Ірина Стельмах, Маргарита Чорнокондратенко
Київ – Демократія в Україні можлива, якщо в країні будуть освічені громадяни і у 2015 році пройдуть чесні й прозорі вибори. Таку думку висловив у інтерв’ю Радіо Свобода американський політолог Ларрі Даймонд. На його думку, Україна все ще має шанс відновити демократичні принципи і стати на новий етап розвитку. Головне, аби це відбувалось мирних шляхом.– Якими є соціальні та політичні передумови для успішного функціонування демократії?
– Не думаю, що можна говорити про абсолютні соціальні та економіко-політичні передумови демократії. Єдина абсолютна умова полягає в тому, що політичні лідери можуть діяти вільно, а політична система забезпечуватиме їхню роботу. Якщо говорити про решту передумов, то слід зважати на одне важливе правило: демократія виживе у стабільному суспільстві, де є економічні ресурси і великий середній клас. Просувати демократію набагато легше, якщо у державі високий рівень освіти, інформаційний потік і комунікація є вільними, а країна оточена іншими демократіями і тісно з ними співпрацює. Проте більшість демократій, які з’явились під час так званої третьої хвилі демократизації від 1974 року – близько 80 демократичних країн – не мали ідеального комплексу передумов. Тому багато залежить від моделі поведінки і цінностей політичних еліт, потужності громадянського суспільства і бажання членів суспільства зробити демократію дієвою, незалежно від того, сприятливими чи несприятливими є умови.
– Ви зазначили, що однією зі складових демократії є середній клас. В Україні він майже відсутній. Натомість, є або дуже багаті люди, або дуже бідні. Наскільки важливий середній клас для функціонування здорової демократії?
Прірва між рівнем доходів громадян в Україні вражає
В Україні правляча партія має багато важелів контролю та залякування населення
Концепція середнього класу передбачає, що населення має незалежні від держави джерела доходів. З цим в Україні існують проблеми. По-перше, не можна сказати, що українська економіка процвітає. По-друге, приватний сектор розвивається повільно. По-третє, правляча партія має багато важелів контролю і залякування населення. Я неодноразово чув, що в Україні люди, які працюють на державних посадах, навіть викладачі й лікарі, не насмілюються підтримувати опозицію через те, що можуть втратити роботу. Це аж ніяк не сприяє розвитку демократії.
– В Україні з’являються неурядові громадські організації, нові рухи, які виступають за демократію. Яка їхня роль у демократичних трансформаціях?
– Жодне громадянське суспільство, яким би розвиненим, креативним і потужним воно не було, не може самостійно привести країну до демократії. Окрім громадянського суспільства, демократії потребують діяльності ефективних політичних інститутів і політичних партій. Громадянське суспільство може виступити каталізатором демократії, донести до людей її ідеї та цінності. Проте громадянське суспільство не може ухвалювати законів, перетворювати політичні партії на демократичні і змушувати політичних лідерів співпрацювати. Якщо обрані політичні лідери зловживають наданою їм владою, і суд не звертає на це уваги, то громадянське суспільство може заявити про існуючі проблеми, проте не може гарантувати відновлення справедливості. Громадянське суспільство повинне співпрацювати з демократичними політичними партіями і заохочувати людей об’єднуватись у політичні партії.
– Тоді скажіть, будь ласка, яким, на Вашу думку, є рівень демократії в Україні?
Є докази того, що рівень корупції в Україні зростає
– Що можуть зробити українські громадяни для подолання цієї ситуації?
Якщо люди втратять інтерес до демократії, то скоріш за все, вона так і помре в Україні, і зрештою держава перетвориться на диктатуру
– Чи вважаєте Ви способом відновлення демократії протестні акції?
Мета ненасильницького демократичного спротиву полягає у тому, щоб розколоти режим і переконати служби безпеки не підтримувати незаконний режим
По-друге, історія показує, що насильницький спротив веде до змін у структурі суспільства та законодавства, які несприятливо позначаються на формуванні демократії. Громадянська війна передбачає наявність лідера, який ухвалюватиме рішення і керуватиме військовими загонами. І він не буде радитись з населенням. У результаті перемоги такого лідера до влади прийде новий диктатор. Подібний сценарій можливий у Лівії. Гра в нуль, коли є переможець і той, хто програв, є дуже небезпечною для демократії. Той, хто програв, ніяк не зможе брати участь у політичному житті країни. Натомість, демократія повинна бути боротьбою із позитивним результатом, коли до влади приходить одна партія, а опозиція досі має вплив у суспільстві, і через п’ять років вона може виграти нові парламентські або місцеві вибори.
– Чи бачите Ви на міжнародній арені гравців, які могли б надати Україні підтримку у боротьбі за демократію?
США можуть допомогти Україні у становленні культури свободи медіа, справедливості, рівності, прозорості
ДОВІДКА:
Ларрі Даймонд – американський політолог, професор Стенфордського університету і старший науковий співробітник Гуверівського інституту. Працював радником у багатьох урядових і міжнародних організаціях, у тому числі в Держдепартаменті США, ООН, Світовому банку.