«Безглузде викрадення» Развозжаєва у Києві і успіх партії «Свобода» турбує оглядачів (світова преса)

Російських оглядачів у зв’язку з Україною нині турбують дві теми: «безглузде», на думку одного з них, викрадення з Києва російського опозиційного активіста та електоральний успіх українських крайніх правих. А автор блогу в газеті Financial Times звертає увагу на те, що поки владна партія намагається утримати владу, економічна ситуація в Україні стрімко погіршується.

Автор коментаря, що його вмістило англомовне російське видання The Moscow Times, вважає, що російському опозиційному активістові Леонідові Развозжаєву, якого викрали в Києві представники російських спецслужб, не пощастило двічі. По-перше, коли його, власне, викрали і допитували з застосуванням тортур, а по-друге, що його справа не набрала такого ж міжнародного розголосу, як справа Pussy Riot. Це, на думку директора Інституту проблем глобалізації Бориса Кагарлицького, сталося тому, що західна громадська думка не може фокусуватися на двох скандалах одночасно.

А даремно, вважає Кагарлицький, бо «справа Развозжаєва є скандальнішою за справу Pussy Riot». Його викрали з чужої країни і доставили до Росії приватним літаком, що, на думку Кагарлицького, вказує швидше на ініціативу підлеглих, ніж на наказ згори. Ця обставина викликала жах у російської інтелігенції, яка тепер думає, що будь-кого з них можуть заарештувати за будь-що і в будь-який час.

На думку російського експерта, ця справа вимагає більшої уваги з боку Заходу, щоб російське керівництво зрозуміло, що за такі дії воно сплатить велику політичну ціну.

Інший російський експерт, Антон Шеховцов, на сторінках спеціалізованого видання Open Democracy аналізує прихід до українського парламенту ультраправої партії «Свобода». Він пише, що після перемоги на президентських виборах Віктора Януковича «Свобода» отримала масовану PR-підтримку на телебаченні, яке напряму чи через олігархів контролюється урядом. На думку російського дослідника, успіх «Свободи» допомагає «потопити» головних суперників нинішньої влади, партію колишнього Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Крім того, як зауважує Антон Шеховцов, «Свобода» – ідеальний «спаринг-партнер» для нинішньої влади, бо її завжди можна заборонити за расизм чи ультранаціоналізм. Також, на думку російського дослідника, важливими чинниками приходу до парламенту партії Олега Тягнибока є те, що виборці шукають нові обличчя в політиці, партія мала вільну «патріотичну» нішу, яку не змогли зайняти інші партії, її члени є активними учасниками вуличних акцій, що підвищує впізнаваність партії, і, нарешті, українці, на його думку, чітко заявили на цих виборах, що хочуть повернення ідеології.

А поки тривають політичні скандали та баталії, блогер газети Financial Times вважає, що нинішня керівна партія в Україні, яка хоче залишитися при владі, не має особливо з чого тішитися, бо економіка погіршується, а проблеми з закордонними партнерами накопичуються.

Із європейцями, на його думку, проблеми практично забезпечені через сувору оцінку виборів спостерігачами від ОБСЄ, що тільки додасть рішучості Росії, яка вимагатиме більше за свою підтримку. Економічні справи також сумні, бо в четвертому кварталі Україну чекає економічний спад, здешевлення гривні та зростання дефіциту бюджету.