Президент Росії побував у Сербії і підтвердив намір Москви надати кредит

Президент Сербії Борис Тадіч (ліворуч) та Росії Дмитро Медведєв під час зустрічі у Белграді, 20 жовтня 2009 року

Белград – Президент Російської Федерації Дмитро Медведєв перебував сьогодні з візитом у Белграді. Разом зі своїм сербським колегою Борисом Тадичем він обговорив широке коло питань. Під час візиту було підписано сім угод, які стосуються будівництва газопроводу та газосховища, співробітництва в ділянках внутрішніх справ, спільних інвестицій, а також освіти, науки та культури.
Сторони досягли домовленості, що Росія надасть Сербії кредит на суму одного мільярда євро. Частина кредиту має бути використана для покриття дефіциту в сербському бюджеті, а решта для інвестицій. Досі не оприлюднили жодних інших подробиць, умов цього кредиту.

Візит був організований на 20 жовтня – день визволення Белграда від нацистів у Другій світовій війні. Серби поділені щодо ставлення до Другої світової. Комуністи воювали проти німецьких окупантів, а націоналісти співпрацювали з німцями. Через це тут не відзначали 50-ту та 60-ту річницю визволення. Однак, нинішню 65-ту річницю відзначили разом із президентом Росії. Щоправда, довелося трохи «міняти історію». Сербські урядовці та їхні гості й журналісти з цього приводу зазначали, що в боях за Белград разом брали участь росіяни та сербські партизани.

Історична правда інша: Белград разом визволяли югославські солдати маршала Тіта та бійці Другого і Третього українського фронтів Червоної армії тодішнього СРСР. Сербія і Росія на той час не були незалежними державами, хоча на підставі нинішніх промов у Белграді могло скластися враження, що вони вже тоді співпрацювали на державному рівні.

Візит тривав лише десять годин

І сербські, і російські джерела заявляють про початок нового етапу у відносинах між двома країнами. Такий висновок вони базують на факті, що Москва надає підтримку Сербії в справі Косова.

Глава російської держави у зв’язку з цим сказав: «Росія й далі надаватиме підтримку Сербії в цій справі, в обороні її суверенності й територіальної цілісності держави. Ця підтримка заснована на нормах міжнародного права».

Із висновками краще не поспішати. Адже візит тривав близько десяти годин. Це, мабуть, замало для історичних кроків.

(Белград – Прага – Київ)