Біля берегів Італії піднімають судно Costa Concordia

Рим – В Італії біля берегів Тоскани у понеділок вранці почалася операція з підйому круїзного лайнера Costa Concordia, який затонув 13 січня минулого року. Колосальний за своїми масштабами проект має тривати 12 годин. Як зауважують фахівці, це дуже ризикована та унікальна справа, оскільки досі не доводилося піднімати з моря таке важке судно, розташоване так близько біля берега.

Завдання надзвичайної операції: перевернути лайнер вагою понад 114 тонн і розмістити його у вертикальному положенні на підводні платформи. Для цього судно практично обмотали 36 гігантськими сталевими тросами з початковою силою тяги 60 тонн.

Щоб поставити на ноги релікт, щогодини ці троси тягнуть по 3,5 метри. Таким чином, пояснюють інженери, підняття відбувається поступово і рівномірно, щоб не пошкодити корпус корабля. Кожний момент делікатної операції моніторять спеціальною апаратурою та підводними відеокамерами. З причин безпеки всі роботи проводять дистанційно.

Тривога за екологію моря

У проекті задіяні американська фірма Titan Salvage та італійська Micoperi. Загалом до роботи залучені 500 фахівців 24 національностей. Проект виходить колосальний не лише за технічними, а й фінансовими обсягами. За даними комітету із надзвичайних ситуацій, для підняття Costa Concordia витратили 600 мільйонів євро. Ці кошти надала компанія-власник корабля Costa Crociere та страхувальні структури.

У разі зриву операції або невдалого її розвитку в Італії побоюються можливого забруднення морського довкілля. Однак наразі організатори операції заспокоюють.

Інженер Серджіо Джіротто зазначив: «Упродовж цих місяців роботи на судні ми зібрали багато різних предметів і матеріалів внутрішнього вжитку, що й дало підстави бути спокійними. Звичайно, всередині були харчі та інші речі, але нічого небезпечного там не виявили, бо ж лайнер був пасажирський. Отож, забруднення моря малоймовірне. Ми сподіваємося, що з підняттям судна виявимо нові предмети, адже багато води вийде із корпусу і також багато води з іншого боку заповнить його».

Якщо все буде йти за планом, то цієї ночі Costa Concordia вже стоятиме на ногах, прогнозують експерти. Потім знадобиться час, щоб дослідити рештки судна й вирішити, як і де його демонтувати.

Дві жертви не знайдені

Із особливою тривогою спостерігають за розвитком подій жителі острова Джільйо, біля якого лайнер врізався у скелі понад півтора роки тому. Острів на тосканському архіпелазі живе за рахунок туризму, а затонулий залізний монстр, кажуть місцеві, відлякував туристів.

Внаслідок катастрофи круїзного судна загинули 32 особи. Двоє з них і досі вважаються зниклими безвісти. Рятувальні служби сподіваються, що з підняттям судна виявлять тіла цих загиблих.

Суд над винними у катастрофі ще триває. П’ять працівників компанії Costa Crociere вже відбувають покарання за неумисне убивство пасажирів та недбалість. Суд над капітаном лайнера Франческом Скеттіно відновиться наступного понеділка. Йому загрожує 15 років в’язниці за неумисні убивста та недбалі дії, що призвели до катастрофи судна, на борту якого перебували понад 3,5 тисячі пасажирів.