Будапештський меморандум передбачає зобов’язання ядерних держав не застосовувати ядерну зброю щодо України. Про це заявив глава МЗС Росії Сергій Лавров.
«Україна серед інших країн, з території яких зброя вивозилася, попросила негативних гарантій безпеки. Негативні гарантії безпеки – це те, чому присвячений Будапештський меморандум. Ці гарантії передбачають зобов’язання ядерних держав не застосовувати ядерну зброю щодо держав, якій такі гарантії даються», – заявив Лавров.
Глава МЗС Росії також зазначив, що меморандум передбачає «політичні зобов’язання – поважати суверенітет, територіальну цілісність, політичну незалежність України».
Цією заявою Лавров грубо перекрутив зміст Будапештського меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, який підписали 5 грудня 1994 року Велика Британія, Росія та США в Будапешті.
Країни-підписанти меморандуму зобов’язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування проти територіальної цілісності і політичної незалежності України погроз, сили чи будь-якої зброї, не тільки ядерної. Крім того, вони взяли зобов’язання не чинити на Україну також економічного тиску.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся незаконний так званий «референдум» про статус півострова, що стало приводом для Росії включити Крим до свого складу. Україна, Європейський союз та США, як і переважна частина світової спільноти, не визнали це голосування і вважають, що Росія анексувала Крим.
Україна і Захід звинувачують Росію у постачанні зброї та бойовиків на Донбас, а також у введенні військ на схід України. Москва ці звинувачення відкидає.