Литовське міністерство оборони підготувало буклет, в якому є інструкції на всі випадки життя, від того, що робити, коли наступає торнадо і до того – коли країна стає жертвою іноземного вторгнення. Згідно з опитуванням, проведеним в Литві після анексії Криму, близько половини населення вважає, що над їхньою незалежністю також нависла загроза.
Вільнюс вірить, що країна є в небезпеці, і її жителі мають знати, як поводитися в разі загрози їхньому життю. Буклет з детальними інструкціями на 100 сторінок під назвою «Що потрібно знати про підготовку до екстремальних ситуацій і у випадку війни» видало Міністерство оборони. У виданні викладено практичні поради жителям, що і як робити в разі військового конфлікту і як збільшити свої шанси залишитися в живих.
Хоча, міністр оборони країни Юозас Олекас заспокоював на презентації книги, що війна Литві не загрожує і що мешканці будуть заздалегідь попереджені про небезпеку, в інтерв’ю агентству Рейтер він сказав, що відколи Росія напала на Україну, «тут в Литві наші громадяни зрозуміли, що наш сусід не є дружнім».
Досвід України підказав литовцям, що швидше за все вони можуть стати жертвами гібридної війни, і для відсічі такого нападу країна готує військових, заявив на місцевому телебаченні, литовський міністр оборони.
«Литва планує створення сил швидкого реагування, які могли б оперативно реагувати і мати достатню бойову міць, щоб запобігти дії противника всередині країни офіційно і без війни. Це допоможе, якщо, наприклад, повторяться українські події в Литві, коли діяли так звані «зелені чоловічки», – заявив у понеділок міністр національної оборони Юозас Олекас.
Литовці готові захищати країни, але повинні знати, як
Щодо практичних порад, то жителів 3-мільйонної країни закликають зберігати спокій і негайно повідомляти поліцію про помічених «зелених чоловічків» та інших підозрілих озброєних людей без розпізнавальних знаків і прапорів.
Для «протистояння окупаційній владі» жителям пропонується зав’язати на руках траурні стрічки, провести загальний страйк, не дотримуватися комендантської години, бойкотувати зустрічі колабораціоністів з жителями.
Російський англомовний канал RT взяв на глум побоювання сусідів, і особливо тішився з порад берегти воду, і використовувати воду з туалетного бачка в разі браку питної води.
«Заощаджуйте воду, якщо закінчиться питна вода, то пийте воду з туалету, не цікавтеся пострілами на вулиці, втікайте, щоб врятувати життя, знайте, що постріли за вікном не означають кінця світу, і з окупантом завжди можна боротися страйками і демонстраціями, і не працюйте на окупанта», – зловтішається російське телебачення.
Проте литовці після десятиліть радянської окупації не бачать причин для сміху, коли Росія проводить військові навчання в Калініградській області та погрожує почати переслідування за дезертирство литовських призовників часу розвалу Радянського Союзу.
Згідно з опитуванням, проведеним в Литві після анексії Криму, 40 відсотків литовців заявили, що у разі окупації вони дали б агресору збройну відсіч, хоча ще в 2010 році захищати незалежність країни зі зброєю в руках були готові тільки 6,5% жителів.
Над матеріалом працювали Марія Щур та Andrius Kuncina and Daisy Sindelar.