Перемир’я закінчується. Далі план «Б»?

Петро Порошенко у військовому таборі неподалік міста Святогірськ, 20 червня 2014 року

Якщо бойовики не пристануть на умови мирного плану Петра Порошенка, то у п’ятницю буде ухвалене «дуже важливе рішення». Про це заявив український президент у Страсбурзі на сесії ПАРЄ, відповідаючи на запитання євродепутатів. Що саме мав на увазі Петро Порошенко під цими словами, він не уточнив. 27 червня о 22:00 закінчується термін оголошеного перемир’я. На додачу, саме у цей день в Брюсселі Порошенко має підписати економічну частину угоди про асоціацію з ЄС.

Виступаючи перед євродепутатами, Порошенко, в першу чергу, наголосив, що розраховувати на мирний сценарій врегулювання конфлікту на Сході можна лише за підтримки Росії, яка повинна закрити свій кордон.

«Замість того, щоб відвести своїх найманців, з боку російського кордону заходять все нові добре оснащені і мотивовані бойовики. Посильте оборону кордону, зупиніть нелегальний потік військової техніки, перестаньте рекрутувати найманців. Врешті-решт, відведіть війська», – заявив Петро Порошенко.

Your browser doesn’t support HTML5

Порошенко закликав Путіна підтримати мирний план діями, а не словами


Із військової точки зору перемир’я не виправдане – експерт

Фахівці ж у своїх оцінках не схильні вірити у допомогу з боку Кремля. Військовий експерт Микола Сунгуровський вважає, що Порошенко мав би відновити активну фазу Антитерористичної операції, адже подальше зволікання може привести до ще більших жертв серед військових і мирного населення. На думку Сунгуровського, Порошенко мав би вжити дієві кадрові і оперативні рішення, а також подбати про ефективну взаємодію серед силовиків у зоні АТО.

За час одностороннього припинення вогню були людські жертви саме з нашого боку. Тому з військової точки зору таке рішення не зовсім виправдане
Микола Сунгуровський

«За всіма правилами військового мистецтва, втрата ініціативи може призвести до серйозних наслідків. А це ми і отримали, адже за час одностороннього припинення вогню були людські жертви саме з нашого боку. Тому з військової точки зору таке рішення не зовсім виправдане, але воно виправдане з точки зору зовнішньополітичних і внутрішньополітичних аспектів», – пояснив Микола Сунгуровський.

(Слов'янськ, фотографії станом на 25 червня)

Слов'янськ сьогодні


Зволікання може повернутись для рейтингу Порошенка катастрофою

Саме про політичні аспекти, як головні в подальшому розвитку подій, говорить заступник директора Інституту світової політики Леся Яхно. Перемир’я було демонстрацією світовій спільноті доброї волі української влади, яка готова до мирного вирішення. Також це своєрідна пауза перед підписання економічної частини угоди про асоціацію. Відтак, вважає політолог, наразі президент орієнтувався на настрої та реакцію міжнародних партнерів, а вже після 27 червня основні кроки робитиме, виходячи з внутрішньої доцільності.

А тут подальше зволікання може повернутись для Порошенка рейтинговою катастрофою. Особливо сильно це вдарить по президенту, якщо зважити, що невдовзі в Україні мали б відбутись позачергові парламентські вибори.​

Консультації з «ДНР» і підписання угоди з ЄС – в один день

«Вміння, або хоча б демонстрація реальних дій, по владнанню ситуації на сході – основна тема, за якою будуть оцінювати ефективність або не ефективність, лідерські якості самого Петра Порошенка. Тобто, якщо він тут не покаже себе президентом, який вміє приймати правильні рішення, який може ризикувати, то для нього це дуже боляче вдарить по перспективах на можливих дострокових парламентських виборах», – вважає Леся Яхно.

Також у п’ятницю 27 червня продовжаться консультації тристоронньої групи Україна – ОБСЄ – Росія. На зустрічі Україну й далі представлятиме Леонід Кучма. А от коли і де відбудеться захід досі не відомо. Втім, представник угруповання «ДНР», яке в Україні визнане терористичною організацією, Андрій Пургін підтвердив участь у черговому раунді консультацій.