Україна сповзає від олігархії до кумівства (світова преса)

Прага – Західні експерти попереджають, що сповзання України від олігархії до кумівства несе за собою поглиблення корупції і політичної нестабільності у 2013 році. Газети також інформують, що Україна та Китай «інтенсифікують співпрацю». Європейські газети також повідомляють про виявлення в Україні ще одного регіонального архіву Української повстанської армії, який розкриває невідомі до сьогодні сторінки дій вояків УПА у боротьбі проти комуністичної влади в Україні.

Американський експерт у справах України Тарас Кузьо оприлюднив на сторінках Jamestown Foundation новий аналіз про подальше посилення в українській владі ролі «сім’ї» Президента Віктора Януковича. Аналітик вважає, що збереження за Миколою Азаровим посади Прем’єр-міністра покликане, насамперед, прикривати посилення ролі найближчого оточення Віктора Януковича у владі. Це підтверджується низкою нових призначень в уряді, включно з приходом до керівництва Нацбанку України Ігоря Соркіна, дружина якого є одним із очільників «УкрБізнесБанку», який належить тепер Олександрові Януковичу. А українську податкову службу й митницю (Міністерство доходів і зборів – ред.) очолив Олександр Клименко – член «сім’ї» Януковича. Арбузов і Присяжнюк, як зауважує Тарас Кузьо, нині реалізовують концепцію «сім’ї» в «останній хвилі приватизації землі в українському аграрному секторі». Експерт зі США не виключає, що довірена людина «сім’ї» Олександр Лавринович переміститься з посади міністра юстиції на пост глави Центрвиборчкому, а інший наближений до «сім’ї», Андрій Портнов, займе посаду міністра юстиції. Позиції «сім’ї», як вважає Кузьо, зміцнені не лише в Міністерстві освіти, але й у Міністерстві оборони та в СБУ. І це відбувається, як наголошує американський експерт, на тлі «ослаблення газового лобі в новому уряді, яке не спромоглося забезпечити тверду більшість Партії регіонів на виборах до Верховної Ради 28 жовтня 2012 року». Автор також вважає, що «газове лобі перестраховувалося інвестиціями на підтримку «нетимошенківської» опозиції в партії УДАР Віталія Кличка». Заміна Грищенка колишньою людиною Ахметова, Леонідом Кожарою, на думку Кузя, означає звинувачення «сім’єю» газового лобі у провалі курсу європейської інтеграції. Позиції Ріната Ахметова у владі, на думку американського експерта, залишаються поки що надійними, але, наприклад, переміщення Юрія Бойка на «ослаблену» посаду віце-прем’єра означає відсунення його на другорядні ролі. Відсунення від влади Валерія Хорошковського, Сергія Тігіпка, бізнесмена Петра Порошенка не означає нічого іншого, твердить Тарас Кузьо, як зникнення «в уряді Азарова навіть поміркованого проєвропейського крила». Тарас Кузьо також вважає, що урядові Азарова не під силу провести в Україні необхідні реформи та підписати нову угоду з МВФ чи розморозити стосунки Києва з ЄС. «Дедалі сильніше кумівство і привласнення бюджету та силових структур до рук «сім’ї» означають поглиблення корупції і політичної нестабільності в Україні на 2013 рік», – резюмує американський аналітик Тарас Кузьо.

Австрійська Der Standard інформує, що економічна й фінансова співпраця України з Китаєм стає все більш інтенсивною. Тут зазначено, що об’єм торгівлі між двома країнами зріс у 2011 році на 35 відсотків, у цілому більш як на 10 мільярдів доларів. Упродовж перших 6 місяців 2012 року китайський імпорт виріс в Україні на більш як 20 відсотків. Україна продає Китаєві переважно сировину, руди, а Китай постачає до України машини, електрообладнання. Китай став одним із найбільших споживачів української аграрної продукції, особливо, кукурудзи. Український «Нафтогаз» підписав з китайським Банком розвитку кредитну угоду на майже 4 мільярди доларів, стільки ж отримає китайських кредитів і українська аграрна компанія Ukrlandfarming.

Польська Rzeczpospolita повідомляє, що в Тернопільській області України поблизу Чорткова, в селі Біла колишній політичний в’язень часів СРСР Володимир Мармус виявив під землею в німецькому бідоні з-під молока регіональний архів УПА. Серед документів, виявлених Мармусом, листи вояків УПА, їхні короткі біографії та описи боротьби з комуністичною владою в регіоні наприкінці 40-х – на почату 50-х років минулого століття. Польська газета нагадує також, що, розгромлена радянською владою у 1953–56 роках УПА «відома в Польщі як учасниця кривавих антипольських акцій під час Другої світової на Волині, коли від рук упівців загинули тисячі поляків».