Співробітники Генеральної прокуратури Азербайджану провели обшук у бакинському бюро азербайджанської редакції Радіо Свобода. Від працівників бюро зажадали покинути офіс і зупинити роботу. Усіх працівників протягом кількох годин протримали в одному з приміщень бюро. Їм було заборонено користуватися телефонами й комп’ютерами. За словами представників прокуратури, вони діяли згідно з рішенням суду про розслідування діяльності Радіо Свобода, як організації, що отримує фінансування з-за кордону.
Your browser doesn’t support HTML5
В обшуку, який відбувся в бюро Радіо Азадлиґ, як Радіо Свобода звучить азербайджанською мовою, взяли участь свідки, яких привели з собою представники прокуратури. Співробітники Генпрокуратури зажадали відкрити сейф, де була документація організації й пригрозили конфіскувати комп’ютери.
Відбувається наступ на незалежні медіа та недержавні організації в АзербайджаніКенан Алієв
Як повідомив директор азербайджанської редакції Радіо Свобода Кенан Алієв, не менше ніж 10 представників Генпрокуратури у супроводі поліцейських увірвалися в офіс організації і заявили, що у них є рішення суду про закриття бюро.
«Робота нашого бюро в Баку паралізована. Відбувається наступ на незалежні медіа та недержавні організації в Азербайджані. Була заарештована Хадіджа Ісмайлова, наша ведуча і репортер. Ми розглядаємо ці дії як частину кампанії проти незалежних засобів масової інформації», – заявив Кенан Алієв.
Керівник прес-служби Генеральної прокуратури Азербайджану Ельдар Султанов заявив місцевому агентству «АПА», що обшук пов’язаний із кримінальною справою, яку веде Слідче управління з особливо тяжких злочинів Генпрокуратури Азербайджану.
Три тижні тому в Баку була арештована журналістка Радіо Азадлиґ Хадіджа Ісмайлова. Її звинувачують за статтею про доведення до спроби самогубства колишнього співробітника радіостанції. Ісмайлова відкидає висунуті проти неї звинувачення і вважає їх політично мотивованими.
Your browser doesn’t support HTML5
Ісмайлова відома своїми розслідуваннями, зокрема щодо корупційних бізнес-інтересів родини президента Азербайджану, за які вона неодноразово отримувала престижні журналістські нагороди, серед них Global Shining Light Award, а організація «Репортери без кордонів» назвала її однією зі ста «героїв інформації» 2014 року.
Нині вона перебуває у камері попереднього ув’язнення. Правозахисна організація «Міжнародна амністія» визнала Ісмайлову в’язнем сумління, і вважає, що свій двомісячний термін попереднього ув’язнення Ісмайлова отримала лише за те, що вона «скористалася своєю свободою вираження».
17 грудня Генпрокуратура направила листа у бакинське бюро Радіо Азадлиґ із вимогою надати відомості про співробітників організації та їхні гонорари.
Наголошується, що подібні рейди правоохоронні органи Азербайджану провели в останні місяці в офісах недержавних організацій IREX, Oxfam та Національного інституту демократії. Ці три організації були закриті.
Країни Заходу і міжнародні організації піддали критиці переслідування азербайджанською владою незалежних журналістів, правозахисників та активістів.
Широкомасштабний наступ
Раніше в грудні, начальник штабу президента Азербайджану Ільгама Алієва Рамиз Мехтієв видав заяву на 60 сторінках, де він звинуватив Ісмайлову у «деструктивному ставленні до добре відомих представників азербайджанської громади», а співробітників азербайджанської редакції Радіо Свобода-Радіо Вільна Європа звинуватив у роботі «на іноземну секретну службу».
Мехтієв також високо оцінив нещодавнє ув’язнення інших азербайджанських журналістів і активістів, у тому числі директора Інституту миру демократії Лейли Юнус, яка є критиком нехтування прав людини режимом Алієва.
Лейла Юнус та і її чоловік, Аріф, обидва перебувають у попередньому ув’язненні з липня та серпня, відповідно, за звинуваченням у державній зраді та інших злочинах.
Перебуваючи в ув’язненні Лейла Юнус, якій 59 років, і яка страждає від діабету і хвороби нирок, поскаржилася на побиття і відмову у медичній допомозі. Її адвокати кажуть, що її здоров’я в небезпеці.
На Заході засуджують переслідування критиків уряду в Азербайджані.
Помічник держсекретаря США Том Малиновський сказав Радіо Свобода минулого тижня, що Вашингтон проводить «дуже серйозні дискусії» з офіційними особами Азербайджану про останні затримання подружжя Юнусів, Ісмаїлової та інших.
Малиновський сказав, що американські чиновники дали зрозуміти, що відносини багатого на енергоносії Азербайджану зі Сполученими Штатами є «під загрозою в результаті придушення громадянського суспільства».
Цього року в Азербайджані переслідування опозиції та правозахисників набуло небачених масштабів. В країні нараховується близько 100 міжнародно визнаних в’язнів сумління.