Із Харківщини вивезли останню партію отруйного «меланжу»

Баки, в яких зберігався «меланж», на військовому сховищі в Шевченковому, 4 вересня 2013 року

Останні 760 тон токсичного компоненту рідкого ракетного палива «меланж» із військового сховища в селищі Шевченковому Харківської області вивезли сьогодні до Росії для переробки на хімічні продукти цивільного використання, повідомила прес-служба Організації з безпеки і співпраці в Європі.

Таким чином, із України вивезли вже понад 13 з половиною тисяч тон «меланжу» з загалом 16 тисяч, які лишалися в Україні з радянських часів на час початок цього проекту ОБСЄ 2009 року. Від «меланжу» повністю звільнені п’ять із шести сховищ, де він зберігався: у Калинівці Вінницької області, Ценжеві Івано-Франківської, Радехові Львівської, Білій Церкві Київської і Шевченковому Харківської областей.

Роботи для вивезення «меланжу» з останнього сховища, в Любашівці Одеської області, почалися цього літа і мають закінчитися на початку наступного року, мовиться в повідомленні.

Цю суміш переробляють хімічні підприємства у Дзержинську і Бійську в Росії на продукти цивільного використання, зокрема, азотні добрива. Усі кроки проекту, від завантаження до транспортування і власне переробки, відбуваються під наглядом ОБСЄ.

Вивезення «меланжу» проводиться відповідно до підписаного у березні 2008 року Меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом міністрів України та Організацією з безпеки і співпраці в Європі щодо проекту ОБСЄ – Україна з утилізації запасів «меланжу».

Цей проект вивезення «меланжу» з України, який втілює секретаріат ОБСЄ, – досі найбільший проект цієї організації, фінансований країнами-донорами. Фінансову підтримку для нього надали Данія, Іспанія, Німеччина, Норвегія, Польща, США, Угорщина, Фінляндія, Чехія і Швеція.

«Меланж» – це багатокомпонентна суміш на базі азотної кислоти, що використовувалася як окислювач ракетного палива у військових ракетах малої і середньої досяжності старих конструкцій, які мали на озброєнні колишній СРСР і його союзники. Нині застосовують тверде паливо, а запаси рідкого потребують утилізації.