Янукович має якнайшвидше звільнити Тимошенко – професор Ротфельд

Адам Ротфельд дає інтерв'ю Радіо Свобода, 27 листопада 2012 року

Львів – Ключ України до Європи лежить у самій Україні. І лише від України залежить, чи вона відчинить ним двері в Європейський Союз. Таку думку про європейські перспективи України висловив колишній міністр закордонних справ Польщі, співголова польсько-російської групи зі складних питань історії, професор Адам Ротфельд. Чи не втомилась Європа від України? Що має робити Євросоюз з Україною? Коли настане час, що перспектива України вступити в ЄС стане реальною? На ці запитання Радіо Свобода відповів Адам Ротфельд, який 27 листопада у Львові презентував свою книжку «У тіні. 12 розмов з Марціном Войцеховським» (видавництво «Літопис»).

74-річний Адам Ротфельд – уродженець містечка Перемишляни, що на Львівщині. Все своє життя цей чоловік вдячний братам Андрею і Климентію Шептицьким за те, що залишився живим у роки війни. У 1941 році до батьків Адама Ротфельда прийшов монах із проханням віддати дитину під опіку ченців. Більше своїх батьків Адам Ротфельд не бачив, їх вбили гітлерівці. До 1947 року він мешкав в Унівській лаврі, з іншими єврейськими дітлахами.

Професор, дипломат Адам Ротфельд є великим другом України і щиро вболіває за все, що тут відбувається. Він хотів би бачити Україну в європейській спільноті і постійно апелює до Європи у справах України. Бо переконаний, що саме у Європейському Союзі Україна буде кращою державою. Однак лише від політичної еліти в Україні нині залежить перспектива вступу в ЄС, бо потрібно вирішити питання: з арештом лідера опозиції Юлії Тимошенко; корупцією, на якій побудована вся система у державі; визнання політиками європейських стандартів.

«Я не виключаю, що Тимошенко порушила якийсь закон, але в такому випадку було б потрібно пересадити весь уряд і адміністрацію. Але її арештували не за те. Я би порадив оточенню Януковича переконати його якнайшвидше звільнити Тимошенко з в’язниці», – наголосив Радіо Свобода Адам Ротфельд.

Європа перейнята власними проблемами

За словами колишнього керівника МЗС Польщі, Європі сьогодні не до проблем України, бо вона перейнята власними і психологічно не готова брати на себе ще й чужі негаразди. Тому Україна має долати труднощі самостійно.

«Українці мали свободу вибору, що б ми не говорили про вибори, але є позитивні зміни. Із 2005 року в Україні є альтернатива, чого немає на колишніх теренах країн СРСР, тобто цієї правдивої альтернативи. Скрізь опозиція вдавана, в Україні вона правдива», – зауважує Адам Ротфельд. – Українці скористались правом і віддали голос іншим партіям – «Батьківщині», УДАРу, ВО «Свобода». Хоча не буду приховувати своє негативне ставлення до цієї радикальної партії. Бо це радикалізм ХІХ століття і виникає він з комплексу, який притаманний для всіх молодих народів, де пошук самоідентичності сягає небезпечних емоцій. Але маю надію, що «Свобода» пристосовуватиметься до голосу молодого покоління й Європи. Однак ці три партії є автентичною альтернативою».

Відомий дипломат, професор Адам Ротфельд, до думки якого дослухаються поважні світові політики, радить українській опозиції відкинути інтриги і опрацювати невелику програму, скласти так звану «мапу дороги України в Євросоюз». Зрозуміло, що цей шлях буде повільний і важкий. Бо має змінитись ментальність людей, які візьмуть відповідальність за свою країну. А українські політики мають пройти шлях самоочищення, наголосив в інтерв’ю Радіо Свобода дипломат, професор Адам Ротфельд.