Центр Разумкова називає небезпечним зміст пропонованого законопроекту про незалежність суддів

Ухвалення проекту закону про посилення гарантій незалежності суддів є неприйнятним і небезпечним. Про це йдеться в аналізі законопроекту, який зробили експерти Центру Разумкова.

«Більшість положень законопроекту формально відповідають європейським стандартам. Однак, враховуючи це, його необхідно оцінювати насамперед і переважно через призму вітчизняних реалій», – зазначають експерти.

«Образно кажучи, положення законопроекту потрібно «накласти» на реальну політично-правову ситуацію і в такий спосіб спрогнозувати результати їхньої дії. Якщо саме так оцінювати законопроект, то можна дійти однозначного висновку про його неприйнятність та небезпеку для незалежності суддів і для вітчизняного правосуддя загалом», – йдеться у висновку.

За висновками Центру Разумкова, проект «порушує баланс державної влади в Україні, закріплений в чинній Конституції». «Він істотно змінює конституційні повноваження Верховної Ради і президента стосовно судової влади. Ним пропонується кардинально змінити ситуацію у трикутнику владних взаємовідносин (Верховна Рада-президент-судова влада) на користь президента. Рада повністю вилучається з механізму формування суддівського корпусу», – пояснюють експерти.

Президентський законопроект про посилення гарантій незалежності суддів має розглядатися парламентом у четвер, 10 жовтня. Опозиція вже заявила, що не має наміру голосувати за цей документ.

Закон про посилення гарантій незалежності суддів є одним із так званих євроінтеграційних документів, ухвалення яких від України вимагає угода про асоціацію з ЄС.