РНБО не виключає, що Росія піде у наступ і розгорне повномасштабне вторгнення. Тож депутати вирішили, що новій хвилі часткової мобілізації бути: Верховна Рада схвалила відповідний указ президента Петра Порошенка. Перша із трьох хвиль розпочнеться вже 20 січня. РНБО обіцяє, що вояки матимуть усе необхідне: взуття, одяг, засоби особистої безпеки.
Часткова мобілізація необхідна, адже російська агресія триває і стає інтенсивнішою, заявив секретар РНБО Олександр Турчинов. Він спрогнозував два можливих сценарії розвитку подій, виступаючи з трибуни перед парламентарями: широкомасштабний наступ та систематична дестабілізація ситуації в Україні.
«Російсько-терористичні угруповання», як назвав ворожу сторону Турчинов, «зухвало ігнорують» домовленості про мир. На окупованій частині Донбасу розташувалось 38-тисячне військове угруповання, ще 50 тисяч російської військових у повній бойовій готовності чекають уздовж східної частини українсько-російського кордону, каже він.
Аби українська армія могла протистояти загрозі, депутати проголосували за новий етап часткової мобілізації. Турчинов обіцяє, що старих помилок не повторюватимуть і забезпечать мобілізованих усім необхідним.
«Поставлене завдання, що жодний військовослужбовець, жодний військовозобов’язаний не буде мобілізований без повного забезпечення одягом, взуттям, засобами особистої безпеки, зброєю тощо. Усі мобілізовані повинні пройти системне навчання та злагодження», – говорить він.
Паралельно із мобілізацією відбуватиметься і демобілізація: вояки в рамках ротації матимуть змогу повернутись із зони АТО додому.
Коли і кого мобілізують?
Мобілізація триватиме 210 днів та відбудеться трьома хвилями, обіцяють у РНБО. Перший етап розпочнеться вже 20 січня та триватиме 90 днів. Наступні дві хвилі почнуться у квітня та липні і триватимуть 60 днів. Якщо все відбуватиметься за планом, до лав української армії цього року загалом приєднаються ще 104 тисячі осіб.
Планується призивати на строкову службу громадян від 20 до 27 років. Мобілізуватимуть, натомість, громадян віком від 25 до 60 років. Важливо, щоби ці люди підходили за станом здоров’я і мали військову спеціальність як от: танкісти, артилеристи, фахівці протиповітряної оборони, зв’язку, ремонтники, фахівці радіоелектронної боротьби, техніки різних напрямків, водії, механіки. Запрошують на фронт також жінок: психологів та медсестер. А от багатодітні батьки, аспіранти та студенти залишаться вдома.
Хто уникне мобілізації?
Згідно з відповідним указом президента, мобілізуватимуть із усіх областей України, окрім окупованих територій. Жителі Криму і територій, контрольованих бойовиками з так званих «ЛНР» і «ДНР», можуть самостійно подати заяву на мобілізацію.
На думку депутата та лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, кримчани братимуть участь в АТО і без мобілізації. В інтерв’ю Радіо Свобода він заявив, що окупаційна влада на півострові зараз «примусово зганяє (чоловіків) у російську армію».
Кримські татари швидше за все, залишатимуть територію Криму та вступатимуть до лав української арміїМустафа Джемілєв
«І дуже багато людей, які не хочуть служити – це, в першу чергу, кримські татари – швидше за все, залишатимуть територію Криму і вступатимуть до лав української армії, або в якісь спеціалізовані батальйони», – додав він.
За словами Джемілєва, проблемою може стати лише те, що таких активних патріотичних українців можуть не випускати з території Криму на материкову частину держави. Депутат додав, що зараз працює над тим, щобвирішити це питання.
Чим забезпечить мобілізованих держава?
Людей не мобілізовуватимуть без «повного забезпечення одягом, взуттям, засобами особистої безпеки, зброєю», обіцяє Турчинов. Окрім того, новачків системно навчатимуть, щонайменше, упродовж 40 днів.
Водночас, депутат Сергій Соболєв поцікавився в Олександра Турчинова, чому в тексті закону зазначено лише про забезпечення польовою формою за сезоном, харчуванням та про переміщення до місць перебування.
«Питання особистої безпеки, фактично, бронежилетів і всього іншого в тексті відсутнє», – додав Соболєв.
Ті солдати і офіцери, які будуть демобілізовані й переведені до військового резерву, «не братимуть собі бронежилети на пам’ять», пояснив Турчинов. Тож нова хвиля мобілізованих використовуватиме запаси попередньої. Окрім того, Міністерству оборони, Нацгвардії та прикордонникам наказали забезпечити засобами безпеки усіх, хто братиме участь у бойових діях. «Винятків не буде», – обіцяє секретар РНБО.
Мобілізовують на АТО чи на війну?
На думку депутата й командира батальйону «Миротворець» Андрія Тетерука, без мобілізації Україні не обійтись. Водночас, додає він, неприпустимо, коли із призовних пунктів відправляють додому тисячі українських добровольців, які прагнуть в АТО, а натомість мобілізовують непідготовлених громадян. Ця проблема є навіть актуальнішою і загрозливішою, аніж брак бронежилетів, додає Тетерук.
Багато хто, «сидячи в тилу», закликає Україну оголосити війну Росії, та перестати називати дії на сході антитерористичною операцією, говорить Тетерук.
«Якби у нас зараз стояли 300-400 тисяч мобілізованих чоловіків, які взяли до рук зброю і готові захищати, я б говорив: «Тільки суньтесь!» – говорить Тетерук.
Тетерук зазначає, що поки що українська армія здатна саме тримати оборону. Армійський бюджет на 2015 рік рекордно зріс утричі. Витрати на військо становитимуть цього року близько 5% ВВП.