Українці прямо запитують у влади: Луценко = Гонгадзе?

Громадський активіст Ігор Луценко

Київ – Невідомі люди викрадають активістів у Києві, а Генпрокуратура не знаходить їх у списках затриманих міліцією за останню добу. Близько п’ятої ранку 21 січня громадського активіста Ігоря Луценка викрали п’ятеро людей у цивільному з Олександрівської лікарні в Києві, куди він привіз потерпілого Юрія Вербицього. Від них на місці подій залишилися лише автівка Ігоря й куртка та паспорт Юрія, оскільки той встиг роздягнутися для огляду лікарем. Наразі родичі, народні депутати та колеги зниклих активістів намагаються їх розшукати.

«В бандитський спосіб розпочали вибіркове викрадення людей, які є активістами», – такі слова виголошували у мегафон під час ходи активістів Майдану до Генеральної прокуратури України. Новина про викрадення невідомими громадського активіста Ігоря Луценка з Олексадрівської лікарні сколихнула людей. Учасники пікету під будівлею Генпрокуратури висловлювали своє обурення правовим свавіллям та порівнювали події останніх днів і ночей зі сталінським часом. Вони тримали плакати з написом: «Луценко = Гонгадзе?»

«Головне, щоб звільнили тих людей. Повторюється те, що було в 1937 році, коли приїжджали вночі, забирали громадян люди в цивільному, а міліція наступного дня відмовлялася. І таке повторюється у нас сьогодні», – сказав учасник акції.

Your browser doesn’t support HTML5

Від СБУ вимагали інформації про зниклих активістів


Останнє повідомлення, яке Луценко надіслав до викрадення, було такого змісту: «Прохання під’їхати, тут по лікарні ходять люди в цивільному, цікавляться. Під’їдьте, перевірте, чи не чекають назовні».

Однак о пів на десяту вечора 21 січня на сторінці Ігоря Луценка у Facebook з’явився пост нібито від його імені, де йдеться, що його викрали, відвезли в ліс, а потім у гараж, після чого відпустили. Зокрема цей пост містить такі слова: «Я помітив – це були не просто найняті люди (про викрадачів – ред.), вони щиро ідейні у своїй масі. Хоча спілкування було непростим, мені здається, багато хто зрозумів дещо про Майдан, і про мою особисту позицію. Після цього спілкування я ще раз переконався, що принаймні мій вибір – це ненасильницький спротив. Але про це, можливо, іншим разом».

Однак Ігор Луценко не вийшов на момент появи посту й одразу після того на зв’язок з дружиною та друзями, і вони не можуть підтвердити достовірність цього допису. Після нього від його імені на сторінці Facebook більше нічого не писалося. Крім того, друзі й колеги відзначили нехарактерний для нього стиль. Вони перевіряють його достовірність і далі розшукують Ігоря.

Міліція та СБУ полюють на активістів Майдану – Яценюк

Лідер фракції «Батьківщини» Арсеній Яценюк заявив про те, що до викрадення активістів можуть бути причетні СБУ та міліція.

«Зараз треба найти тих людей, які пропали в останні два дні й на яких полюють міліція та Служба безпеки України», – сказав Арсеній Яценюк.

У вівторок, 21 січня, він зустрівся з генеральним прокурором Віктором Пшонкою щодо викрадення Ігоря Луценка та інших активістів. Вийшовши від генпрокурора, повідомив, що з-поміж затриманих міліцією та з-поміж 26 людей, щодо яких відкрили кримінальні провадження у зв’язку з їх участю в масових протестах, Ігоря Луценка немає.

Тим часом народний депутат Олександр Бригинець від «Батьківщини» так прокоментував зникнення Ігоря Луценка.

Думаємо, що влада просто взяла його заручником. Він інтелектуальний боєць, відстоює свою позицію в своїх статтях
Олександр Бригинець
«Креативних, помітних журналістів точно може знищити влада. А для когось він журналіст, для когось – один із лідерів Всеукраїнського об’єднання «Майдан», для мене він – це мій товариш. Ми думаємо, що влада просто взяла його заручником. Якщо йдеться про те, що він брав участь у якихось бойових діях, то Ігор – це точно не та людина, яка кидається камінням. Він радше інтелектуальний боєць, відстоює свою позицію в своїх статтях», – наголосив Олександр Бригинець.

Генпрокуратура та МВС можуть не відповідати 10 днів

Регіонал, співавтор законів, що отримали назву «закони про диктатуру» та збурили суспільство, Володимир Олійник направив депутатські запити щодо Ігоря Луценка до Генпрокуратури та МВС. Він зауважує, що за законом закону навіть у такому невідкладному випадку ті мають аж 10 днів на відповідь.

«Це не компетенція СБУ. Це компетенція МВС. Прокуратура є наглядовою інстанцією, тому сформований запит до двох. По закону відповідь вони повинні дати через десять днів. Але я в телефонному режимі пробую зв’язатися з першим заступником міністра внутрішніх справ, однак поки що зв’язку з ним немає», – повідомив Радіо Свобода Володимир Олійник.

Що може значити затримання невідомим спізнав на собі інший громадський активіст Андрій Дзиндзя. П’ятого грудня торік його затримали невідомі в цивільному на автозаправці. Разом з ним до автобуса запакували помічника депутата ВО «Свобода» Олександра Куліковського. Він розповів, що їх при затриманні били, надягали на голови мішки. Ці невідомі люди, що не представлялися, відвезли затриманих до столичного управління по боротьбі з організованою злочинністю.

Водночас, існує небезпека так званих «тітушків». Вночі 21 січня активісти Євромайдану та Автомайдану затримали в Києві десятки «тітушків», які розповіли, що головне їхнє завдання було нападати й бити активістів Майдану.

Ігор Луценко є заступником коменданта Євромайдану, членом Ради ВО «Майдан». Економіст за освітою, працював головним редактором «Економічної правди», є журналістом «Української правди». Крім того, Луценко є одним із засновників та активістів громадського руху «Збережи Старий Київ».