Причиною зриву угоди про врегулювання ситуації в Україні, підписаної у лютому 2014 року у Києві за участю голів МЗС Німеччини, Франції та Польщі, є від’їзд колишнього президента Віктора Януковича з країни. Про це заявив міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр 18 листопада у Москві під час спільної прес-конференції зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим.
«Домовленість була гарною. Проблема була у тому, що один із підписантів цієї угоди, а саме президент Янукович, залишив країну, і неможливо було виконати положення угоди. Те, що він залишив країну, означало величезні зміни у розстановці сил в Україні», – зазначив Штайнмаєр.
Сергій Лавров, своєю чергою, висловив незгоду із позицією Штайнмаєра.
«Не думаю, що від’їзд Януковича з Києва на південний схід країни перекреслив завдання забезпечення національної єдності в Україні. Який зв’язок між якоюсь особою та необхідністю національної злагоди?», – зазначив Лавров.
21 лютого 2014 року після масових розстрілів на київському майдані Незалежності Віктор Янукович підписав з тодішніми лідерами опозиції Арсенієм Яценюком, Віталієм Кличком та Олегом Тягнибоком «Угоду про врегулювання кризи». З боку європейського боку документ підписали міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський та голова департаменту континентальної Європи МЗС Франції Ерік Фурньє[2]. Водночас російський омбудсмен, який представляв російську сторону, Володимир Лукін підписання угоди проігнорував.
22 лютого Віктор Янукович залишив Київ та згодом виїхав до Росії.