Хасиди святкують в Умані Рош-га-Шана

Your browser doesn’t support HTML5

Умань, Черкаська область – 4 вересня в Умані розпочинається святкування єврейського нового року Рош-га-Шана, який цього року триватиме 4-5 вересня. До могили цадика Нахмана вже прибуло понад 20 тисяч хасидів із 14 країн. Однак у середу очікується приїзд ще тисяч.

До пропускного пункту неподалік від могили цадика Нахмана щогодини приїздять по кілька автобусів із прочанами-хасидами. Обабіч дороги до місця паломництва на них зранку до вечора чекають уманчани. З одного боку – перевізники речей, які за одне перевезення беруть від семи до дванадцяти доларів. З іншого – ті, хто здає житло, здатні за добу заробити від 30 до 600 доларів. Адже що ближче помешкання до могили цадика Нахмана, то дорожча вартість.

Утім, здавачі житла ціни не афішують, та й спілкуватися із журналістами відмовляються: «Будь ласка, не хочу я з вами спілкуватися, дівчата. Тут і так уже на нервах, а ще й ви!»

А один із господарів оселі за двадцять метрів від могили Цадика Нахмана запевняв Радіо Свобода, що він кімнати не здає. Хоча якраз у цей час із його будинку виходив паломник-хасид.

– Ні, ми житло не здаємо. Нам не треба. Мама хворіє.

– А шум хворій мамі не заважає?

– Ні, нічого.

– А он у вас же живуть люди?

– Ні, то він виходить з магазину.


Натомість уманчанка, яка відмовилася називати своє ім’я, розповідає, що такий заробіток – один із основних засобів виживання мешканців міста.

«А що ми отримуємо? Як ми зараз живемо? Я стою на біржі, від 17 квітня отримала аж 500 гривень. Не платять нічого, бо казна пуста. І не тільки біля могили здають, і в інших районах. Усі здають. А як же людям виживати?», – розповідає жінка.

Очікується паломництво до Умані близько 30 тисяч хасидів

Упродовж іудейського нового року чергують дванадцять ізраїльських поліцейських та майже півтисячі черкаських правоохоронців. Останні кажуть, що цей рік – один із найспокійніших. Проте й не виключають, що у період святкування можливі різні непередбачувані ситуації.

«Бувають пожежі, бо в це свято їм забороняється вмикати і вимикати світло, газ. Буває, каструльку поставили, кролика смажать чи курочку, і воно здіймається. Потім приїздять пожежники», – розповідає черкаський правоохоронець, який уже вдесяте чергує під час Рош-га-Шани.

Окремий наряд міліції вже кілька днів цілодобово чергує біля православного хреста в районі паломництва. Представники Ради громадських організацій Умані кілька місяців тому встановили цей хрест над ставком, біля якого паломники здійснювали релігійні обряди. Місяць тому невідомі розмалювали його і це набуло розголосу в пресі. Нині усі написи на хресті стерли, а прочани молитимуться в іншому місці.

Нинішнього року очікується проща до Умані близько 30 тисяч хасидів – найбільша кількість. За офіційною інформацією правоохоронців, раніше найчисельніше паломництво становило понад 26 тисяч хасидів – стільки приїхало позаторік.

Хасиди святкують в Умані Рош-га-Шана