Для українців відкриють нові німецькі архіви

Київ – До рук українців невдовзі потраплять документи, яких раніше ще не бачили – так запевняють у Державній архівній службі. У вівторок українські архіваріуси підписали Меморандум про співробітництво з Генеральною дирекцією державних архівів Баварії.

Делегація архіваріусів із Німеччини навідалась до Києва, щоб остаточно закріпити співробітництво з Україною. Голова української архівної служби Ольга Гінзбург та директор Головного державного архіву Баварії доктор Ґергард Гетцер підписали Меморандум про співробітництво.

Українська сторона покладає великі надії на колег із Баварії. Завдяки цій співпраці з’явиться можливість вивчити чимало абсолютно нових документів, які допоможуть українським науковцям різних галузей, запевняє голова Державної архівної служби України Ольга Гінзбург.

«Мене, наприклад, дуже зацікавили карти 1943 року, на яких фашисти проаналізували кожну область України, – каже вона. – Наприклад, беремо Житомирську область. Оцінена якість землі, де є вода, які на цій землі можуть родити культури – і так вся Україна. Ми зараз над цим працюємо, а це дослідження вже готове, ще у 1943 році. Мене також цікавлять документи по нашій міграції, які є тільки в цих архівах. Усе це можна брати і вже зараз використовувати».

Німців найбільше цікавлять документи 1918-1919 років

Підписуючи цю угоду, німці зазначили, що готові до плідної співпраці та сподіваються: пункти, зазначені в меморандумі, будуть не лише на папері, але й на ділі. Україна має чимало цікавих документів, які б допомогли німецьким дослідникам, зазначив директор Головного державного архіву Баварії доктор Ґергард Гетцер.

«Нас найбільше цікавлять документи стосовно Української Народної Республіки, документи 1918-1919 року. Цікавлять подробиці співробітництва та конфліктів німецьких солдат, які перебували в цей час на території сучасної України та нової влади – адміністрації гетьмана Скоропадського. Залишилось чимало невирішених питань і взагалі цей період дуже цікавий, період випробувань та змін», – зауважив Гетцер.

Для проекту з закордонними структурами необхідне чимале фінансування, а зараз грошей недостатньо, зазначають архіваріуси. Однак, показати перші результати планують вже у 2013 році. Документи будуть оцифровані та опубліковані в інтернеті у вільному доступі.