Два теракти у Норвегії: загинули понад 90 осіб

За останніми даними поліції, жертвами нападів на молодіжний табір на острові Утея поблизу Осло у п’ятницю ввечері стали щонайменше 84 людини. Ще семеро загинули під час вибухів в Осло.
Норвезька поліція заявила, що при нападі на молодіжний табір на острові Утея вбито 84 особи. Таким чином, число жертв внаслідок стрілянини і вибуху в Осло (7 осіб) склало 91 людину.

Sky News повідомляє з посиланням на власні джерела, що підозрюваний (за даними ЗМІ, його звуть Андерс Берінґ Брейвік) під час затримання отримав вогнепальне поранення.

Your browser doesn’t support HTML5

Два теракти в Норвегії




Неназваний співробітник норвезької поліції повідомив телеканалові, що підозрюваний, судячи з усього, не був пов’язаний ні з якими екстремістськими організаціями і діяв сам. За словами співрозмовника Sky News, трагедія скидається на дії «божевільного».

Раніше норвезькі ЗМІ, проаналізувавши онлайн-активність Брейвіка, повідомляли, що він дотримується націоналістичних поглядів. Висловлювалися припущення, що підозрюваний пов’язаний із правими екстремістами.

За попередніми даними, вбивця приплив на острів на поромі, зібрав біля себе групу молодих людей, сказав, що мусить зробити оголошення у зв’язку з вибухами в Осло, які сталися за кілька годин до того, і раптово почав стріляти. Мешканці табору почали тікати і ховатися серед дерев та кущів, а деякі кинулися в море.

Як повідомляє норвезьке видання Dagbladet, начальник поліції Осло заявив, що вбивця, поза сумнівом, використовував автоматичну зброю.
Норвезький журналіст Кадафі Занан розповів телеканалові, що співробітники екстрених служб на катерах досліджують води навколо Утеї у пошуках людей, які рятувалися вплав. Острів оточений поліцією, туди допускають тільки родичів підлітків, що були в таборі.

32-річний норвежець, заарештований на Утеї, підозрюється також в організації вибуху, який стався в центрі Осло незадовго до нападу на молодіжний табір на острові. Заарештованого допитують, а також обшукують його квартиру в столиці Норвегії.

В результаті вибуху біля урядової будівлі в Осло загинули сім осіб, щонайменше 10 поранені.

«Це – національна трагедія» – прем’єр Норвегії

Прем'єр-міністр Норвегії Єнс Столтенберґ назвав те, що сталося, «національною трагедією». Напади, за його словами, були «жахіттям» для Норвегії.

«Ніколи від часу Другої світової війни наша країна не зазнавала злочинного удару таких масштабів», – заявив він на прес-конференції у суботу.

Ці напади він назвав нападами на демократію. Однак він зазначив, що тим, хто їх здійснив, не вдасться зруйнувати відкрите суспільство. Прем’єр заявив, що після того, що сталося, в Норвегії буде навіть відкритіше суспільство, більше демократії та гуманізму.

Єнс Столтенберґ сказав, що поки що рано казати про можливі мотиви того, що сталося. Жодна з груп поки що не заявила про свою причетність.

Газета New York Times повідомила, що відповідальність за вибухи та стрілянину нібито взяло на себе «терористичне угруповання» «Ансар аль-Джигад аль-Аламі» («Помічники всесвітнього джигаду»).

На адресу Норвегії, члена НАТО, вже лунали погрози за її участь у бойових операціях в Афганістані та Лівії.

Влада Норвегії обговорювала можливість запровадження в країні високого рівня небезпеки, однак, як заявив міністр юстиції, для цього поки що немає підстав.

Обама співчуває норвежцям і закликає боротися з тероризмом

Співчуття народові Норвегії висловив у п’ятницю ввечері, серед інших, президент США Барак Обама. Ці напади «нагадали всьому міжнародному співтовариству про необхідність співпраці в боротьбі з тероризмом», сказав Обама під час зустрічі прем’єр-міністром Нової Зеландії Джоном Кеєм.

Напади в Норвегії засудили також Євросоюз, НАТО, Велика Британія та інші країни.