«Сосонки»: волання мертвих до живих

70-і роковини масштабної акції Голокосту в урочищі Сосонки, 7 листопада 2011 року

Рівне – Сьогодні минають 70-і роковини масштабної акції Голокосту в урочищі Сосонки під Рівним, коли за дві доби безперервних страт нацисти позбавили життя 17 з половиною тисяч людей. З нагоди сумної дати громадськість Рівного вшанувала пам’ять загиблих.

Your browser doesn’t support HTML5

70-і роковини акції Голокосту в урочищі Сосонки


Спочатку їм наказали збирати речі й готуватися до евакуації. Коли засвіта 6 листопада 1941 року практично всі євреї Рівного зібралися на майдані Грабник, їх оточили і змусили лишити речі на землі.

Декому вдавалося на ходу передавати своїх дітей у руки незнайомим рівнянам – так діти отримували шанс на порятунок. Але в тих, кого заганяли в яругу, шансів не залишалося.

Щоправда, кати втомлювалися робити свою роботу. Тому деякі люди потрапляли до ям живими. Передсмертний стогін доносився з яру до міста упродовж і після завершення «акції».

Христина Новаківська, яка втратила свідомість перед стратою, поночі змогла виповзти із рову й дістатися до знайомих на околиці міста. Згодом вона свідчила про злочинну акцію у Сосонках для Нюрнберзького процесу.

Загинув кожен другий рівнянин

Рівненські євреї були талановитими лікарями, юристами, військовими, вчителями, музикантами. Про це розповідає виставка в обласному державному архіві, приурочена роковинам страт.

Про це говорив на траурному мітингу секретар Рівнеради Андрій Грещук: «Тодішнє 40-тисячне містечко втратило тут кожного другого свого мешканця. Страшно, що це було як конвеєр. Страшно й від того, що не всі це пам’ятають».

Лише в часи Незалежності в Сосонках постав справжній меморіал – доти про місце розстрілів говорив лише самотній камінь. Однак час від часу в міських депутатів виникають плани, пов’язані зі зміною землекористування на території меморіалу. Дехто з них не цурається лобіювати впритул до страшного місця будівництво готелю.

Поки що подібних рішень вдавалося уникнути, розповідає голова Рівненського благодійного фонду «Хесед Ошер» Геннадій Фраєрман.

Тим часом упродовж останніх років «Сосонки» привертали увагу «чорних археологів», розповідає член рівненського Товариства єврейської культури, ветеран прокуратури, слідчий зі стажем Олександр Коташевський, якому доводилося вести кримінальну справу про те, як тут розкопували ці могили в пошуках золотих коронок і золотих зубів.

Він також каже, що має документальні свідчення про те, хто розстрілював рівнян у Сосонках. Українців серед учасників розстрілу не було, стверджує він.

Вандали не соромилися мертвих

Кілька років тому в Сосонках були зафіксовані випадки наруги і мародерства могил. Про один із них Радіо Свобода повідомляло у 2006 році, коли американські кінодокументалісти, які знімали фільм про Другу світову в Україні, віднайшли в яру виритий «чорними археологами» скелет.

Керівник благодійного фонду «Хесед Ошер» Геннадій Фраєрман розповідає: подібний випадок років 6 рому стався під час відвідин Рівного американськими та ізраїльськими дітьми, які під час відвідин меморіалу помітили розриті ями. Ретельніше обстеження шокувало навіть правоохоронців: був знайдений цілий підземний тунель, а в лісі – скелети загиблих, які викинули вандали.

Саме тоді влада замислилась над заходами безпеки. Нині меморіал упорядкований, сюди часто навідуються міліціонери, хоч на його постійну охорону місту традиційно бракує коштів.

Цього року жалобні урочистості з приводу 70-х роковин трагедії відбулися за участю найбільшої за останні роки кількості людей. На меморіалі «Сосонки» зібралися представники місцевої єврейської громади, культурних товариств, релігійних організацій, міської та обласної влади.

Однак даниною пам’яті загиблим землякам має стати перш за все духовна єдність наших сучасників, каже секретар Рівненської міжцерковної ради Олег Абатуров: «70 років… Ми віримо, що щось нове відкриється після цього часу. Що впаде стіна болю, яка була в цьому народі, і що прийде новий час – порозуміння, злагоди, дружби».