День пам’яті жертв депортації: ексцесів не очікується

На мітингу пам’яті жертв депортації 2009 року

Сімферополь – Сьогодні в Криму вшановуватимуть пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу. Тут відзначатимуть 66-у річницю масового насильницького виселення кримських татар із Криму до районів Центральної Азії і Сибіру, яке на виконання наказу радянського уряду провели бійці Червоної армії і військ НКВС у травні 1944 року. Наприкінці минулого тижня Президент Віктор Янукович видав спеціальний указ, яким доручив урядам України та автономії «забезпечити проведення заходів до 66-річчя депортації на належному рівні».
Від неділі в Криму проходять меморіальні заходи з нагоди річниці депортації кримськотатарського народу. Жалобні збори громадськості, меморіальні вечори і концерти, покладання вінків і квітів до пам’ятних знаків, уроки пам’яті в школах і вишах.

Кульмінацією вшанування пам’яті жертв депортації стане традиційний всекримський жалобний мітинг, який, за прогнозами лідерів Меджлісу, сьогодні збере 20–25 тисяч осіб – переважно депортованих та їхніх нащадків.

Зранку у Сімферополь увійдуть 5 колон репатріантів, які йтимуть із околиць і навколишніх сіл із Бахчисарайського, Джанкойського, Ялтинського, Феодосійського та Євпаторійського напрямків. Усі вони зустрінуться на центральному майдані перед Українським театром.

Очікується, що у мітингу візьмуть участь усі перші особи автономії, а новий кримський прем’єр Василь Джарти, нащадок виселених колись Катериною Другою кримських греків-урумів, навіть виступить перед учасниками заходу.

Жалоба, а не протест

Напередодні лідер Меджлісу Мустафа Джемілєв заявив, що, попри деякі різкі вимоги деяких активістів національного руху, жодного радикалізму на мітингу не буде. Його заступник Рефат Чубаров теж висловив сподівання, що обійдеться без провокацій.

За його словами, завжди велелюдні мітинги проходять складно, але цей захід – насамперед жалобний. Рефат Чубаров припускає, що дехто з мітингувальників може занадто емоційно реагувати на тих чи інших політиків, але нагадує, що всі минулі жалобні мітинги завжди проходили без ексцесів.

Напередодні ввечері у 9 населених пунктах України і світу пройшла молодіжна акція «Запали вогник в своєму серці», присвячена 66 річниці депортації кримськотатарського народу. У Сімферополі, Києві, Лондоні, Москві, Івано-Франківську, Саках, у турецькому Ескішехірі та кримських селах Яскраве і Чурбаши сотні людей запалили свічки у вигляді цифр 66 і кримськотатарського національного гербу, родового знаку династії кримських ханів Ґераїв – Тамги.

День пам’яті жертв депортації в Криму офіційно відзначають із 1993 року.