Данилишин: Україна повинна навчитися відстоювати в СОТ свої національні інтереси

Бодан Данилишин

Богдан Данилишин, колишній міністр економіки в уряді Юлії Тимошенко, який у Чехії отримав статус біженця, заявив Радіо Свобода, що «державний протекціонізм в умовах кризи, особливо світової фінансової кризи, повинен бути».

«За нинішніх умов Україна повинна діяти, в першу чергу виходячи з раціональних форм захисту внутрішнього ринку», – сказав економіст, коментуючи розгляд Світовою організацією торгівлі (СОТ) претензій до України.

Японія робить заяву щодо запроваджених Києвом мит на імпорт автомобілів. На порядку денному засідання СОТ у четвер також запит від ЄС і США з приводу чинної в Україні квоти на імпорт коксівного вугілля. Крім того, Києву доведеться відповідати на претензії групи країн через наміри переглянути 371 тарифну позицію в рамках Генеральної угоди про тарифи і торгівлю.

За словами Богдана Данилишина, Світова організація торгівлі постійно розглядає подібні претензії до будь-якої країни. І в цьому немає ніякого винятку щодо України. «Це є типова практика роботи в СОТ. Однак більшість країн уже має досвід роботи у Світовій організації торгівлі і своїх лобістів, яких навчають у цій же організації. Не варто забувати, що кожна країна також захищає свої внутрішні інтереси, виходячи з реальної економічної ситуації, що складається як всередині країни, так і в світі», – наголошує Данилишин.

Колишній міністр економіки переконаний, що Україна мусить відстоювати свої економічні інтереси, «інакше вона матиме постійні збитки».

«У попередні роки ми неодноразово зверталися до країн Європейського союзу, США щодо зняття деяких обмежень, зокрема щодо продуктів хімічної промисловості, металургії, продуктів сільського господарства, але до цього часу, як бачимо, ці обмеження не зняті і відповідної реакції немає», – звертає увагу Данилишин і запитує: «То якщо вони захищають свої ринки, то, відповідно, чому не може захищати свої ринки Україна?»

За словами Богдана Данилишина, результати підтверджують, що рівень тарифного захисту внутрішнього ринку в Україні відповідає принципам експортно орієнтованої зовнішньої економічної політики. Але водночас рівень тарифного захисту не дозволяє визнати доступу до внутрішнього ринку як закритий.

«Ми є відкрита економіка, в нинішніх економічних умовах Україна повинна діяти, виходячи з усіх можливостей захисту свого внутрішнього ринку. Звичайно, ми повинні брати до відома те, яке рішення ухвалить Світова організація торгівлі, але виходити зі своїх власних економічних інтересів», – наголосив Богдан Данилишин у коментарі для Радіо Свобода.

Він також звернув увагу на те, що в більшості випадків рішення СОТ є рекомендаційними і кожна країна-учасниця Світової організації торгівлі сама ухвалює рішення – брати їх до відома чи не брати. Однак, якщо країна не враховує поради СОТ, то проти неї можуть бути вжиті санкції.