Рибалку Федоровича, звільненого в Росії, вдома зустріли дружина та міліція

Your browser doesn’t support HTML5

Із російського міста Єйськ до рідного села Безіменне, що на Донеччині, повернувся рибалка Олександр Федорович, єдиний, хто вижив після липневого інциденту в Азовському морі. Федорович чотири місяці перебував в Єйську, останнім часом на підписці про невиїзд, оскільки там проти нього порушили карну справу, звинувативши у браконьєрстві. Чому рибалці дозволили повернутися саме зараз, та що на нього очікує вдома?

Отримані під час зіткнення з катером берегової охорони Росії поранення даються взнаки, Олександр Федорович тримається на знеболювальних. Каже, що не здивувався, коли у вівторок увечері йому повідомили, що відпускають додому. Адже цьому передувало багато юридичної роботи. Щоправда, він буде змушений повертатися до Росії щоразу, як отримає повістку. Але наступне судове засідання в його справі орієнтовно має відбутися лише 20 лютого.

«Коли сталося зіткнення, я спиною стояв. Що знаходилося попереду, я нічого не бачив. Єдине, що почув від Дімки, як він крикнув: «Пацани, тримайтесь». Це вже коли я зі справою ознайомився, дізнався, що вони наздоганяли нас від 10 до 15 хвилин... Ми взагалі пішли, я на березі зустрів Юрка Бойка, він запропонував: «Сань, не хочеш з нами поїхати покататися? Заодно двигуни перевіримо. Всі, кажуть: «наші рибалки». Але рибалки – це ті, хто вийшов у море на риболовлю, а ми не на рибаловлю пішли!» – зазначає Федорович.

На сьогодні у кримінальній справі фігурує й відеозапис, який зробили росіяни, атакуючи український баркас. Олександр Федорович підтверджує справжність цього відео та вважає, що він та родини загиблих мають отримати грошові компенсації від Росії, і сподівається, що буде доведено їхню невинуватість.

Компенсації та допомога від влади

Між тим питання про компенсацію на сьогодні виглядає примарним, а треба думати, як повертати борги, які накопичились під час вимушеного перебування в Російській Федерації. Риболовля не була основним заробітком Олександра Федоровича. Але працювати, як раніше, будівельником та таксистом, за його словами, він не зможе через стан здоров’я та необхідність бути у Росії «за першим викликом». Поки Олександр Федорович перебував у Єйську, українське консульство виділяло йому «на життя» сто доларів США на місяць.

Рибалка Олександр Федорович і його дружина Марина Ніколаєва


Дружина Олександра Марина Ніколаєва повідомила Радіо Свобода, що отримала від влади одноразову допомогу. «Я отримала 2,5 тисячі гривень і більше нічого. Я саме приїхала із Росії, викликали мене в Новоазовськ, я з нашим сільським головою їздила туди, мені видали конверт, в якому було 2,5 тисячі гривень», – розповіла вона.

А голова Донецької ОДА Андрій Шишацький у коментарі Радіо Свобода зазначив: «Ми допомагали родині і далі будемо допомагати». Родинам загиблих влада обіцяє виплатити по сто тисяч гривень.

Вдома теж карна справа

Між тим зустрічі з правоохоронними органами чекають на Олександра Федоровича й в Україні. «Зараз Федорович проходить, як свідок, по карній справі за 291 статтею Карного кодексу України – порушення правил поводження на транспорті», – каже прес-офіцер міліції на Донецькій залізниці Ольга Чорногор.

За її словами, свідок буде допитаний найближчим часом. Після цього, можливо, будуть викликані росіяни, які були на судні берегової охорони. Поки ж українська сторона надіслала до Російської Федерації запит на експертизу російського судна. Уламки українського баркасу в Україні вже проаналізували.

17 липня в Азовському морі в районі російського селища Воронцовка сталося зіткнення українського баркаса і катера берегової охорони прикордонної служби Росії, який переслідував українське судно, за, нібито, незаконний вилов риби.

В результаті четверо рибалок загинули, єдиного вцілілого з них Олександра Федоровича в Росії госпіталізували, пізніше заарештували, а тепер відпустили під підписку про невиїзд. В очікуванні суду він жив у Єйську у винайнятому приміщенні.

У російському Єйську розслідується кримінальна справа проти Федоровича. Йому пред’явили звинувачення у незаконному видобутку водних біологічних ресурсів, що загрожує ув’язненням до двох років.