Над кордоном має поновитися суверенітет України – посол США при ОБСЄ

Your browser doesn’t support HTML5

Представник США при ОБСЄ про місію, кордон і дрони

Представник США при ОБСЄ Деніел Бер заявив в інтерв’ю Радіо Свобода, що наразі передбачається збільшення місії спостерігачів до 500 осіб, але реально мова поки що не йде про півтори тисячі, як пропонує українська влада. Бер, який раніше посідав посаду помічника держсекретаря США, також виступив за активне залучення безпілотників для моніторингу кордону, але не вважає дрони панацеєю для забезпечення тривкого перемир’я. Він також запевнив, що спостерігачі ОБСЄ на Донбасі мають настанову бути безсторонніми та об’єктивними у відповідь на закиди про часом занадто приязні стосунки спостерігачів ОБСЄ з сепаратистами. Інтерв’ю відбулося під час міжнародної конференції «Форум-2000» у Празі.

– Що думаєте про припинення вогню на Сході України? Чи тривке воно, адже постійно порушується?

Деніел Бер

– Звичайно, ми стурбовані порушеннями перемир’я, які мають місце. Вони порушують перемир’я – особливо в ключових точках, де українські сили утримують стратегічно важливі території. І ми дуже чітко говоримо, що протокол, погоджений в Мінську у вересні, має виконуватись.

– Є побоювання, що особливий режим місцевого самоврядування в окремих районах двох областей Донбасу може перетворити ці анклави на новий «заморожений конфлікт», додавши його до низки вже існуючих на пострадянському просторі…

Режим місцевого самоврядування ухвалив український парламент. Це закріплено на три роки і там відбудуться місцеві вибори 7 грудня

– Я думаю, що ясно, що представник президента Путіна у Мінську підписав протокол із 12 пунктів і всі ці 12 пунктів мають бути втіленими. Одним з цих пунктів було положення про спеціальний статус для тих територій, які наразі перебувають під контролем сепаратистів. Президент Порошенко виконав своє зобов’язання, хоча політично йому це нелегко далося. Закон про особливий режим місцевого самоврядування ухвалив український парламент. Це закріплено на три роки і там відбудуться місцеві вибори 7 грудня. Це буде нагодою, аби політичні голоси в тому регіоні могли пролунати і бути почутими. То буде початком політичного процесу замість військового процесу для того, аби владнати розбіжності.

– Чи на Донбасі місія ОБСЄ має достатньо людей? Коли вона сягне максимуму у півтори тисячі, як запропонував президент Порошенко?

– Нинішній мандат передбачає чисельність у 500 осіб. Тобто, спочатку докладемо зусиль до того, аби довести чисельність до півтисячі спостерігачів. Це нелегко зробити, бо треба знайти відповідних людей з певним досвідом і навичками. Також треба, щоб місія ОБСЄ на Сході України мала широке представлення. Нині в спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ представники 41-ї країни. І ми шукаємо людей, які відповідають певним критеріям, щоб вони були вправними спостерігачами на місцях.

– Навіть з максимальною чисельністю в півтори тисячі людей, чи зможе ОБСЄ вести пильне спостереження за майже 240 кілометрами українсько-російського кордону, який непідконтрольний Києву? Що взагалі відбувається на кордоні?

Порошенко та Яценюк дали чітко зрозуміти, що кордон не можна розглядати, як щось окреме від перемир’я. Пріоритетом є моніторинг на кордоні

– Я думаю, що спостереження за ситуацією на кордоні дуже важливе зараз. Президент Порошенко та прем’єр-міністр Яценюк дали чітко зрозуміти, що кордон не можна розглядати, як щось окреме від перемир’я. Кордон є частиною домовленостей. Маємо впевнитись, що російські озброєння і російські вояки повертаються до Росії. І над кордоном має бути поновлений суверенітет України. Це ключовий компонент! Тобто, спочатку треба довести чисельність місії ОБСЄ до 500 осіб, а потім подивитися, чи потрібно далі підвищувати її чисельність. І також пріоритетом є моніторинг на кордоні.

– Для спостереження на кордоні місії ОБСЄ були потрібні безпілотники. Чи зможете ви їх вільно застосовувати на територіях, які перебувають під контролем сепаратистів?

Безпілотники – це не панацея, вони самі по собі все не вирішать. Хоча вони є важливим інструментом

– Ну, про потребу безпілотних літальних апаратів чимало хто говорить вже якийсь час, включно з міністром закордонних справ Росії Лавровим. Тому я очікую, що росіяни скажуть тим людям, які їм підконтрольні на Сході України, що вони не повинні збивати в небі безпілотники місії ОБСЄ. Минулого тижня перші два безпілотника прибули в Україну. Вони потребують спеціальну команду людей, яка зможе їх використовувати. Маю надію, що ці два безпілотники зможуть приступити до дії до кінця цього місяця. Але тут важливо не впадати в ейфорію з приводу безпілотників. Дрони виглядають яскраво, вони красиво літають в небі, але дрони – це лише знаряддя для людей, які працюють на землі. Безпілотники – це не панацея, вони самі по собі все не вирішать. Хоча вони є важливим інструментом і нададуть додаткові можливості спостерігачам. Але фокус має бути на спостерігачах на землі.

– А скільки безпілотників потребує місія ОБСЄ на Донбасі?

– Я не є експертом щодо планування безпілотників, але ми будемо й надалі дослухатися до технічних експертів у плані пріоритетності завдань і ресурсів, які вони потребують.

– Що Ви думаєте з приводу ідеї, щоб німецькі та французькі військові охороняли спостерігачів ОБСЄ на Сході України?

– Я читав про це в газетах. Були розмови, чи зможуть французи та німці надати безпілотники і експертів. Мова не йде про війська для захисту спостерігачів ОБСЄ. Ідеться про дрони, які є різновидом військової техніки і для цього потрібні кваліфіковані фахівці, які зможуть це зробити. Ось про таке залучення іде мова, коли говорять про німців і французів. Але над цим ще треба попрацювати, якщо ОБСЄ пристане на пропозицію цих двох країн.

– Була інформація, що спостережницькій місії ОБСЄ не вистачає 55 мільйонів доларів на наступне півріччя для роботи на Сході України. Як вирішується фінансове питання?

– Ми всі маємо разом вирішити це і надати ресурс – не лише людьми для місії, але й надати фінансові ресурси, щоб місія ОБСЄ могла виконувати свою роботу.

– Є певні звинувачення в українських медіа на адресу спостерігачів ОБСЄ, що дехто з них перебуває часом у занадто теплих стосунках із сепаратистами… Що Ви про це думаєте?

Спостерігачі мають залишались безсторонніми і об’єктивними. Не повинні ставати на будь-який бік

– Спостерігачі мають контактувати з людьми в тих місцях, де вони перебувають. Але важливо, щоб вони залишались безсторонніми і об’єктивними. Вони не повинні ставати на будь-який бік, вони мають бути на боці правди. Сигнал, який постійно іде від нас нашим спостерігачам такий: ми хочемо якнайповнішого висвітлення ситуації, ви – очі та вуха міжнародної спільноти і ви повинні бути відданими об’єктивності і це залишається нашою позицією.

– Чи повинні спостерігачі ОБСЄ мати зброю?

– Мандат, згідно якого вони працюють, визначає їх як цивільних спостерігачів.