Вибух в Інгушетії

Після вибуху на території відділення міліції. Місто Назрань, 17серпня 2009 р.

Прага – У російській північнокавказькій республіці Інгушетії оголосили триденну жалобу за загиблими від вибуху, що стався сьогодні вранці в центрі Назрані біля відділення внутрішніх справ. За словами представника слідчого комітету прокуратури Росії, смертник на замінованому автомобілі «Газель» протаранив ворота і в’їхав на територію відділення міліції в той час, коли там відбувалося ранкове шикування особового складу. За попередніми даними, потужність вибухового пристрою становила близько 20 кілограмів тротилу. Про подробиці цієї події розповів кореспондент Північнокавказької служби Радіо Свобода Ахмед Султанов.
– У перші години, коли пролунав вибух, а це було десь у районі дев’ятої години ранку, були дані, що кілька осіб загинуло, а потім щогодини буквально ця цифра зростала, і до сьогоднішнього вечора у прес-службі МВС Інгушетії нам повідомили, що загиблими вважають 20 осіб, пораненими – 74 (із них більшість, звичайно, працівники міліції).

– Які причини називають того, що сталося? Це пов’язують із нападом, здійсненим нещодавно на президента Інгушетії Євкурова?

– Звичайно, що зараз казатимуть, що цей слід веде до бойовиків. Бо ж кілька місяців тому Рамзан Кадиров (президент Чечні) і Юнус-Бек-Євкуров (президент Інгушетії) скооперували свої дії на жорстку боротьбу з бойовиками, а ті, в свою чергу, ось такими страшними методами демонструють, що в них є сили, і вони можуть ще завдати удару і завдати шкоди. До речі, на Євкурова дуже багато мешканців Інгушетії покладають надії, що він – як порядна людина, військовий романтик, як його називають, – своїми зусиллями може навести лад. Зараз всі чекають, коли він повернеться з лікарні після поранення, якого він зазнав 22 червня після замаху на нього і через тиждень вже буде працювати.

– Чи хтось вже узяв на себе відповідальність за цей вибух?

– Ну, поки що ніхто не взяв. Найвірогідніше, таку відповідальність на себе візьмуть бойовики. Варто наголосити, що досі під завалами залишаються люди. У мене є джерело в міліції, так я досі не можу дотелефонуватися до нього. Я підозрюю, що і ця людина там була на час вибуху.

– Офіційна реакція Москви на цей вибух вже відома: був виступ президента Росії Медведєва, який каже, що міліція повинна вміти себе захистити, каже, що треба навести лад у структурах МВС у республіці. І з інших чільних заяв знову йдеться про боротьбу з бойовиками...

– Ви знаєте, тут, звичайно, у всьому звинувачують бойовиків. Але не стільки вибух сколихнув народ, скільки заяви деяких політиків московських, зокрема з Державної думи. Була заява, що Росії треба обов’язково запровадити в Інгушетії зону контртерористичної операції. Тобто, якщо запровадять цю зону, то до Інгушетії не зможуть поїхати ні журналісти, ні закордонні громадяни, в будь-якому місці можуть ввести обмеження. Права людини суттєво обмежать. У людей викликали тривогу саме ці повідомлення. Але Євкуров поспішив заспокоїти людей. Він заявив одразу ж, що мова не йде про те, щоб запровадити цю зону на всій території. Можливо, це буде торкатися якихось населених пунктів, вулиць, де будуть проходити якісь операції з розшуку чи виявлення бойовиків. Ось там такі операції будуть проводити.

(Прага – Київ)