В Україні триває візит голови КНР Ху Цзіньтао. Вже підписані деякі важливі документи про співпрацю між Україною та Китаєм. Про те, на що сьогодні Київ сподівається від Пекіна, у програмі «Ваша Свобода» розмовляли Ігор Литвин, голова Асоціації україно-китайського співробітництва, Надзвичайний і Повноважний Посол України, та Сергій Шергін, завідувач кафедри регіональних систем та європейської інтеграції Дипломатичної академії при МЗС України. Вела програму Інна Кузнецова.
Your browser doesn’t support HTML5
Частина перша
Your browser doesn’t support HTML5
Частина друга
– В Україні з державним візитом перебуває голова КНР Ху Цзіньтао. На даний момент підписані очікувані Україною інвестиційні угоди щодо побудови об’єктів до «Євро-2012».
Напередодні візиту в інтерв’ю агентству «Сіньхуа» Президент України Віктор Янукович сказав, що з жодною іншою країною світу Україна не має такої позитивної динаміки розвитку відносин, як з Китаєм.
Це дипломатичний жест чи справді так воно є?
Ігор Литвин: Чесно кажучи, у мене таке враження, що справді воно так і є. Тому що те, якими темпами розвивається українсько-китайське співробітництво на новому етапі, – це просто вражає. Звичайно, у мене є з чим порівнювати.
І я можу сказати, що наше нинішнє керівництво докладає досить великих зусиль для того, щоб цей діалог, який виведений на інший вже рівень, і зараз ми вже очікуємо, що він буде закріплений формально, юридично, у відповідному документі, зараз є дійсно таким, що постійно підтримується і в плані динаміки, і в плані поглиблення змісту. Це не можна відрізняти від дипломатичної демонстрації, тому що дружба має підтримуватися постійно з обох сторін.
Один мій добрий знайомий, дуже поважана людина, Герой України, який годує половину України своїми овочами, каже, що дружба – це щось, що має підкріплюватися, як багаття, коли ти підкидаєш туди, то воно і не гасне. Те ж саме і тут. Треба демонструвати дружбу. Треба!
– Але, з іншого боку, Ваш друг може і не годувати половину України своїми овочами, натомість можуть годувати своїми овочами Україну китайські працівники.
Ігор Литвин: Тут справа технічна, тому що я говорю про Володимира Ілліча Чернишенка, який є засновником і постійним керівником «Комбінату «Тепличний», якого китайські друзі запрошували, і він разом зі мною їздив два роки тому в Китай для того, щоб, по-перше, подивитися, чи вони правильно все роблять, тому що він – лідер в цій галузі, і наскільки відрізняється рівень нашого виробництва від рівня китайського виробництва.
– І на чию користь?
Те, що є зараз там, – це рівень 1960 років того, що було тут, в його господарстві
Ігор Литвин: Якщо чесно, то те, що є зараз там, – це рівень 1960 років того, що було тут, в його господарстві.
– У нас тут дуже великий перелік того, що може отримати Україна внаслідок цих переговорів.
Тут і будівництво парогазової електростанції у Щолкіно, реконструкція Одеського морського торговельного порту, будівництво нових автомобільних доріг, реконструкція великої кільцевої дороги навколо Києва, модернізація ГТС України.
Але все це – це такі собі проекти, на які можна отримувати китайські гроші. Але ці китайські кредити прийдуть за умови, що прийдуть сюди і китайські робітники. Так?
Те, на що ми в принципі розраховуємо, – це дешеві кредити китайські, які прийдуть сюди за умови участі китайських корпорацій в реалізації цих проектів. В участі проекту ми маємо забезпечити китайській стороні не менше 60%
Ігор Литвин: Ні. Це дуже і дуже спрощена точка зору, тому що…
Давайте по порядку. Якщо брати ті проекти, які Ви зараз перерахували, вони дуже важливі з точки зору розвитку економіки України, зокрема інфраструктури промислової, транспортної і таке інше.
Звичайно, що коли ми говоримо про реалізацію цих проектів, – це те, що нам потрібно. Інвестиції, які ми очікуємо, як ми загалом називаємо це, ці інвестиційні проекти, то це тоді, коли ми зацікавимо інвесторів зарубіжних, в даному випадку китайських, які захочуть з нами вести цей конкретний бізнес в цьому конкретному проекті. А те, на що ми в принципі розраховуємо, – це дешеві кредити китайські, які прийдуть сюди за умови участі китайських корпорацій в реалізації цих проектів.
За законами КНР, китайські державні банки стимулюють експорт послуг, експорт товарів китайського виробництва. Тому якщо комусь десь, в даному випадку в Україні, потрібно щось побудувати і немає на це грошей, а ще буває, що немає і технологій, то їх є, як кажуть в Одесі, в Китаї. Але якщо китайські дешеві гроші заходять в Україну, то це обумовлено тим, що в реалізації, в участі проекту ми маємо забезпечити китайській стороні не менше 60% оцієї участі. Власне кажучи, фінансується участь китайців в реалізації цих проектів.
– Наскільки це вигідно для української економіки?
Ігор Литвин: Звичайно, це вигідно. Тому що якби ми це робили самотужки, то треба було десь брати ці гроші. А якщо запустити сюди відомі, поважні, які дуже кваліфіковані китайські корпорації, які мають величезний досвід побудови такого роду об’єктів інфраструктурних в усьому світі в різних умовах, то ми від цього виграємо, тим більше, що вони приводять з собою дешеві китайські гроші.
Щодо побоювання про китайське засилля робітників. Це абсолютно недоречне твердження, тому що це просто не вигідно для китайської компанії, яка щось тут будує або бере участь в якомусь проекті, просто елементарно економічно не вигідно сюди залучати китайських робітників. Це витрати на оформлення запрошень і віз, це транспортні витрати, це витрати на їх утримання, включаючи і житло, і харчування, і багато іншого.
Вони зараз (можете мені повірити – я щодня спілкуюся з китайськими компаніями) здебільшого налаштовані на те, щоб використовувати нашу кваліфіковану робочу силу і не тільки в Україні. А навіть ті компанії, які зараз зайшли в Україну, але щось будують в сусідній Білорусі, запитують у наших компаній: чи можете ви домовитися, щоб ви ваших робітників з України надсилали на наші об’єкти туди в Білорусь?
– Пане Шергін, наскільки Ваша точка зору збігається з оцінкою пана Литвина?
Для Китаю набагато важливіше навіть не Україна як така, а те, що позаду України, – ЄС. Товарообіг між країнами об’єднаної Європи і КНР вже майже дорівнює пів трильйона доларів. Ми тільки плануємо в наступному році товарообігу досягнути на межі 10 мільярдів доларів
Сергій Шергін: Мені Литвин знайомий як посол України в КНР з 2000 року. Ми зустрічалися в Пекіні, якщо він пам’ятає. Тому я більшість його питань, як фахівця, як людини, яка працювала в країнах Сходу, поділяю багато в чому його думку.
Але разом з тим треба розглядати, на мій погляд, результативність наших взаємин не тільки з позиції товаровиробників або виробників товарів в цілому, але й у більш широкому, тобто в геополітичному, якщо навіть хочете, у глобальному контексті.
Звичайно, що Україна для Китаю, навіть якщо вона має 45 мільйонів населення, все ж таки приваблює не тільки, як ринок постачання товарів китайських виробників. Справа в тому, що Китай і китайська влада зокрема дотримуються політики так званого або психології економічного націоналізму, тобто експансія і ще раз експансія товарів китайського виробництва.
Але разом з тим для Китаю набагато важливіше навіть не Україна як така, а те, що позаду України, точніше те, що знаходиться за Україною у напрямку Європи, мається на увазі ЄС.
Я хочу нагадати, що товарообіг між країнами об’єднаної Європи і КНР вже майже дорівнює пів трильйона доларів чи 480 мільярдів доларів. Порівняйте нашу торгівлю з Китаєм.
От Литвин казав, що дійсно дуже важливо для китайського виробника, для наших споживачів китайських товарів ціновий фактор. Але ж справа в тому, що ми тільки плануємо в наступному році товарообігу досягнути на межі 10 мільярдів доларів. Скільки це: багато чи небагато?
– Як для Китаю, то мало, а як для України, то багато.
Сергій Шергін: Так і для нас не так вже й багато. Це приблизно 10% від нашого товарообігу. Ну, трохи менше, ніж 10%. От, скажімо, Росія і Китай – це вже майже 60 мільярдів доларів. А торгівля для Китаю сьогодні хоча і вразлива, хоча і дуже важлива, але все ж таки це не головне.
Що ж головне? А треба дивитися на Китай з позиції глобального впливу практично на всі структури міжнародної системи. І ми тут в цьому плані для Китаю… Ну, можна нас розглядати, як своєрідну експериментальну базу чи маркетинговий трамплін в посуванні китайських товарів і послуг у суміжний з українською державою макрорегіон.
– Україна для Китаю, як своєрідне джерело ноу-хау, тому що зараз в Харбіні будують крейсер за допомогою українських технологій, ми будемо будувати суперважкий літак. А чи не буде це конкуренцією для українського «Антонова»?
Україна відома у світі, як країна великих наукових, технологічних розробок. Співробітництво з Китаєм у цій галузі є більш вигідним для Китаю, ніж для України
Ігор Литвин: Я не думаю, що це буде конкуренція, тому що в цій галузі все не так просто, ми їм щось дали і щось одночасно втратили. Нічого подібного! Якщо брати літакобудування, то вони поки що нас допускають саме до технологічних спільних розробок. Вони для нас свій ринок комерційний, де можна було б поставити наші літаки того ж «Антонова», не відкривають. І це зрозуміло – вони, як і всі інші нормальні країни, як і ми, сподіваємося, переслідують свої власні національні інтереси насамперед.
Що стосується полігону, де можна взяти ноу-хау, це дійсно так – Україна відома у світі, як країна великих наукових, технологічних розробок. Співробітництво з Китаєм у цій галузі є, на мою думку, більш вигідним для Китаю, ніж для України, але це питання часу і взагалі балансів.
Я Вам розкажу, тим більше враховуючи думку професора Шергіна, якого я знаю давно і поважаю, що коли я працював послом в КНР, у мене була розмова з тодішнім заступником міністра оборони Цао Ганчуанем, який згодом став міністром оборони. І він мені сказав: посол, не турбуйтеся, у нас великий інтерес до України, і я вам обіцяю, що ми впродовж року доведемо ріст нашого співробітництва у військово-промисловій галузі до 100%. Тобто ми збільшимо у 100 разів (так вірніше буде сказати) наші обсяги співробітництва.
Що стосується щойно сказаної професором Шергіним тези про те, що 10 мільярдів, чи це багато, чи досить таки мало, то я Вам скажу, що коли я приїхав у 1999 році послом України в Китай наш товарообіг був приблизно 480-500 мільйонів доларів. Зараз він 8 мільярдів. А завдання – 10.
– 8 – це так дуже приблизно, тому що за оцінкою китайської сторони – 7,1 мільярди, а за оцінкою України – 6.
Ігор Литвин: Там різниця у статистиці і в методах підрахунку.
Але те, що ми їм допомагаємо і у космічній галузі, і в літакобудівній галузі, і в інших галузях, які можна віднести до ВПК – це очевидно. Думаю, що згодом це стане більш збалансованим з точки зору вигідності для наших країн.
– Віктор Янукович заявив, що Україна готова підключитися до проектів між Росією і Китаєм з будівництва газопроводу. Знаючи про плани російські та будівництво газопроводу та транспортування російського газу в Китай, Україна могла б забезпечити поставку відповідної трубної продукції, компресорного устаткування під цей проект, можливо, взяти участь у будівництві за необхідності.
Щоправда, наскільки мені відомо, минулого тижня ці переговори стосовно постачання газу зірвалися, оскільки не було досягнуто домовленості про ціну.
Ігор Литвин: Йдеться насамперед про використання тих потужностей, якими може Україна взяти участь у цьому проекті. І такі сподівання. Але я думаю, що дві країни – Китай і Росія – мають абсолютно широкорозвинену базу промислову для того, щоб забезпечити власноруч ці потреби. Але це вже питання переговорів. Якщо і Росія, і Китай розглядають Україну як справді стратегічного партнера, то тут є абсолютно реальні сподівання на те, що і наші компресорні установки з Фрунзенського заводу, і наші труби виробництва наших заводів можуть бути використані.
Що ж до будівництва, то, звичайно, наші працівники, наші спеціалісти мають дуже великий досвід побудови будь-яких магістральних трубопроводів. І це теж може бути використано. Але це, я ж кажу, відносини між стратегічними партнерами.
– Послухаймо питання від радіослухача.
Слухач: Панове, на 20 років наперед яке може бути співробітництво України і Китаю?
Співробітництво буде зростати щороку, тому що дві країни дуже зацікавлені одна в одній. Сфери співробітництва – будь-які
Ігор Литвин: Думка така: співробітництво буде зростати щороку, тому що дві країни дуже зацікавлені одна в одній. Сфери співробітництва – будь-які. Абсолютно будь-які.
Але ми, Україна, маємо бути готові до того, щоб у цьому співробітництві відповідати найвищим міжнародним стандартам. Йдеться насамперед про інвестиційні проекти, які треба готувати, які треба доводити до того рівня, який вимагається ЄБРР і таке інше. У цьому випадку, коли ми будемо відповідати абсолютно світовим стандартам, з нами захочуть співробітничати і китайці, і будь-то.
– Наскільки Україні буде легко відповідати цим стандартам, зважаючи на те, що заявлена підготовка до інвестиційних проектів з осені минулого року на 4 мільярди доларів, поки там почато освоєння, здається, 900 мільйонів?
Сергій Шергін: На жаль, наша слабко розвинена економічна інфраструктура, на мій погляд, не в змозі повністю використати всі інвестиційні проекти. Тут залежить від пропорцій. Якщо Китай готовий нам видавати якимись певними частинами, то, можливо, ми зможемо використати ці інвестиції собі на користь.
Я вважаю, що китайці поінформовані про можливість наших структур, в тому числі і державних, і приватних, реалізувати інвестиційні кошти. Сьогодні інвестиції з боку Китаю до української економіки дуже незначні. І досвіду у нас практично немає. За виключенням деяких контрактів з невеличким обсягом двосторонніх взаємин.
Я не буду перелічувати, бо посол це зробив. Але разом з тим, все-таки великого досвіду в освоєнні значних сум іноземних інвестицій, не зважаючи на їх якість, у нас, на жаль, немає. Тому дуже важко прогнозувати результативність співробітництва в інвестиційній галузі. Хоча в цілому це треба тільки привітати, початок такої роботи. Я не помиляюся: саме початок!
– Ми багато говорили про побудову маршруту між «Борисполем» і Києвом залізничного. Це один з можливих варіантів співпраці з Китаєм, що з цього приводу сказав народний депутат України Павло Жебрівський.
Для нас головне – передусім оформлення стратегічного характеру взаємин. Це дає нам шлях до більш широкої взаємодії в сфері політичній, не виключаючи партнерства між Україною і Китаєм у межах Шанхайської організації співробітництва. Буде політична згода, буде політична воля – буде абсолютно все!
Сергій Шергін: Я не знаю, що з цього приводу сказав пан Жербівський. Я знаю, що ще близько 50 років тому аналогічний проект нам пропонувала Японія. Що з цього сталося? Ми знаємо. Я думаю, що ми вже не у тому стані. Зараз поважна, економічно достатньо розвинена Україна здатна реалізувати ці проекти, зокрема залізничне сполучення між «Борисполем» та Києвом. Це невеличкий проект.
Якби Ви знали, які проекти Китай може реалізовувати в інших країнах, Ви б не ставили навіть так питання! Я вважаю, що це перший крок на цьому шляху. Перший крок. Для нас головне – передусім не залізничне сполучення між аеропортом і Києвом, а передусім оформлення стратегічного характеру взаємин. Вже підписано спільну декларацію про становлення та розвиток відносин стратегічного партнерства. І це для нас головне.
Це дає нам шлях до більш широкої взаємодії не тільки в торгівельній чи навіть інвестиційній сфері, а в тому, що і в політичній, не виключаючи, можливо, якусь там участь, скажімо, діалогу, партнерства між Україною і Китаєм у межах Шанхайської організації співробітництва. Це для нас головне. Буде політична згода, буде політична воля – буде абсолютно все!
– Якщо говорити про складні моменти в китайсько-українських відносинах – це, очевидно, перш за все питання віз і «тіньових» товарів, завезення в Україну «тіньового» імпорту. Наскільки це можна вирішити?
Це вперше Китай на двосторонньому рівні дає Україні ядерні гарантії безпеки! Від цього можна далі танцювати: йти в економічну сферу, йти в сферу відносин у галузі гуманітарній
Ігор Литвин: Я хотів би додати. Головне – це дійсно політичний діалог. І голова КНР Ху Цзіньтао ще на зустрічі у квітні з нашим Прем’єр-міністром Миколою Азаровим у Пекіні підкреслив це першим пунктом. Це як пріоритет №1. Зараз в цій спільній декларації висловлюється і закріплюється принцип двостороннього стратегічного співробітництва.
І другий дуже важливий момент. Це вперше Китай на двосторонньому рівні дає Україні ядерні гарантії безпеки! Це дуже важливо. Як правильно сказав професор Шергін, від цього можна далі танцювати: йти в економічну сферу, йти в сферу відносин у галузі гуманітарній і таке інше.
Тепер щодо ускладнень. Звичайно, що у будь-якій проблематиці двосторонніх відносин існують моменти, які потребують подальших узгоджень, переговорів і таке інше.
Візи? Я не бачу, що тут якась дуже велика проблема, тому що візи надаються достатньо регулярно з абсолютно узгодженою процедурою.
Наша асоціація, до речі, цим займається. І ми забезпечуємо для наших компаній відповідні умови для отримання віз.