Російські телеканали LifeNews і «1-й канал» поширювали новину про те, що у Запоріжжі ветеранів привітали танцем, частиною якого було нібито інсценування побиття та зґвалтування українських дівчат радянськими солдатами. Після цього вже вдруге запорізький канал «МТМ» випускає сюжет «спростування». Сама ж тема набула неабиякої популярності в інтернеті. Що ж справді демонстрував танець молодих для ветеранів?
Після виходу сюжету на канаті «МТМ» в інтернеті ще більше розрослась дискусія довкола виступів перед ветеранами у Запоріжжі 14 жовтня. За версією російських ЗМІ, ветеранів привітали танцем, який інсценував зґвалтування і побиття українських дівчат солдатами радянської армії.
З самого початку основний меседж такої новини був взятий зі сторінки «ВКонтакте» користувача Олексія Бабуріна. Він назвав постановку для ветеранів «мракобесием» і зазначив: «Перед гостями-ветеранами під пісню «Пливе кача» постав танець, основною частиною якого було інсценування побиття і зґвалтування радянськими солдатами українок, які зустрічали «визволителів» з квітами… Вам важко це уявити? А я бачив це на власні очі. Після мітингу підвіз додому двох ветеранів і двох дітей війни. Я не буду передавати вам їхні враження, але мені довелося вибачатися всю дорогу і переконувати їх, що ми – молоде покоління – не дамо переписати історію і заплямувати їхню світлу пам’ять, пам’ять про справжніх героїв-визволителів української землі від фашистів».
Радіо Свобода вдалось зв’язатись з очевидцем. У своєму коментарі Олексій Бабурін уточнив, що, на його думку, основною є дезінформація каналу LifeNews з приводу того, що ветерани буцімто залишили шоу, не дочекавшись кінця номеру.
Понад половина людей, за словами очевидця, аплодувала цьому виступові: «Конкретна дезінформація з боку LifeNews – це те, що ветерани покинули шоу зі сльозами на очах, такого не було. Журналісти LifeNews звертались до мене, щоб записати інтерв’ю по Skype, проте, знаючи якість того, як вони роблять новини, я категорично відмовився».
Що ж до самого танцю, тут свідчення очевидця Олексія Бабуріна та постановника танцю розбігаються. У другому сюжеті каналу «МТМ», у якому спростовують новину LifeNews і «1-го каналу», постановник номеру Антон Посметний розповідає, що не йдеться про радянських чи інших солдатів – за його словами, у постановці йдеться про «війну як таку».
«Дівчина стала символом, який відповідає за всіх людей, які перебувають у цій країні. І україночки, які з нею були, не пускали своїх солдатів на війну, як це відбувається зараз і відбувалося у всі часи. А та зламана квітка, яка викликала ажіотаж, позначає не частину України, а одну з тих доль, які завжди гинуть на будь-якій війні», – каже він.
Побачене у цей день у сюжеті Запорізького каналу «МТМ» також коментує один із ветеранів. Він розповів, що не побачив нічого, що нагадувало б побиття або сцену насилля.
Свій пост на сторінці «ВКонтакте», який цитували російські ЗМІ, очевидець Олексій Бабурін не видаляв. Він вважає, що танець містив у собі елементи агресії, і він може змалювати, які саме.
У коментарі для Радіо Свобода він пояснив свої слова: «Виходить радянський солдат, виходить дівчинка в національному українському вбранні, виходять подружки, потім солдат ламає квіточку, потім вони її починають тягати в один бік, в інший бік. Виходячи з постановки, може, дійсно там якась глибока думка переслідувалася з подвійним змістом із самого початку. Але коли людина, наприклад, дитиною пройшла війну і дивиться на те, як радянські солдати кидаються з кулаками на українських дівчат у національному одязі – ну це ж не нормально? Там було штовхання, кидання, шпурляння, завалювання на підлогу».
Також Олексій додав, що коли підвозив двох ветеранів додому, вони розповіли, що не змогли зрозуміти суті постановки.
Щодо ж до слова «изнасилование» він заявив: «Ну, шпурляння, штовхання, зґвалтування… якщо чіплятися до слів, сексуальне чи не сексуальне. Ви що, вважаєте, я сприйняв це як статевий акт? Ні, статевого акту там не було».