Прага – У світі широко коментують смерть лівійського лідера Муаммара Каддафі.
|
Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу: «Ця подія «знаменує кінець цілої епохи деспотизму, і я вірю, що настав час прийти до кінця цієї епохи, тому що лівійський народ страждає занадто довго». |
|
Радіо Свобода запросило до розмови провідного українського експерта з питань Близького Сходу, виконавчого директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса.
– Пане Семиволос, ми чули світові реакції на цю подію. Чому, на Вашу думку, вона стала настільки знаковою?
– Як Ви гадаєте, чи смерть Каддафі також є попередженням для інших диктаторів, не обов’язково на африканському континенті, а також, скажімо, на пострадянському?
– Хороше запитання... Ну як сказати... Кожна аналогія буде кульгати, і очевидно, що в кожній країні ситуація може скластися по-різному, і, напевно, один із недоліків Каддафі полягав у тому, що він прийшов до влади надто молодою людиною і пережив свій час – побачив як розквіт свого режиму, так і смерть свого режиму. На пострадянському просторі може виникнути небезпека, що диктатори при певних обставинах можуть померти своєю смертю з відповідними державними почестями – таке вже було неодноразово на території колишнього Радянського Союзу, і зміни можуть відбуватися не так швидко і не так стрімко. Тим більше, що все-таки суспільства на пострадянському просторі надто атомізовані, люди надто атомізовані, люди не готові до співпраці, а тим більше, коли мова йде про такі от події.
– Але ж був Майдан і були кольорові революції в Грузії, в Киргизстані!
– Так, все це було, але часи минають і, очевидно, є певні розчарування. І ці розчарування, можливо, якраз грають на користь диктаторам. Силам, які намагаються створити нову реальність. Таку от фактично авторитарну реальність на пострадянському просторі. Звісно, це сигнал, звісно, це дзвіночок, але я б, можливо, навіть, на жаль, я б не міг провести таку однозначну паралель чи аналогії з тим, що відбувається на пострадянському просторі. Це просто свідчить про те, що рано чи пізно диктатури падуть і рано чи пізно диктатори йдуть або в могилу, або в незабуття і заслання, або так, як Муаммар Каддафі – під кулями повстанців. Тобто, напевно це сигнал, але от наскільки готові до цього знаку-сигналу прислухатися, я думаю, що це велике питання…