Верховна Рада номер 6 в агонії ухвалила держбюджет

Київ – Верховна Рада шостого скликання завершила свою роботу. Утім, наостанок пропрезидентська більшість ухвалила держбюджет-2013. У досконалості цього документа не впевнені навіть у фракції Партії регіонів, а в опозиції заявляють про його неефективність і несправедливість. Також під час останнього засідання цього парламенту регіонали погодилися ухвалити зміни до регламенту щодо особистого голосування депутатів, щоправда, у власній редакції.

Державний бюджет на 2013 рік у першому читанні, у другому та в цілому депутати ухвалили одним голосуванням із попереднім обговоренням, яке тривало менше ніж півгодини.

За словами депутата від Партії регіонів Олексія Плотнікова, кошторис не ідеальний, але час на його вдосконалення збіг.
Країні треба входити в новий рік з бюджетом
Олексій Плотніков

«Можна було більше вишукувати можливостей для фінансування науки, але така ситуація у державі і такі зовнішні впливи, що поки це неможливо. Якщо б цей бюджет не був ухвалений нинішнім скликанням, то, можливо, він був би прийнятий наприкінці січня – на початку лютого. А країні треба входити в новий рік з бюджетом», – сказав Плотніков.

226 скуплених карток ухвалили бюджет бідності – Яценюк

Заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко стверджує, що влада виділила низці провладних депутатів гроші в держбюджеті на їхні проекти, щоб вони підтримали документ. Він назвав це «бюджетом для своїх».

Водночас, на думку одного з лідерів Об’єднаної опозиції Арсенія Яценюка, регіонали використали свій останній шанс.
Зараз набагато легше скупити 226 карток, ніж у наступному парламенті переконати 226 депутатів голосувати за цей бюджет бідності
Арсеній Яценюк

«Зараз набагато легше скупити 226 карток, ніж у наступному парламенті переконати 226 депутатів голосувати за цей бюджет бідності на 2013 рік», – Яценюк.

Бюджет пізніше доведеться скорегувати, оскільки в ухваленому документі можуть бути неточності, зауважив депутат від Партії регіонів Володимир Олійник.

«Гадаю, що така практика швидкого ухвалення неправильна, треба обдумано приймати», – зауважив Олійник.

Коли грошей мало, їх треба раціонально витрачати – Терьохін

Державний бюджет на 2013 рік є непрофесійним, несправедливим і неефективним, заявив депутат від БЮТ Сергій Терьохін. Насамперед тому, що він передбачає зменшення доходів – на 12,5 мільярдів гривень, при цьому ВВП зростає, наголосив б'ютівець.

«Якщо буде приблизно мінус 2% по промисловому виробництву, звідки у наступному році знайдеться зростання ВВП понад 3%? Коли грошей мало, їх треба раціонально витрачати. У першу чергу, соціалку підняти не на рівень інфляції, а треба виконувати конституційні приписи про те, що мінімальна зарплата має бути не меншою, ніж прожитковий мінімум, і друге – це інвестиційна складова. Ні того, ні іншого у цьому бюджеті немає», – вважає Терьохін.

Більшість проголосувала за особисте голосування чужими картками?

В останній день роботи Верховна Рада шостого скликання ухвалила зміни до регламенту щодо особистого голосування. Законом передбачено, що «у залі засідань депутат реєструється за допомогою електронної системи в такий спосіб, що унеможливлює здійснення реєстрації іншою особою». Водночас законом заборонено перешкоджати розглядові питань порядку денного, в тому числі шляхом блокування трибуни, перешкоджанню роботи головуючого на пленарному засіданні, а також голосуванню інших народних депутатів.

Партія регіонів погодилась на використання сенсорної кнопки під час голосування в обмін на відмову опозиції перешкоджати голосуванню. Про це заявив голова парламентського регламентного комітету, член фракції Партії регіонів Володимир Макеєнко. Водночас, за його словами, у новообраному парламенті ці зміни до регламенту вже не будуть визначальними.

«Просто Верховна Рада зміниться. Мажоритарники будуть поводитися інакше, зовсім інакше. Я колишній депутат-мажоритарник, я обирався у мажоритарному окрузі, я прекрасно знаю, що це все буде по-іншому», – запевнив Макеєнко.

Якщо б було особисте голосування, не пройшли б Харківські угоди – Яценюк

Крім проекту Володимира Макеєнка, опозиція пропонувала свій проект закону, авторства Миколи Мартиненка, що однозначно передбачав запровадження спеціальної системи голосування «Рада-3». Однак цей проект набрав лише 113 голосів. Відтак, голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив, що залишається відкритим питання, як технологічно забезпечити персональне голосування народних депутатів у Верховній Раді наступного скликання, попри ухвалений закон.

У свою чергу Арсеній Яценюк нагадав про наслідки невиконання депутатами вимог Конституції.
Ганебні закони ухвалювалися картками, а не народними депутатами України
Арсеній Яценюк

«Якщо б в Україні було особисте голосування, не пройшли б Харківські угоди, не пройшов би закон про мови, не пройшов би Податковий кодекс, не пройшли б пенсійна реформа, земельна реформа та всі ті ганебні закони, які ухвалювалися картками, а не народними депутатами України», – заявив Яценюк.

Опозиція і влада згодні на двох Чечетових – Чорновіл

Наприкінці останнього засідання Верховної Ради шостого скликання її голова Володимир Литвин відзначив, що відбулося два парламенти: зразка 2007–2009 років і зразка 2010–2012 років. За його словами, президентські вибори 2010 року стали вододілом для змісту діяльності Ради. Перша стала віддзеркаленням розбалансованості державної політики, другій після нової розстановки політичних сил довелося «збирати» країну, сказав Литвин.

Утім, на думку позафракційного депутата Тараса Чорновола, не варто виокремлювати два періоди роботи одного парламенту.

«Здали ми все, здали парламентаризм, все здали. Гадаю, що самі депутати нічого не змінять. Ви подивіться на списки від влади і від опозиції. Вони готові на двох Чечетових. Одні, щоб був Чечетов реальний, інші, щоб був Чечетов від опозиції. Щось змінити можуть тільки люди. А вихід який? Вимагати! Коли вікна на Турівській (офіс парті «Батьківщина» розташований за адресою Київ, вулиця Турівська 13 – ред.) поб’ють ті люди, які голосували за «Батьківщину», а на Липській (за адресою Київ, вулиця Липська 10 розташований офіс центрального апарату Партії регіонів – ред.) поб’ють ті, хто голосував за Партію регіонів, тоді можна буде сподіватися, що будуть якісь зміни», – зауважив Чорновіл.

Парламент наступного, сьомого скликання збереться на перше пленарне засідання 12 грудня.