Путін бере приклад із влади Януковича щодо виборів до Думи? (Європейська преса)

Прага – Росія заявляє, що ЄС пом’якшує свою позицію щодо України, оскільки боїться її нахилу в бік Митного союзу. При цьому оглядачі цитують заяву посла Росії Михайла Зурабова, яку він зробив у середу в кулуарах Верховної Ради України. Європейські дипломати висловлюють у деяких газетах сумніви з приводу готовності влади Януковича піти на компроміси і активізувати реформи задля підписання восени 2013 року на саміті ЄС у Вільнюсі Угоди про асоціацію з ЄС. Європейська преса коментує і бійки між депутатами вже нової Верховної Ради України та перехід двох опозиційних депутатів у провладний табір.

Австрійська Der Standard інформує, що президент Росії у своєму зверненні у середу до парламенту розкритикував російську опозицію за підпорядкування її «зовнішнім впливам» і нібито отримання фінансування з-за кордону, про що стверджує Генпрокуратура Росії і провладні та державні ЗМІ в Москві. Газета також зауважує, що Путін, побоюючись опозиції, прагне відновити змішану систему виборів до Думи, яка діяла в Росії до 2003 року. Видання з Відня цитує при цьому російського експерта Станіслава Бєлковського, який зазначає, що таким чином кремлівська влада вважає легшим контроль за депутатами-мажоритарниками. Інші спостерігачі кажуть, що Кремль дивиться на приклад України, де правляча Партія регіонів намагається утримувати контроль над Радою за допомогою мажоритарників.

Російська «Независимая газета» вважає, що саме США в особі держсекретаря Гілларі Клінтон пояснили ЄС, «чому небезпечно карати Київ санкціями» і цим самим вони сприяли пом’якшенню позиції Євросоюзу щодо Києва – там розглядають варіант підписання Угоди про асоціацію з Україною вже у листопаді 2013 року. Газета цитує слова Гілларі Клінтон про небезпеку «совєтизації» країн СНД через розширення Митного союзу під егідою Росії та створення Кремлем Євразійського союзу. Виділяють слова держсекретаря США про те, що не можна допускати помилку. «Ми знаємо, що є метою Росії, і намагаємося знайти ефективний спосіб уповільнити або ж запобігти цьому процесові», – зауважила Клінтон. Московське видання вважає, що ЄС пом’якшує свою позицію щодо України, «дозволяючи активізувати у 2013 році процес євроінтеграції» в обмін на ухвалення Києвом Виборчого кодексу і вирішення проблеми вибіркового судочинства. Хоча, як цитує газета європейських дипломатів, ті сумніваються у готовності влади Януковича піти на такі реформи і кроки та прогнозують, що ЄС може все відкласти до підсумків президентських виборів в Україні 2015 року. Газета також цитує слова посла Росії Михайла Зурабова, який сказав у середу у Верховній Раді України, що «ЄС пом’якшив свою позицію стосовно України у зв’язку з заявами українського керівництва про готовність прийняти частково пропозицію про розширення співпраці з країнами Митного союзу». Зурабов також зауважив, що рішення української влади про напрям інтеграції у кінцевому підсумку буде визначатися ситуацією в економіці України.

Томаш Білецький із польської Gazeta Wyborcza розмірковує над тим, чому Київ не поспішає до Європи і вважає, що влада Януковича шукає у всьому процесі зовнішньої інтеграції власної вигоди. Тому сприяє розкол щодо України в ЄС, коли Польща готова хоч зараз підписати угоду ЄС про асоціацію з Україною, а Швеція, Нідерланди і Данія вважають, що це можна робити лише після звільнення лідерів української опозиції з ув’язнення та інших кроків Києва назустріч Брюсселю, а також сумнівні позиції лідерів ЄС щодо Росії, коли тиск Москви на Київ зростає. Білецький також не виключає, що підписання Угоди про асоціацію, яке нібито ЄС вже планує з Києвом на листопад 2013 року у Вільнюсі, може бути знову відкладене на пізніший термін.

Інша польська газета, Rzeczpospolita не виключає, що бурхливий початок роботи нової Верховної Ради України є ні чим іншим, як початком репетицій наступних у 2015 році президентських виборів. Бо опозиція не зможе контролювати нинішній парламент та конкретно впливати на його рішення, де правляча Партія регіонів разом із комуністами і депутатами-мажоритарниками здійснює свої наміри з повного контролю за новою Радою. Польська газета також зауважує, що вже в перший день роботи нової Ради два депутати від опозиції перейшли у провладний табір. Об’єднана опозиція, як пише газета, вважає, що головним конкурентом Януковича на президентських виборах має бути Юлія Тимошенко, котру вдасться звільнити з ув’язнення рішенням Європейського суду з прав людини.