, до лікарень не потрапляють. «Тож ми маємо заробляти гроші самі», – пояснив Сидоренко. Після цього він показав британському журналісту стопку конвертів настільки високу, що її треба було притримувати двома руками. У конвертах гроші, які лікарі збирають від пацієнтів, а потім передають Сидоренку. Він витрачає їх на обслуговування медичної техніки.

Аналітичний центр Legatum Institute: «Довга стаття Олівера Буллога описує корупцію в Україні, розповідаючи про рак. Це жахливо»

Стаття також розповідає історію хірурга інституту, Андрія Семиволоса, учасника Майдану, який досі бореться проти професора Ігоря Щепотіна, нинішнього керівника Інституту раку, звинувачуючи його в корупції іншої форми. Щепотін начебто брав участь у схемах із купівлею медичного обладнання з метою власного збагачення.

У боротьбі хірурга з нібито корумпованим керівником брав участь колишній міністр охорони здоров’я України Олег Мусій. За його словами, для функціонування системи охорони здоров’я держава має витрачати 6-7 відсотків коштів, які вона заробляє. Український уряд наразі виділяє лише 3,5 відсотків. Тобто половину з необхідних коштів покривають пацієнти. Якщо Мусій має рацію, то кожен чоловік, жінка і дитина в Україні мають платити по 1000 гривень хабарів щороку, аби система охорони здоров’я працювала.

Американський журналіст Крістофер Міллер: «Прочитайте статтю Олівера Буллога про нестримну проблему корупції в Україні. Це ніколи не перестає дивувати»

Але навіть хабарів не достатньо, пише автор статті. Увійшовши у лабораторію Інституту раку, за його словами, жодна людина не здогадається, що прийшла в однин з найважливіших відділів установи. «Біопсії пацієнтів зберігаються на оригінальних слайдах між картонними роздільниками, знайти потрібний можна за алфавітним покажчиком, як у старій бібліотеці. Ці слайди є надзвичайно важливими для діагностики раку. Їх необхідно зберігати, якщо у пацієнта станеться рецидив», – пише автор статті.

Наприкінці видання розповідає про нового міністра охорони здоров’я України Олександра Квіташвілі та його стратегію реформ. А також про його заяву, що міністерство не поновить контракт Щепотіна, який закінчується 11 лютого, повідомляє Guardian.

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch пише на своєму сайті, що українські урядові війська використали касетні боєприпаси у Луганську минулого тижня, вбивши двох мирних жителів і поранивши ще двох. Про це у своєму звіті повідомила спеціальна моніторингова місія Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) в Україні. Зокрема, під час атаки система залпового вогню 9М55К «Смерч» влучила за 7,5 кілометрів на південний захід від центра Луганська.

Журналіст Макс Седдон: «Human Rights Watch знову звинувачує Україну у використанні касетних боєприпасів»

«Хоча місія ні на кого не поклала відповідальність за атаку, наявна інформація вказує на те, що відповідальність несуть українські урядові війська», – заявляє організація. На думку правозахисників, те, що Україна й надалі використовує касетні боєприпаси, «викликає тривогу», адже журналісти повідомляли про це вже у липні минулого року, а в жовтні правозахисники зафіксували використання цих систем залпового вогню в міських і сільських районах урядовими силами, а також, можливо, сепаратистами.

Тим часом, на тлі дискусій у Білому домі стосовно того, чи варто забезпечити Україну зброєю, думки американської преси розділилися. Газета Chicago Tribune запевняє, що надання летальної військової допомоги поєднує у собі декілька неприємних рис, але найголовніше, що цей крок лише зробить конфлікт масштабнішим і кривавішим. «Незважаючи на всіляку військову риторику у Вашингтоні, ми не змінимо ходу війни. Все, на що уряд США може сподіватися, – це підняти ціну, яку російський президент Володимир Путін має заплатити», – пише видання.

Співробітник американської дослідної організації «САТО-інститут» Джон Глейзер: «Стів Чапман пише про те, як «спокуслива омана» перемагає над політиками в питанні Росії та України»

На думку газети, проблема полягає у тому, що США не має ані коштів, ані мотивації для того, щоб зупинити Путіна. Україна завжди буде набагато ближчою до Москви, ніж до Вашингтона, запевняє видання, а її доля завжди буде набагато важливішою для росіян, ніж для американців.

«Коли Радянський Союз вторгся в Угорщину у 1956 році, американський президент Дуайт Ейзенхауер, який не був слабким або нерішучим, відмовився надсилати американське військо або зброю на допомогу про-демократичному уряду Будапешта. «Ейзенхауер знав, що його влада має свій ліміт, – написав біограф Стівен Емброуз. – Угорщина виходила за межі цього ліміту». Так само, як і Україна», – підсумовує видання.

Тим часом, інша американська газета Boston Globe наполягає на протилежному. Невже американський президент Барак Обама дійсно вважає, що надання Україні оборонної військової допомоги є рівносильним воєнному конфлікту з Росією, запитує видання. «Українці не просять американців або НАТО взяти участь у їхній війні. Вони лише просять засобів, щоб на законних підставах захистити свою територію від ворога, який не зупиниться ні перед чим у прагненні знищити територіальну цілісність України», – пише газета.

Американський журналіст Джефф Джейкобі: «Дайте нам інструменти, а ми закінчимо роботу». Так просив Черчилль у 1941 році. Так просить Україна сьогодні»

Україна високо цінує допомогу Заходу, як, наприклад, надання ковдр або окулярів нічного бачення, але, як сказав український президент Петро Порошенко, «не можна виграти війну ковдрами». Видання вважає, що руйнування Донецька та Луганська, вбивство невинних людей у Маріуполі, не кажучи вже про жахливе збиття літака малайзійських авіаліній минулого року, – все це є наслідком того, що жорстокому агресору дозволили напасти на слабший народ, очікуючи, що «жертва воюватиме ковдрами».

«У своїй промові з Лондона цього місяця 74 роки тому Вінстон Черчилль просив США надати Англії зброю, яку вона потребувала, щоб захистити себе від нацистської Німеччини. «Дайте нам інструменти, а ми закінчимо роботу», – попросив Черчилль. Україна просить не більше – лише інструментів, щоб захистити себе», – підсумовує видання.