Клімкін – Росії: не словом, а ділом підтвердіть відданість миру

(Зліва направо) Міністри закордонних справ Росії Сергій Лавров, Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, України Павло Клімкін і Франції Лоран Фабіус, під час попередньої зустрічі у Берліні. 12 січня 2014 року

Росія посилює військову присутність на Донбасі на тлі чергового раунду «нормандських» переговорів у Берліні

Через 10 днів після невдалих переговорів знову зібралися у Берліні міністри закордонних справ України, Росії, Німеччини та Франції для пошуку шляхів реального втілення мінських мирних домовленостей щодо врегулювання конфлікту на Донбасі. Павло Клімкін, Сергій Лавров, Франк-Вальтер Штайнмаєр і Лоран Фаб’юс зустрічаються на тлі сильного загострення конфлікту і активного перекидання Росією важкої зброї та військової техніки на Схід України. Після невдачі попереднього раунду берлінських переговорів мала місце і трагедія під Волновахою, коли минулого тижня загинули 12 мирних мешканців в автобусі від влучення ракетою.

Павло Клімкін

Глава української дипломатії Павло Клімкін перед початком нового раунду берлінських переговорів послався у своєму Твіттері на побажання одного з пасажирів з рейсу Київ-Берлін: «Пане міністре, вигравайте переговори! – це мені один пасажир нашого рейсу вже після посадки. Звісно, будемо боротися і перемагати!»

Російський міністр Сергій Лавров у Москві перед відльотом до Берліна заявив, що метою переговорів є дати поштовх для негайного припинення вогню і вкотре напав на США, які не є учасниками «нормандського формату», проте раніше брали участь у «женевському форматі» переговорів щодо Донбасу.

Сергій Лавров

«Ми будемо принаймні… наполягати на негайному припиненні вогню. І це буде одним із пріоритетів сьогоднішньої зустрічі у «нормандському форматі», щоб наші західні партнери включно з Францією та Німеччиною, які разом із Росією та Україною беруть участь у них, щоб вони подали свій голос і звернулися до українського керівництва, щоб не дозволити повернення знову до військового сценарію», – сказав Лавров.

Клімкін у Твіттері відреагував на це так: «Прес-конференцію С. Лаврова теж послухав. Корисно перед Берліном. Скажу одне: Росія не мирним словом, а мирним ділом має підтвердити мінські домовленості».

На переговори в Берліні покладають надії ще й через те, що вони мали б прокласти шлях до зустрічі глав держав «нормандського формату» у столиці Казахстану. Попередній саміт в Астані планувався на 15 січня, але його перенесли через відсутність політичного прогресу в реалізації мінських домовленостей.

Ми не хочемо, аби була ще одна зустріч президентів, яка не принесе результатів
Анґела Меркель

«Ми не хочемо, аби була ще одна зустріч президентів, яка не принесе результатів… Я не хочу мати великих сподівань. Ясно, що перемир’я має все більш і більш крихкий характер», – сказала в Берліні канцлер Німеччини Анґела Меркель.

Загострення ситуації

Наступного дня після попереднього, невдалого, раунду берлінських переговорів минулого тижня сталася трагедія під Волновахою, коли ракетою з установки залпового вогню «Град» були вбиті 12 мирних громадян України. Київ каже, що «Град» був російським, оперували ним сепаратисти і ракета прилетіла з території, що під контролем бойовиків, так званої «ДНР».

Україною та багатьма країнами світу прокотилася хвиля маршів і акцій за мир.

Президент Петро Порошенко під час виступу на щорічному зібранні Всесвітнього економічного форуму в Давосі продемонстрував присутнім жовтий уламок волноваського автобуса зі слідами від шрапнелі.

Петро Порошенко під час виступу у Давосі. 21 січня 2015 року

Останнім часом дуже загострились бої за Донецький аеропорт та інші точки Донбасу, а Росія почала активно нарощувати свою військову присутність в Україні й перекидати важкі озброєння.

Через втрати в озброєннях та живій силі російська сторона наростила окупаційний контингент Збройних сил Російської Федерації, який діє на території Донецької та Луганської областей
Андрій Лисенко

«Росія посилює свою військову присутність на Сході України і в прикордонних областях. Через втрати в озброєннях та живій силі російська сторона наростила окупаційний контингент Збройних сил Російської Федерації, який діє на території Донецької та Луганської областей», – сказав на брифінгу у Києві речник РНБО Андрій Лисенко.

За його словами, на Донбасі з’явилися близько 60 російських танків, понад 50 БТРів та близько сотні броньованих машин «Тигр».

«Можливість збільшити санкції проти Росії є завжди»

Гжегож Схетина

Міністр закордонних справ Польщі Гжегож Схетина заявив, що в разі відсутності прогресу в мирному врегулюванні ЄС може посилити санкції проти Росії.

«Завжди є можливості для збільшення санкцій. Зробити їх ще болючішими. Це цілком можливо», – зауважив Схетина, коментуючи політику ЄС щодо Росії.

За словами польського міністра, серед країн Південної та Західної Європи є такі, які виступають за «нормалізацію» відносин із Росією. «Але Росія не може розглядатися як одна з європейських країн, що проводить нормальну політику», – додав він.

На Раді ЄС у закордонних справах 19 січня питання про пом’якшення санкцій проти Росії не піднімалося.