Docudays UA відкриває фільм про Придністров’я

Десятий Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA

Київ – У Києві відкрився десятий Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. На екранах – «Твердиня». Це – чеська стрічка про самопроголошену республіку Придністров’я, яку автори фільму називають «музеєм тоталітаризму просто неба». Загалом у конкурсах змагатимуться 28 стрічок.

Попри снігопад, що паралізував центр столиці, глядачів у залі Будинку кіно у Києві, де традиційно вже проводиться церемонія відкриття Docudays UA, більше, аніж місць у залі. Адже попри те, що фестиваль позиціонує себе як правозахисний, він об’єднує поціновувачів документального кіно найрізноманітніших напрямків. Участь у трьох конкурсах фестивалю Docu/право, Docu/життя і Docu/коротко візьмуть 28 стрічок із різних країн світу.



Складно оцінювати такі фільми: з одного боку – суспільно важлива ідея, з іншого – мистецька якість стрічки, все треба врахувати, зізналась правозахисниця Мрідула Гош, яка входить до журі конкурсу Docu/право.

«Цей кінофестиваль саме тому мені подобається, що тут не йдеться про ринок, червоні доріжки, розважальність і таке інше. Це є альтернативне мистецтво, і саме тут є територія для таких речей, як право. Особливо це важливо для посттоталітарних країн», – зауважила правозахисниця.

Відкриває захід чеська стрічка «Твердиня» про самопроголошену республіку Придністров’я, яка була визнана найкращим чеським документальним фільмом на фестивалі в Їглаві. Кіно анонсувалось як розповідь про місце, де зупинився час. У нас порядок, говорить з екрану один із героїв стрічки, у нас на одного громадянина припадає один міліціонер.

Фінський режисер привіз кіно про незвичайних панків

Окрім того, на церемонії відкриття були присутні також інші режисери, чиї фільми змагатимуться у конкурсах на Docudays UA.

Зазвичай ми приїжджаємо разом і хлопці дають концерт, цього разу, на жаль, не вийшло, зауважив Яні-Петтері Пассі – один із режисерів фільму «Синдром панка» про відомий фінський панк-рок-гурт, учасники якого мають синдром Дауна.

«Стрічка вийшла весела, бо хлопці – дуже милі. Зараз вони – дуже популярні, наступні чотири місяці вони матимуть тільки два вільні вікенди. У них постійно виступи», – розповів Яні-Петтері Пассі.

Фестиваль триватиме майже тиждень і об’єднає не тільки кінопокази і майстер-класи режисерів та сценаристів, а й різні правозахисні заходи. Зокрема, вони стосуватимуться мирних зібрань, взаємодії з міліцією та захисту журналістів.