У запровадженні Росією мит на товари з України нема нічого надзвичайного – Плотников

Олексій Плотников

У бажанні Росії запровадити додаткове спеціальне мито на імпорт з України вугілля, шоколаду і скла у відповідь на запровадження Києвом спеціального мита на імпорт автомобілів немає нічого надзвичайного. Про це Радіо Свобода сказав економіст і член Партії регіонів, депутат Верховної Ради двох попередніх скликань Олексій Плотников.

«Свого часу Україна запровадила мита на ввезення легкових автомобілів з малим об’ємом двигуна – це машини, аналоги яких виробляються в Україні. І природно, що основні поставки таких автомобілів йшли з Росії. Тому в даному випадку Росія вирішила запровадити відповідні заходи, але на інші товари. Аналогічна позиція і Туреччини. Ця ситуація стандартна в рамках Світової організації торгівлі. Тут немає чогось надзвичайного. З точки зору інтересів України було б добре, якби ніхто не вводив проти України додаткового загороджувального мита. Але це право Росії – застосовувати відповідні заходи», – зазначив він.

За словами економіста, він не був прихильником запровадження мита на імпортні автомобілі.

«На жаль, відбулося відкрите лобіювання інтересів виробників. Я не любитель продукції Запорізького автозаводу. Але сталося те, що сталося. Дійсно, це буде прецедент, специфічний випадок в історії міжнародних економічних відносин», – прокоментував Плотников інформацію агентства Bloomberg про те, що звернення Туреччини до статті 8.2 Угоди про захисні заходи СОТ (Safeguards Agreement) є першим випадком в історії організації. (Туреччина в рамках норм СОТ вже зарезервувала за собою право від 12 липня цього року обкласти 23% митом імпорт українських волоських горіхів у відповідь на обмеження Україною імпорту автомобілів).

На порядку денному в СОТ на 11 липня запити вiд ЄС та США щодо введеної Україною квоти на iмпорт коксiвного вугiлля. Окрiм того, Києву доведеться вiдповiдати на претензiї одразу цiлої групи країн у зв’язку з його намiрами переглянути 371 тарифну позицiю у рамках статтi XXVIII GATT 1994. У порядку денному зазначено, що вiдповiднi заяви подали ЄС, країни ASEAN, Австралiя, Канада, Чилi, Єгипет, Гватемала, Китай i Гонконг, Iсландiя, Iзраїль, Японiя, Корея, Мексика, Нова Зеландiя, Норвегiя, Туреччина та США.

14 березня 2013 року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі ухвалила рішення про запровадження спеціального мита на імпорт автомобілів у розмірі 6,46% на автомобілі з об’ємом двигуна понад 1000 кубічних сантиметрів, але не більш, ніж 1500 кубічних сантиметрів, і 12,95% на автомобілі з об’ємом двигуна понад 1500 кубічних сантиметрів, але не більш, ніж 2200 кубічних сантиметрів.