Costa Concordia затонула через помилку капітана?

На фото капітан Costa Concordia Франческо Скеттіно. Його звинувачують в неумисному убивстві, затопленні і втечі з корабля

Рим – Третій день біля італійського острова Джильйо тривають пошуки вцілілих людей після катастрофи круїзного лайнера Costa Concordia. На вечір понеділка 16 осіб вважаються зниклими, шестеро загинули. Судно, на якому перебувало понад 4 тисячі людей, вночі минулої п’ятниці напоролося на підводний риф, що й призвело до його затоплення. Слідство покладає провину на капітана лайнера. Його обвинувачують у ненавмисному вбивстві, затопленні і втечі з корабля.

Зміна курсу лайнера поза будь-якими правилами навігації; щонайменше на годину пізніше пролунав сигнал тривоги; і, нарешті, рішення капітана покинути судно, коли на борту ще залишалися пасажири – це три ключові пункти, на яких базується рослідування морської трагедії біля західного узбережжя Італії.



Головний обвинувачений у справі – 52-літній Франческо Скеттіно, капітан Costa Concordia. У вівторок на першому допиті арештований керівник екіпажу має викласти свою версію надзвичайної події. Однак розшифровані дані чорної скриньки підтверджують підозри його безвідповідальної поведінки.

Окрім прокуратури, про це заявила у понеділок і компанія Costa Crociere, яка є власником затонулого судна. «На жаль, ми не можемо заперечувати «людську помилку», яка сталася у цьому трагічному інциденті», – сказав адміністративний директор компанії Пєрлуїджі Фоскі.

Рятувальні роботи на місці катастрофи круїзного лайнера


Примха капітана призвела до трагедії?

За попередніми результатами слідства, на момент зіткнення з підводним рифом лайнер гігантських розмірів перебував неймовірно близько від берега – на відстані 150 метрів. А безпечна дистанція для таких морських велетнів вагою понад 100 тисяч тонн – принаймні 5 кілометрів від берегової лінії.

Подейкують, що капітан Скеттіно славився хвалькуватим характером і полюбляв демонструвати колегам й туристам свою відвагу. Наблизившись до острова Джильйо, він нібито хотів зробити приємну несподіванку одному з членів персоналу, уродженцю того самого острова.

Втім, на капітанському містку Скеттіно був не один. Не виключено, що найближчим часом арештують ще й інших членів екіпажу.

Десятки врятованих пасажирів і персонал лайнера розповідають слідчим нові подробиці інциденту. Ці свідчення допоможуть також встановити, наскільки правильно було організовано операцію порятунку людей на борту корабля в момент трагедії. За словами потерпілих, евакуація на судні нагадувала жахливі сцени хаосу із кінофільму «Титанік».

Втеча капітана

Велике здивування й обурення викликає у всіх останній вчинок капітана – дременути із судна, коли на палубах залишалися понад 200 людей, котрі волали про допомогу. Така поведінка суперечить не тільки кодексові морської честі, а й здоровому глузду, дивуються деякі експерти. Адже навіть діти знають із книжок і кінофільмів, що в подібних ситуаціях капітан має покинути судно останнім.

«Можливо, на той момент капітан повністю не усвідомлював масштаби катастрофи. Можливо, ситуація швидко вийшла з-під його контролю, і він, певно, був розгублений, намагався допомогти пасажирам і прибув на берег, не відаючи, що на борту ще залишилися люди», – коментує дії колеги Косімо Нікастро, керівник берегової охорони на острові Джильйо.

Певно, єдине правильне рішення, яке ухвалив Франческо Скеттіно, стало те, що він таки наважився скерувати пошкоджене судно до берегів острова. Якби лайнер продовжував маршрут круїзу, то кількість жертв була б однозначно катастрофічною, переконані експерти.