Режисер із України відмовляється від премії Вірменії через її підтримку дій Росії

Олена Фетисова, архівне фото

Український режисер Олена Фетисова не прибула сьогодні до Єревана для участі в церемонії вручення Державної премії Вірменії з рук президента країни Сержа Сарґсяна.

Автор сценарію фільму «Параджанов», продюсер і режисер фільму Олена Фетисова повідомила Радіо Азатутюн – вірменській службі Радіо Свобода, – що як громадянка України вона не могла отримати нагороду особисто з рук того президента, який підтримав агресивні дії Росії і визнав підсумки кримського «референдуму» і фактичну анексію півострова.

«Він підтримав правочинність незаконного і у всіх сенсах сфальсифікованого референдуму. Коли вибір робиться під грубим тиском, це не є вільним волевиявленням за самовизначення народів. У нас уже 25 тисяч біженців із Криму, це призведе до гуманітарної катастрофи і трагедії людських доль. Так робити не можна», – сказала режисер.

Фетисова наголосила, що це її особисте рішення, прояв її громадянської позиції, і воно не може ніяк вплинути на подальшу долю фільму «Параджанов», який має завтра вийти на широкий екран у Єревані, і тим більше не може ставити під сумнів її любов до вірменського народу.

«Я не змішую мистецтво і політику, ми завжди раніше рухалися паралельно. Кожен режисер, який займається творчістю, не може не жити в політиці. Ми живемо в цьому світі, і кожен повинен мати певну позицію. Впевнена, що в такій ситуації Параджанов вчинив би так само. Я лише поставила свою громадянську позицію вище від необхідності отримання якихось грошових або інших премій», – сказала український режисер.

Фільм «Параджанов» не для керівників держав, а для глядача, сказала Фетисова. За словами українського режисера, у неї в Києві багато друзів-вірмен, зі студентських років вона працює з вірменськими колегами, а в роки створення фільму вона особливо прив’язалася до Вірменії.

«Я впевнена, що мої вірменські друзі, колеги, любителі кінематографу зрозуміють мене, тому що вони теж жили у страху війни. Я просто не могла приїхати в Єреван, тим самим вітаючи ситуацію, коли моя країна в небезпеці, а керівництво Вірменії, на жаль, не поруч із моєю країною. Першою жертвою Майдану став вірменин Сергій Нігоян. Його пам’ять не дозволяє мені приїхати до Вірменії, сказати: ось я тут, а він лежить у нашій землі за свободу мого народу», – сказала режисер.

Учора Олена Фетисова направила Сержеві Сарґсяну відкритого листа російською та англійською мовами, в якому, зокрема, заявила: «У зв’язку з тим, що ви висловилися на підтримку проведеного у Криму референдуму, назвавши його «черговим зразком реалізації права народів на самовизначення шляхом вільного волевиявлення», але який, на мій погляд як громадянки України, є порушенням міжнародного правопорядку та європейських цінностей, а також несе загрозу мирові і спокоєві громадян України і всього людства, я офіційно заявляю про те, що вважаю для себе неможливим узяти участь у церемонії нагородження творців фільму 21 березня в Єревані, а належну мені частку грошової винагороди Державної премії Вірменії прошу передати на потреби вірменських дітей-сиріт. Упевнена, що сам Сергій Параджанов вчинив би так само».