Марк Крутов
Незважаючи на заборону Росспоживнагляду, деякі українські алкогольні бренди залишаться на російському ринку.
У Росії з 15 серпня набула чинності заборона Федеральної служби з нагляду в сфері захисту споживачів і благополуччя людини (Росспоживнагляду) на поставки в країну українського пива та лікеро-горілчаних виробів. Деякі українські пивні та горілчані марки в останні роки були досить популярні серед росіян – наприклад, пиво «Оболонь» або горілка «Хортиця». Втім, їх повного зникнення з російських магазинів очікувати не варто.
Політичні та військові конфлікти Росії з сусідніми країнами майже завжди супроводжувалися заборонами на імпорт різної продукції з країн, з якими у Москви псувалися стосунки. Особливу увагу завжди викликали «алкогольні війни» – заборони на поставки тих чи інших видів алкоголю, які довго діяли, наприклад, щодо Молдови та Грузії. Не став винятком у цьому правилі і російсько-український конфлікт.
Втім, після введеної Росспоживнаглядом заборони, українські алкогольні бренди залишаться на прилавках російських магазинів, оскільки їх продукція розливається і в Росії. А от російські виробники пива і горілки, якщо Україна введе аналогічні санкції у відповідь, можливо, будуть змушені повністю піти з українського ринку. Про це Радіо Свобода розповів керівник російського Центру розробки національної алкогольної політики Павло Шапкін.
– За підсумками першого півріччя 2014 року імпорт пива з України склав майже 55 мільйонів літрів, найбільший експортер «Оболонь» – 93 відсотки загального обсягу. Далі йдуть «Сан ІнБев Україна» – 5,3 відсотка, «Полтавпиво» – близько 1 відсотка, «Перша приватна броварня» – 0,4 відсотка, на безалкогольне пиво доводиться 0,15 відсотка. За підсумками першого півріччя, горілки та лікеро-горілчаних виробів з України поставлено на 11,8 мільйона літрів. Найбільші експортери «Хортиця» і Національна горілчана компанія «Хлібний дар»: «Хортиця» ввезла 77 відсотків української горілки, яка тут продана, «Національна горілчана компанія» – 19 відсотків. Поставки горілки з України зайняли приблизно 2,5 відсотка російського ринку горілки та лікеро-горілчаної продукції. Що стосується пива, то ця частка ще менша – менше від 1 відсотка продаваного пива на території Росії. З того, що перераховано, як торгова марка зникне тільки пиво «Оболонь». Вони поки що не можуть домовитися про розлив цієї торгової марки на російському заводі, на російській пивоварні.
– А українська горілка в Росії розливається, українські бренди?
– Українська горілка розливається, «Хортиця», наприклад, тут розливає горілку. Тому ця торгова марка як і раніше буде тут представлена. Тому єдине, що побачить наш російський споживач, – це відсутність «Оболоні» через деякий час, коли залишки будуть продані. Але знову-таки українці можуть піти шляхом «Хортиці» і розпочати тут розливати свою «Оболонь». Можливо, буде підписаний договір з якоюсь із транснаціональних компаній, які в Росії виробляють 85 відсотків пива (Carlsberg, Heineken, AB InBev і Efes).
– Для українських виробників пива та горілки ця заборона є суттєвою втратою?
Хортиця», наприклад, буде випускати і продавати більшу кількість продукції саме російського виробництва під своєю торговою маркою
– Найбільші втрати для «Оболоні». В Росії у них бізнес точно припиниться, принаймні на якийсь час. Бо навіть якщо вони домовляться з кимось тут розливати, їм потрібно буде пройти відповідні процедури, отримати необхідні дозволи, які потрібні для наявності на ринку цієї торгової марки. А всі інші просто переведуть виробництво до Росії. «Хортиця», наприклад, буде випускати і продавати більшу кількість продукції саме російського виробництва під своєю торговою маркою. У «Сан ІнБев», здається, 16 заводів, тому у них ніяких особливих проблем не буде, просто український підрозділ втратить ринок.
– Якщо Україна введе аналогічні санкції у відповідь, заборонивши ввезення алкоголю з Росії, наскільки сильно це вдарить по російським виробникам? Адже на полицях українських магазинів російське пиво і горілка зустрічаються досить часто...
– Якщо говорити про російський експорт до України, наприклад, пива, то за підсумками першого півріччя він склав 13 мільйонів літрів на суму 8 мільйонів доларів. Приблизно 21 відсоток імпорту російського пива припадає на Україну. Зрозуміло, що основні постачальники – це «Балтика», Efes, «Сан ІнБев», Heineken, тобто левову частку пива вони експортували на Україну. Якщо говорити про горілку і лікеро-горілчані, то у нас частка їх імпорту до України становить 22 відсотка загального експорту. Всього за підсумками першого півріччя було надіслано близько 4,5 мільйона літрів на суму близько 10 мільйонів доларів. Основні постачальники – «Русский стандарт» і «Топаз».
– Загалом, по цифрах виходить, що якщо Україна у відповідь заборонить імпорт російського алкоголю, я маю на увазі, пива та лікеро-горілчаних виробів, то це цифри зіставні?
– Так, росіяни втратять. При цьому, на відміну від українців, які вже налагодили розлив горілки на території Росії, російські бренди, наскільки я знаю, там не виробляються.
(Передрук із сайту Російської редакції Радіо Свобода, переклад Артура Ковача)