Немає посвідчення – не був на війні

Your browser doesn’t support HTML5

Довелося «вибивати», всіх напрягати, щоб отримати довідки – доброволець «Айдару»

Із приводу надання статусу учасника бойових дій в оперативному командуванні «Північ», що дислокується у Рівному, журналісту Радіо Свобода порекомендували звернутися до військкомату, а в військкоматі – безпосередньо до військових частин. Більше складнощів із цим виникає в добровольців.

У цивільному житті Сергій Пандрак –директор регіонального управління Держфонду сприяння молодіжному житловому будівництву. Нині ж Сергій Пандрак лікується у Рівненському військовому госпіталі. Наприкінці липня він разом із товаришами доправив у зону АТО медикаменти. Потім – вступив у лави «Айдару».

«Нас мобілізував луганський обласний військкомат, хоча ми приїхали з Рівного і Луцька, – розповідає Сергій. – Ми здали документи, сфотографувалися, пройшли там же медкомісію, в Старобільську, у військкоматі, нам надали документи, що ми мобілізовані як добровольці».

Вже наступного дня вони отримали номерну зброю і бойовою колоною потрапили в перший бій у складі Другої волинської, чи то західної, роти.

Снайперський вогонь із луганських багатоповерхівок, обстріли «градами», успішні засідки проти бойовиків у Луганську, перекриття доріг російській техніці – усе це нині в минулому Сергія Пандрака. Після важкого поранення польові медики ампутували йому ногу – просто під Луганським аеропортом. До Харківського госпіталю його привезли як «вантаж 200». Медичний пристрій не вловив ознак життя, але їх побачила медсестра.

«Проблема з підтвердженням – в усіх добровольчих загонах»

«Було дуже важко отримати документи, як зі штабу «Айдара», так і з обласного військкомату луганського, для проходження комісії ВЛК і комісії МСЕК. Довелося «вибивати», всіх напрягати, щоб отримати дві довідки – першу довідку, при яких обставинах (де, коли – дата) я отримав поранення, і другу – що я є бійцем АТО з такого-то числа» – пригадує доброволець. – Тобто, тут є проблема. І це майже в усіх добровольчих батальйонах, які в нас є».

Роман Костельнюк улітку служив у рівненському батальйоні територіальної оборони «Горинь». У вересні прийшов наказ на його звільнення як багатодітного батька. Посвідку учасника бойових дій Роман намагається зробити з вересня.

«Я взагалі був перший, хто звернувся у військкомат із цього питання, – розповідає Роман Костельнюк. – Вони взагалі не знали, як воно робиться. В них була постанова Кабміну, але вони не знали, як з нею працювати: «Очікуйте. Документи опрацьовуються».

У військкоматі та військових частинах коментарі щодо надання статусу учасника бойових дій не дали. Водночас у Департаменті соціального захисту населення Рівненської ОДА розповідають – посвідчення надають лише тим учасникам бойових дій, які були мобілізовані безпосередньо з оборонних підприємств. На сьогодні у Рівному таких немає.

Як повідомила директор Департаменту соцзахисту Рівненської ОДА Ольга Підкидач, жоден із учасників АТО ще не звертався до цієї установи за наданням пільг: «Зверталися лише сім’ї загиблих учасників антитерористичної операції. Їх у нас 29».

А от рівненські депутати заговорили про розподіл землі для учасників АТО. Втім, бійці всерйоз переймаються, що ділянки можуть дістатися не їм. Як і довгоочікувані посвідчення.