«300-доларові мерседеси» – чимало українців зареєструвало автомобілі у Польщі

Львів – Польська влада взялась за тих громадян держави, які реєструють автомобілі на українців. Бо, мовляв, ці машини використовуються для нелегальної діяльності. У прикордонному Підкарпатському воєводстві польські громадяни у співвласності з українськими зареєстрували сотні машин. Скільки українців, переважно мешканців прикордоння, їздять на автомобілях з іноземними номерами в Україні, не відомо. Тим часом депутати Львівської облради домагатимуться полегшення перетину кордону українцям на машинах, зареєстрованих у Польщі.

У прикордонних селах Львівщини, тих що входять у 30-кілометрову зону, на подвір’ях селян можна побачити по одній, а то й і три машини з польськими номерними знаками. Такі авто місцеві називають «300-доларові мерседеси».

Щоп’ять днів, згідно з українським законодавством, співвласники зобов’язані на цих автомобілях перетнути українсько-польський кордон. Однак люди переїжджають кордон по кілька разів на день. Бо машина, придбана у Польщі за 300-800 доларів, служить їм, по суті, для щоденної праці. У Польщу везуть пальне, сигарети, горілку, а додому – продукти, побутову хімію чи якийсь товар на замовлення.

Скільки саме громадян України їздять на автомобілях, зареєстрованих у Польщі? Наразі такої офіційної статистики немає. Транспортний потік за п’ять місяців цього року становив 3 мільйони 270 тисяч машин, торік було на 130 тисяч машин менше, повідомили Радіо Свобода у Західному регіональному управлінні Держприкордонної служби. Представники прикордонних служб Польщі стверджують, що кількість автомобілів із польськими номерними знаками, якими перетинають кордон українці, зросла на третину.

Молодь сіла за кермо дешевих машин

Мер Рава-Руської Ірина Верещук каже, що кількість машин, зареєстрованих у Польщі, у містечку за останній рік-два помітно зросла. Адже ці вживані автомобілі, привезені із Західної Європи у Польщу, обходяться українцям від 500 до 2000 доларів. А при сплаті мита на українському кордоні машина зросла б у ціні у три-чотири рази. Більшість молоді тільки мріє про те, щоб придбати машину у Польщі і їздити нею щодня через кордон у сусідню державу. З іншого боку, у місті почастішали аварії. За кермо дешевих машин сідає недосвідчена молодь. Так, днями 16-річний юнак збив 13-річного хлопчину, який зараз перебуває у шпиталі.

«Почастішали випадки травмування. Неповнолітні діти сідають за кермо, ми не можемо їх ідентифікувати, бо номери польські. Це створює для влади проблему. Люди не дорожать машинами. Вечорами, вночі молодь їздить тими машинами і створюють аварії. У ДАІ ці машини не зареєстровані. Взагалі не можна ідентифікувати такі машини, бо у Польщі слід шукати співвласника»,зауважує мер міста.

Польща посилює контроль за реєстрацією автомобілів

Польська влада вирішила посилити контроль за реєстрацією машин, співвласниками яких є громадяни України та Польщі, оскільки це сприяє нелегальній діяльності, не лише перевезенню контрабанди. Поляки уникають сплати податків за реєстрацію сотень машин, з’явились польські фірми з надання послуг із оформлення автомобілів за 450-600 євро.

Як інформують польські ЗМІ, вже у Підкарпатському воєводстві частково припинили реєструвати автомобілі на українців. Польські служби вимагають від громадян України надати документ, який дозволяє їм перебувати у Польщі.

Однак законодавство Польщі дозволяє громадянам цієї країни реєструвати співвласниками машин іноземців.

Львівські депутати домагатимуться змін у Митному кодексі

Депутат Володимир Саган, який представляє інтереси громадян прикордоння у Львівській обласній раді, домагатиметься разом з іншими обранцями від парламенту збільшити у Митному кодексі з 5 на 10 днів обов’язковий термін перетину кордону на автомобілі з іноземними номерними знаками.

«Митна служба зробила Львівську область зоною дії одного митного органу. Митний кодекс дозволяє на машині з іноземними номерами перетинати у режимі транзиту кордон у 10-денний термін, але в іншій області, де діє другий митний орган. Це нонсенс, що створює незручності для наших громадян, які мусять перетинати кордон щоп’ять днів», – каже місцевий депутат.

Те, що громадяни України їздять на поламаних вживаних автомобілях з іноземними номерами, як зауважують експерти, є не від доброго життя, а через величезні мита, встановлені державою при перевезенні машини з-за кордону, через низку протекціоністських заходів, які не дозволяють українцям купувати якісні автомобілі.