Росія використовує ОБСЄ і Раду Європи, щоб звинуватити українців у нацизмі

«Маршу миру» у Москві, 21 вересня 2014 року

Київ – Впродовж кількох днів у стінах Парламентської асамблеї Ради Європи, ОБСЄ та в холах престижних готелів у західних столицях російські делегації організували виставки, презентації та виступи своїх представників, покликані переконати європейців у загрозі неонацизму в Україні. Чи готові українці протидіяти цим пропагандистським акціям і навіщо вони проводяться?

Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу про «геноцид російськомовного населення» «ДНР» та «ЛНР». Про це йдеться у повідомленні на його офіційному сайті.

Володимир Маркін

Представник Слідчого комітету Росії Володимир Маркін заявив: «Слідство встановлено, що у період з 12 квітня 2014 року і по теперішній час у порушення Конвенції 1948 року «Про попередження злочину геноциду і покарання за нього», а також інших міжнародно-правових актів, які засуджують геноцид, невстановлені особи з числа вищого політичного і військового керівництва України, Збройних сил України, Національної гвардії України і «Правого сектору» віддавали накази, спрямовані на повне знищення саме російськомовних громадян, які проживають на території Донецької та Луганської республік».

Синхронно з цим у різних західних інституціях російські делегації організовують заходи, на яких пробують звинуватити учасників Майдану, вище політичне й військове керівництво України й інших українців у причетності до нацизму, подати події в Україні як хаос і громадянську війну. Росія в їхній інтерпретації до війни в Україні не причетна.

Your browser doesn’t support HTML5

Росія порушила кримінальну справу проти керівництва України

Так, на засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи у вівторок, 30 вересня, представниця Росії Ольга Казакова запропонувала поправку до резолюції з протидії неонацизму в Європі, де мала згадуватися дивізія СС «Галичина». Крім того, вона пропонувала пов’язати Одеську трагедію 2 травня також із протидією неонацизму в Європі. 83 депутати проголосували проти її поправки, 29 – підтримали.

Від квітня 2014 року Росія позбавлена права голосу в ПАРЄ через її окупацію Криму, однак вона все одно відправила свою представницю на це пленарне засідання задля того, щоб та виступила перед усім депутатським складом.

«Навіть якщо в держави немає коштів, у нас є ресурси протидіяти російській пропаганді» – Романюк

Оксана Романюк

Директор Інституту масової інформації Оксана Романюк у коментарі Радіо Свобода поділилася своїми враженнями від присвячених Україні інформаційних заходів російської делегації на Міжнародній конференції ОБСЄ з прав людини, яка відбувалася у Варшаві 26 вересня. Російські представники, на відміну від українських, з’явилися на місці заходу заздалегідь, роздавали всім присутнім листівки й брошури, як наголошує експерт, антиукраїнського змісту, розмістили на місцях у пленарній залі такі ж матеріали та організували виставку, експонати якої мали ілюструвати те, що Слідчий комітет Росії назвав «геноцидом російськомовного населення».

Як наголошує експерт, українська сторона не була готова цьому протидіяти й викривати дезінформацію. Оксана Романюк вважає, що Україні треба діяти й реагувати якнайактивніше.

«У нас є ресурсів для цього достатньо. Якщо в держави немає на це коштів, то це можуть робити й громадські організації, і волонтери. У нас є дуже багато фактів і свідчень, ми самі можемо проводити багато яскравих заходів. Зрештою, у нас є мережа євромайданів по всій Європі: у нас є Євромайдан-Варшава, Євромайдан-Прага, Євромайдан-Лісабон. Тобто нам бракує активності й, напевно, координації», – наголошує експерт.

Оксана Романюк додає, що антиукраїнські пропагандистські акції проводяться «за мовчазної згоди» західних інституцій, а отже, протидіяти цьому має і українська дипломатія.

На згаданій конференції у Варшаві російська делегація презентувала книгу під назвою «Неонацисти і Євромайдан: від демократії до диктатури» за авторства голови Фонду розвитку інститутів громадянського суспільства «Народна дипломатія» Олексія Кочеткова та психолога Станіслава Бишока. На їхню думку, Майдан «був повністю взятий під контроль неонацистами». Останні скористалися результатами його перемоги, стверджує Станіслав Бишок.

А ось у Лісабоні наразі триває триденна виставка «Одеська Хатинь», організована російською стороною. Її проводять у готелі Fénix Lisboa. Євромайдан-Лісабон у відповідь організовує акцію протесту, під час якої роздаватиме власні матеріали, покликані викрити пропагандистську брехню, повідомляють її організатори.

«Ще від часів Другої світової все українське зображували «фашистським» – історик

Керівник Українського інституту національної пам’яті Володимир В'ятрович у коментарі Радіо Свобода відзначає, що сучасна російська пропаганда щодо України нагадує радянську.

Нинішня російська пропаганда і по формі, і по змісту є модернізованим варіантом радянської пропаганди
Володимир Вятрович

«Нинішня російська пропаганда і по формі, і по змісту є модернізованим варіантом радянської пропаганди. Ще від часів Другої світової війни все українське намагалися зобразити «фашистським», «колабораціоністським». І це триває далі», – переконаний історик.

Оксана Романюк розповідає, що, за її спостереженнями, такі виставки не мають того впливу на глядачів і відвідувачів, на який розраховують їхні організатори.

Більшість європейців розуміє, про що йдеться. Що це російська агресія в Україні
Оксана Романюк

«Я би їх також не переоцінювала. Насправді більшість європейців розуміє, про що йдеться. Що це російська агресія в Україні. Я б не сказала, що такі виставки якимось чином сильно змінюють точку зору, надто коли людина вміє критично мислити», – вважає Оксана Романюк.

Сьогоднішніх українців демонізують так саме, як «куркулів» перед Голодомором – Гриневич

Керівник Українського центру досліджень Голодомору НаУКМА, доктор історичних наук Людмила Гриневич порівнює сучасну демонізацію російською пропагандою образу бандерівця-неонациста з тим, як у радянській пропаганді створювався негативний імідж «куркуля».

Образ заможних українських селян спочатку позбавили людських рис, тобто дегуманізували, а потім уже навіювалася думка про потребу «його знищення» задля «очищення суспільства».

Саме такі паралелі з сьогоденням українські історики вважають найнебезпечнішими, а не, власне, спроби російських діячів переконати у чомусь європейців.

Your browser doesn’t support HTML5

Євродепутат Жданок доносила «правду» про Одесу, подаючи антиукраїнські матеріали