У понеділок міністр внутрішніх справ Арсеній Аваков повідомив на своїй сторінці у «Фейсбуці», що у міжнародний розшук Інтерполу офіційно оголосили колишнього президента України Віктора Януковича, його сина Олександра, екс-прем’єра Миколу Азарова, екс-урядовців Раїсу Богатирьову, Юрія Колобова, та колишнього керівника «Укртелекому» Георгія Дзекона.
«Через кілька місяців з моменту звернення в березні 2014 року, аргументації та підготовки пояснень, щодо підготовлених запитах МВС, Генпрокуратури України та СБУ, спеціальна комісія Інтерполу ухвалила рішення. Оголошені в міжнародний розшук Інтерполу (червона картка – затримання для екстрадиції в Україну)», – написав керівник МВС України Арсен Аваков на своїй сторінці.
У лютому екс-президент Віктор Янукович та інші високопосадовці втекли з України після масових розстрілів людей на майдані Незалежності в Києві. Восени президент Росії Володимир Путін визнав, що в лютому 2014 року Росія допомогла Януковичу втекти до Криму.
Наразі невідомо, де перебуває Янукович. Востаннє він збирав прес-конференцію у Росії в Ростові-на-Дону.
Радіо Свобода звернулось за коментарем до старшого помічника генерального прокурора України з особливих доручень Валерія Карпунцова, чому саме зараз? Тобто чому так довго чекали поки оголосили в розшук?
Вони перевіряли інформацію на рахунок того, чи не є це політичним переслідуванням
– Ну справа в тому, що документи були надіслані набагато раніше, але за даними з офісу Інтерполу, вони перевіряли інформацію, надану правоохоронними органами України на рахунок того, чи не є це політичним переслідуванням.
– А як ось зараз, після того, як про це оголосили, виглядатиме процедура, якими будуть наступні кроки?
– Ну, в даному випадку ті країни, які є учасниками міждержавних угод, що регулюють діяльність міжнародного поліцейського офісу Інтерполу, вони повинні – у разі виявлення цих осіб – доставляти їх на вимогу правоохоронних органів України чи надавати допомогу у доставленні їх до України до компетентних органів. (До складу Інтерполу входять 190 країн, зокрема й Росія, яка, за міжнародними нормами мала б відповісти на запит організації про затримання для видачі колишніх українських посадовців – ред.)
– А що з майном, будинками цих осіб, які є на території України?
Майно, будинки заарештовані на території України, і досить багато – десь загальною кількістю на суму більше 2 мільярдів доларів
– Майно, будинки заарештовані на території України, і досить багато – десь загальною кількістю на суму більше 2 мільярдів доларів, якщо брати корпоративні права, майно, рахунки різні. А стосовно того, що іноді порушують питання, що та чи інша власність не була під обтяженням – таке також може бути. У разі, якщо це майно зареєстроване на підставних осіб і в системному зв’язку слідчими не встановлене було. Можливі такі варіанти, але вони є поодинокі, вони не є системними.
– Чи (в перспективі) вже є наступні прізвища осіб, які будуть оголошені в розшук?
По цій справі окрім найвищих посадовців, про яких усі говорять, є низка інших також чиновників першої, другої і третьої ланки
– Звичайно! Знаєте, у нас же в даному от випадку оголошення в розшук і висунення так званих «червоних карток» іде в рамках розслідування розкрадання державних коштів. А ще є досить багато інших кримінальних проваджень, головне з них – це створення злочинної організації колишнім президентом Януковичем і узурпації влади в Україні, що призвело, ви знаєте, до яких наслідків трагічних у нашій державі. По цій справі окрім найвищих посадовців, про яких усі говорять, є низка інших також чиновників першої, другої і третьої ланки. І звичайно під час розслідування, коли буде встановлюватись підозра, вони будуть оголошуватись, якщо будуть уникати слідства і суду, будуть оголошуватись у розшук.
Аваков звинуватив генпрокурора Росії у «брехні державного рівня» У Росії кажуть, що не отримували запитів на видачу Януковича далі |