Як в Україні борються із соціальним сирітством

Будинок дитини «Берізка». Наталка з сином, Хмельницький, 21 жовтня 2011 року

Хмельницький – Київ – Близько 65 тисяч дітей в Україні, за даними ЮНІСЕФ, утримуються в державних інтернатах. А за офіційними даними, сирітський статус мають понад 100 тисяч. Однак за шість останніх років кількість дітей, від яких матері відмовилися у пологових будинках, зменшилася удвічі, говорять представники Дитячого фонду ООН. Однією з причин покращення ситуації стало створення консультативних центрів для матерів і будинків матері та дитини.
Наталці – 15 років. Разом із маленьким сином вона живе у Хмельницькому обласному соціальному центрі матері та дитини.

Мешкати там мама може, допоки малюкові не виповниться півтора року – тобто ще менш як рік. Потім чиновники обіцяють допомогти їй із житлом. Про купівлю житла йдеться не завжди – іноді просто знаходять найближчих родичів або біологічного батька дитини, які зобов’язуються далі опікуватися «клієнтками» закладу, говорить директор центру Алла Шеремет.

Будинок дитини «Берізка». У Центрі матері та дитини можна жити, поки малюкові не виповниться півтора року. Хмельницький, 21 жовтня 2011 року

«Були мами переважно зі шкіл-інтернатів, тобто вони не мали досвіду проживання в сім’ї, – зауважує вона. – Але були такі, що жили у сім’ях. Ситуація складалася так, що коли вони завагітніли, начебто була і сім’я, і будинок, а повернутися із дитиною нікуди».

Таких центрів, як Хмельницький обласний соціальний центр матері та дитини, в Україні налічується 17.

Одночасно в хмельницькому закладі може мешкати тільки семеро жінок. Тут вони мають не тільки їжу і ночівлю, а й послуги лікарів та соціальних психологів. Загалом, за три роки існування центру допомогу отримали 38 мам. За словами керівниці закладу, жодна із них пізніше від дитини не відмовилася.

Руслан із мамою житиме у Центрі ще трохи менше як рік. Потім чиновники повинні знайти їм житло. Хмельницький, 21 жовтня 2011 року


В Україні розвиватимуть методи ранньої діагностики – представник ЮНІСЕФ

Тим часом близько сотні малюків до шести років сьогодні перебувають у Хмельницькому обласному спеціалізованому будинку дитини «Берізка». Понад дві третини дітей хронічно хворі, їм необхідне лікування. Не всі вони сироти: деякі батьки не мають можливості утримувати хвору дитину і віддають її в чужі руки тимчасово.

Дівчинка не може самостійно ковтати. Її годують через зонд. Хмельницький, 21 жовтня 2011 року


Тому на сьогодні перед Україною стоїть завдання: розвивати методи ранньої діагностики, щоб матері могли отримати допомогу під час і одразу після вагітності, говорить Андрій Гайдамашко, керівник проектів із питань захисту дітей ЮНІСЕФ в Україні.

«Дуже багато дітей із вадами фізичного розвитку. Якщо виявляти ці вади на ранніх етапах, намагатися їх виправити, можна уникнути поміщення дитини потім до інтернатних закладів з метою лікування і догляду. Це – поширена практика у світі: ми говоримо про технології раннього втручання, якщо є серйозні проблеми зі здоров’ям дитини», – зауважує представник дитячого фонду ООН.

За словами Андрія Гайдамашка, розвиток так званих методів раннього втручання є пріоритетним напрямком діяльності ЮНІСЕФ в Україні на 2012–16 роки.

У «Берізці» намагаються навчити Колю ходити. Кажуть: він може, але не розуміє, як. Хмельницький, 21 жовтня 2011 року