Кріпацтво по-лукашенківськи

«За порушення – на примусову працю. МВС довести до відома!»

Мінськ – Президент Білорусі Олександр Лукашенко наказав заборонити робітникам деревообробних підприємств звільнятися протягом року, доки на підприємствах не завершиться реконструкція. Уряд має підготувати відповідний проект декрету. Правозахисники протестують і називають це поверненням до кріпацтва чи навіть рабства.

Президент Олександр Лукашенко під тиском економічних негараздів активно проводить інспекцію державних підприємств. Останнім часом він відвідав кілька деревообробних компаній, на модернізацію яких та на потенційні прибутки від яких він покладає особливу надію. Але виявилося, що люди не дуже хочуть працювати за ту зарплату, яку вони мають.

На підприємстві «Борисовдрев», наприклад, робітники одержують 150-200 доларів на місяць, і багато з кваліфікованих фахівців вважає за краще їхати на заробітки у Росію, де можна заробити набагато більше.
За порушення – на примусову працю. МВС довести до відома!
Олександр Лукашенко

Дізнавшись про це, президент Лукашенко привселюдно наказав: «Підготуйте декрет: до завершення реконструкції та модернізації цих підприємств забороняється звільнення робітників. За порушення – на примусову працю. МВС довести до відома!»

Голова адміністрації президента відповів на цей наказ Лукашенка по-військовому: «Єсть!» Представники уряду та керівники місцевої влади закивали головами.

Робітники вже тікають

Почувши це, деякі робітники вже почали готуватися до негайного звільнення, щоб встигнути втекти на заробітки за кордон, ще до оприлюднення цього драконівського декрету, а профспілки та правозахисники виступили з протестами. Зокрема Марина Статкевич, представниця правозахисного центру «Весна» з міста Борисова Мінської області, звідки пролунав наказ Лукашенка, назвала це поверненням до кріпацтва, а мінський тижневик «Наша нива» – до рабства.

Заступник голови Білоруського конгресу демократичних профспілок Сергій Антусевіч звертає увагу на те, що і так 90 відсотків робітників у Білорусі не можуть звільнитися у будь-який час, бо вже давно переведені на контрактну систему і мають відбути на роботі, як мінімум, до кінця своїх контрактів. Але Лукашенко іде далі, пропонує ввести примусову працю.
В Білорусі діє не стільки закон, скільки наказ влади, тому будь-яка забаганка президента може бути реалізованою
Сергій Антусевіч

«Керівника держави знову десь понесло, і він вирішив знайти легке вирішення складних проблем. Примусова праця взагалі заборонена. З правової точки зору те, що людина не може звільнитися або вільно вибирати роботу, неприпустимо. На це є відповідні закони», – каже Антусевич. Він, однак, визнає, що в Білорусі діє не стільки закон, скільки наказ влади, тому будь-яка забаганка президента може бути реалізованою.

Лукашенко суперечить Конституції – екс-спікер

Такої ж думки і Мечислав Гриб, колишній голова Верховної Ради Білорусі, під керівництвом якого ухвалювали Конституцію. За його словами, ініціативи президента про примусову працю суперечать статті 4-й Конституції, але в умовах авторитарної влади жодна гілка влади не може заперечити президентові.

Щоправда, не всі скандальні ініціативи Олександра Лукашенка були реалізовані: лише цього року він наказував, щоб багатії платили комунальні платежі за бідних і щоб влада забирала житло в тих громадян, які збудували квартири за рахунок пільгових кредитів і тепер здають їх у оренду.

Тоді чиновники теж у відповідь на накази президента кивали головами, але наказів цих так і не виконали.