«До дитячого столу». Чому в Україні повторюються харчові отруєння дітей?

Поки експерти чекають результатів аналізів, які могли б остаточно підтвердити «кефірну» версію причин масового отруєння дітлахів у Джанкої, у Міністерстві охорони здоров'я замислилися: чи потрібен взагалі кефір для дитсадків? Мовляв, вилучення такого продукту може сприяти неповторенню отруєнь у майбутньому. Цього принаймні не виключає заступник міністра охорони здоров`я України Володимир Юрченко.
Причини отруєння розслідують

Усі дитячі садочки Джанкоя цього тижня відновили роботу після випадку масового отруєння майже двох сотень малюків. Загалом до лікарні потрапили діти віком від 1 року 9 місяців до 7 років. Абсолютна більшість уже виписалася, хоча ще продовжують лікування вдома під спостереженням лікарів, розповідає кримський кореспондент Радіо «Свобода» Володимир Притула.

«За попередніми висновками експертів, збудники дизентерії потрапили в організм дітей завдяки кефіру, завезеному з одного із молокозаводів Херсонщини.

Медики стверджують, що батьків забезпечують усією необхідною інформацією з догляду за дитиною, а також розповідають про те, якої дієти мають дотримуватися дошкільнята.

Експерти переконані, що можливе виявлення нових хворих, адже дизентерія має інкубаційний період близько 7-10 днів і легко передається людям, які контактували з хворими. Попри це, після кількаденного карантину і дезінфекції сьогодні запрацювали усі 8 дитсадків. Дітей тут годують усім, чим і раніше, за винятком кефіру. Перший заступник головного санітарного лікаря України Людмила Мухарська повідомила, що підозрілий кефір завезли з Генічеська. «Єдиним харчовим продуктом, який не підпав під термічну обробку, був кефір. Тепер ми вже точно знаємо, що кефір був кантамінований збудником дизентерії».

Для розслідування цього надзвичайного випадку за дорученням Кабінету Міністрів України була створена міжвідомча комісія на чолі з міністром охорони здоров’я Василем Князевичем, який минулої п’ятниці побував у Криму. Також Джанкойська міжрайонна прокуратура за фактом отруєння дітей порушила і розслідує кримінальну справу. Ще одну справу порушила Херсонська обласна прокуратура. Роботу ж Генічеського молочного цеху зупинили в ніч із 3 на 4 вересня – тобто, одразу після початку надходження дітей до лікарень Джанкоя. Зараз там працюють фахівці, які з`ясовують, яким чином збудник інфекції міг потрапити в продукт».

Кефір: пити чи не пити?

Після того, що трапилося в Джанкої, у Мінздраві розмірковують, чи місце кефіру в меню дошкільнят? Про це заявив заступник міністра охорони здоров`я України Володимир Юрченко. «Ми будемо обговорювати питання, чи потрібен взагалі кефір у переліку харчів для дітей», - наголосив він.

Кефір – джерело кальцію, і його не можна вилучати з раціону дошкільнят, переконує дієтолог Ігнат Матасар. Хоча допускати такий продукт до дитячого столу треба лише свіжим. Адже кисломолочне продукти – сприятливе середовище для розмноження кишкових інфекцій. «Кефір можна замінити на деякий час твердим сиром. Також на утворення кальцію впливає риба. Однак такі заміни можуть бути лише тимчасовими. Однак дітям потрібні не йогурти, термін реалізації яких 30 і більше діб, де суцільна хімія і мало користі, а справжній свіжий кефір».

Небезпечними можуть бути не лише кефір, а всі продукти, які не піддаються термічній обробці, визнає перший заступник головного санітарного лікаря України Людмила Мухарська. Наприклад, салати зі свіжих овочів. Але в підсумку все залежить від так званого «людського чинника», а не від того, наскільки швидко псується той чи інший продукт. «Якщо кефір надходить у дитсадок у спеціальній упаковці, якщо його потім правильно розіллють, то проблем жодних не буде», - стверджує Мухарська. При цьому в Україні діють органи контролю, обов’язок яких простежувати кожен літр молока, кефіру чи сметани, продовжує Мухарська. «Є декілька структур, які контролюють молокозаводи та молочну продукцію і видають посвідчення. На більшості молокозаводів є ветеринарний лікар, який перевіряє і видає дозвіл на кожну партію продукту».

Відповідальність на місцях

В отруєнні джанкойських малюків (як і, зрештою, в інших подібних інцидентах) винна місцева влада, вважає екс-міністр охорони здоров’я України Микола Поліщук. На його думку, саме вона має контролювати весь шлях, який проходить продукт: від виробника до столу споживача. «Це не медицина винна, а той керівник закладу, який взяв на роботу людей, які не пройшли певних медичних перевірок. Винен той керівник закладу, який не слідкує, щоб санітарно-гігієнічні норми виконувалися, так, як треба. Винен той, який закуповує або бере молочну продукцію в тих організаціях, де не дотримуються належних норм при виготовленні або заборі продукту. Є закон, який свідчить про те, що за якість продукції відповідає виробник, і органи самоврядування повинні це контролювати».

За останні три місяці в Україні сталися три інциденти, пов’язані з масовим отруєнням дітлахів. Крім випадку в Джанкої, 30 малюків отруїлися в липні в санаторії «Конвалія» на Львівщині. Ще 65 дітей потрапили до лікарні, повертаючись до Києва з відпочинку в Карпатах.

Як годують Ваших дітей, чи свіжі та якісні продукти їм пропонують у їдальнях шкіл та дитячих садків?
Віта, журналістка: Моя племінниця ходить у 5-ий клас. Ми відмовилися від її харчування в школі, бо всі ми знаємо, що готують у тих їдальнях.
Андрій, менеджер: Ходить син до школи, ніби не хворіє. Значить, годують нормально. Хоча дома, звичайно, краще і смачніше.
Леся, випусковий редактор: У нас харчують добре, супи дають. Продукти досить свіжі, якісні. Але, звичайно, діти не все хочуть їсти.
Тамара Вікторівна, пенсіонерка: Невідомо, які продукти в магазинах продають, а чим годують наших дітей в школах, точно сказати ніхто не може.
Катерина Сергіївна, пенсіонерка: Моєму онуку подобається їсти в нашій школі. Однак, у якості продуктів я не завжди впевнена.