Держава обдурює громадян, здираючи додаткові гроші за закордонний паспорт?

Київ – Українець Руслан Жиров відстояв у суді право на закордонний паспорт без переплат. Державна міграційна служба України, відповідальна за виготовлення цих документів, оголосила у п’ятницю, що оскаржує судове рішення, посилаючись на порядок виготовлення та видачі закордонних паспортів. Чи стане випадок Жирова прецедентом, адже щомісяця майже півтора мільйони українців потребують оформлення закордонного паспорта?

Мешканець Запоріжжя Руслан Жиров домігся права отримати закордонний паспорт за 170 гривень замість більш як 600, як того вимагали від нього минулого року у паспортному столі. Як згадує Жиров, весною 2012 року він із дружиною хотів поїхати у відпустку за кордон, тож чоловікові треба було оформити закордонний паспорт.

Якщо правильно прочитати українське законодавство, то вартість закордонного паспорту не перевищує 170 гривень
Руслан Жиров
«Якщо правильно прочитати українське законодавство, то вартість закордонного паспорту не перевищує 170 гривень. Перш ніж подати документи для отримання закордонного паспорту за 170 гривень у Запоріжжі, я ознайомився з інформацією про процедуру, – розповів Руслан Жиров журналістам. – У всіх паспортних столах країни ситуація однакова: вам видають квитанції, на яких написані розрахункові рахунки та реквізити різних організацій».

Сума оплати всіх цих квитанцій становить 500–600 гривень, хоча ці платежі насправді не обов’язкові, зазначив Жиров. На його думку, держава обдурює громадян, змушуючи сплачувати таку кількість рахунків.

Держміграція оскаржує рішення суду

Нині за видачу закордонних паспортів відповідає Державна міграційна служба України. Її фахівці заявили, що оскаржують рішення суду по справі Жирова.

Керівник прес-служби ДМС Сергій Гунько заявив Радіо Свобода: «Ми оскаржуємо рішення цього суду як таке, що суперечить чинному законодавству. Наші юристи не розуміють, як можна було ухвалити таке рішення».

У Державній міграційній службі посилаються на правила, які встановлені чинним законодавством України та рішеннями Кабінету міністрів.

Так, у вартість документа, залежно від обставин і терміну його оформлення, входять: державне мито, вартість адміністративних послуг та вартість бланку. Відтак, як повідомили журналістам у ДМС, мінімальна вартість закордонного паспорту не може бути нижчою від 377 гривень.

Через «дорогий» паспорт більшість українців не їздить за кордон – експерти

Руслан Жиров висловлює переконання, що його справа може стати прецедентом для країни, і має намір домогтись компенсації моральних збитків від чиновників, які відмовлялись видати йому закордонний паспорт за 170 гривень з минулої весни.

Правник, керівник програм Інституту політичної освіти Олександр Солонтай зазначає, що справа Жирова повинна стати прецедентом, оскільки більшість громадян України не може дозволити собі поїхати за кордон через завищені розцінки на послуги з отримання паспортів.

У розмові з Радіо Свобода Солонтай зазначив, що через брак коштів на оформлення закордонного паспорту понад 70 відсотків громадян України ніколи не покидали її територію.
Більшість українців взагалі світу не бачили
Олександр Солонтай

«Ми постійно дискутуємо, куди ми інтегруємось, на захід чи на схід, до Митного союзу чи до ЄС, але треба постійно пам’ятати, що більшість українців взагалі світу не бачили. Вони ніякого свідомого рішення приймати не можуть. І гальмують розширення обрію наших громадян, серед іншого, наявні розцінки на закордонні паспорти та складнощі з їхнім отриманням», – зазначив Солонтай у розмові з Радіо Свобода.

Тим часом, кореспонденти газети «Сегодня» з’ясували, що вартість закордонного паспорту нині залежить і від строку, і від місця його виготовлення.

Так, у Києві виготовлення закордонного паспорту у термін до 30 календарних днів коштує від 377 до 500 гривень у різних районах. У Львові нетермінове виготовлення паспорту коштує 500 гривень, у Вінниці – 490 гривень.