Президента Ємену покидають соратники

Демонстранти в столиці Ємену Сані вимагають відставки президента Салеха

Прага – Нові антиурядові протести та відхід близьких соратників збільшують тиск на владу президента Ємену Алі Абдалли Салеха. Кілька генералів та урядовців покинули Салеха після того, як у п’ятницю урядові сили безпеки жорстоко придушили демонстрації з вимогою демократизації країни.
У вівторок посол Ємену до Ліги арабських держав Абдель-Малік Мансур заявив в інтерв’ю телеканалові «Аль-Арабія», що переходить на бік протестувальників. У неділю на бік опозиції перейшов міністр екології, якого Салех відправив у відставку. Про це він заявив на своєму сайті на Facebook. Також цього тижня президента Салеха покинули кілька генералів на знак протесту проти придушення п’ятничної десятитисячної демонстрації.

Реакція єменської влади була однією з найкривавіших в арабському світі. Під час стрілянини поблизу університету в столиці країни Сані загинуло 52 особи.

У понеділок Франція стала першою західною країною, яка почала офіційно вимагати відставки Салеха. Міністр закордонних справ Ален Жюппе назвав відхід Салеха «неминучим».

Опозиція стає популярнішою

Президент Ємену Алі Абдулла Салех
Президент Салех, який перебуває при владі 32 роки, за цей час пережив і громадянську війну, і повстання, і військові заколоти. Але смерть понад 50 осіб підняла ставки, і опозиція набрала підтримки за рахунок народного гніву.

Салех розпустив уряд і запровадив 30-денний надзвичайний стан. Проте відходити від влади без бою він не збирається. Про це він заявив у понеділок ввечері.

«Ті, хто намагаються досягнути трону, повинні знати, що вони не можуть цього зробити шляхом сили і заколотів. Це перетвориться на громадянську війну. Це буде кривава війна. Люди озброєні», – заявив президент.

Салех, який є союзником США у боротьбі проти терористичної мережі «Аль-Каїда», намагається залучити Саудівську Аравію для переговорів із опозицією. Один із лідерів опозиції запропонував Салехові відхід за єгипетським сценарієм, коли президент Хосні Мубарак відмовився від влади.

Опоненти Салеха закидають йому неспроможність керувати країною, що має 23 мільйони людей. Безробіття в країні сягає 35%, серед молоді – 50%. Закінчується нафтове багатство і зменшуються запаси води.